Premier: we wspólnym interesie Polski i Chorwacji m.in. wypracowanie dobrego budżetu UE

2019-07-04, 14:23

Premier: we wspólnym interesie Polski i Chorwacji m.in. wypracowanie dobrego budżetu UE
Premier Chorwacji Andrej Plenković i premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Polska i Chorwacja zawsze były bardzo zaprzyjaźnionymi krajami, ale w szczególności ostatni czas, w szczególności czas, kiedy jesteśmy razem w UE, pokazuje, jak mamy wspólne interesy, jaką solidarność możemy nawzajem sobie okazywać - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "tak będzie się na pewno działo w kontekście (...) negocjacji budżetowych na kolejną perspektywę budżetową UE".

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki: we wspólnym interesie Polski i Chorwacji leży wypracowanie dobrego finansowania krajów regionu w ramach UE (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Mateusz Morawiecki podkreślał znaczenie wielopłaszczyznowej współpracy z Chorwacją
  • Premierzy omówili m.in. strategię negocjacji w sprawie przyszłego budżetu UE
  • Poruszono też kwestię bezpieczeństwa i NATO

W czwartek przed południem premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.

Na wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu podkreślił, że bardzo się cieszy z wizyty chorwackiego premiera w Polsce.

Powiązany Artykuł

pl-cro-iar-1200.jpg
Trójmorze, NATO i energetyka. Zacieśniamy współpracę z Chorwacją

- Jest to bardzo wyraźny dowód przyjaźni polsko-chorwackiej, stosunków gospodarczych, ale także stosunków pomiędzy naszymi społeczeństwami, które stają się coraz bardziej wielostronne, bogate - wiążą się zarówno z turystyką, jak i z rozwojem handlu, inwestycjami polskimi w Chorwacji. I oczywiście w drugą stronę, zainteresowanie Polską - ze strony chorwackich inwestorów, turystów - rośnie - mówił Mateusz Morawiecki.

Poinformował, że w kontekście wieloletnich ram finansowych UE omówił w czwartek z Plenkoviciem "całą strategię", w jaki sposób Polska i Chorwacja powinny przekonywać swoich partnerów, że "dobry budżet dla Europy Środkowej jest jednocześnie dobrym budżetem dla całej UE". - Ponieważ wyrównywanie poziomu rozwoju, poprawa infrastruktury zwiększa to, co jest ważne dla podnoszenia konkurencyjności całego kontynentu - oświadczył Mateusz Morawiecki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szczyt Bałkanów Zachodnich. J. Czaputowicz: chcemy zwiększać stabilizację i rozwój regionu

Współpraca także "na odcinku wojskowym"

Jak zaznaczył, Polskę i Chorwację łączy też bliska współpraca w kwestii bezpieczeństwa i NATO. - Staramy się poprawiać operacyjną zdolność do współpracy, również na odcinku wojskowym. To wzajemne wsparcie w zakresie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne - powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki dodał, że wśród tematów rozmów z premierem Chorwacji znalazła się też kwestia budowy korytarzy drogowych, kolejowych i gazowych z północy na południe. Wskazał, że poprawią one m.in. bezpieczeństwo energetyczne oraz zdolności handlowe obu państw.

Premier podkreślił też, że Polska bardzo mocno wspiera proces rozszerzenia UE o państwa Bałkanów Zachodnich. Dodał, że nasz kraj wspiera też Chorwację w jej wysiłkach w wejściu do strefy Schengen.

Ważne "wzajemne wspieranie się"

Premier Chorwacji Andrej Plenković podkreślił, że "Chorwacja i Polska to dwa kraje przyjacielskie, słowiańskie, a nasza przyjaźń jest bardzo silna". Jak stwierdził, ważne jest to, że kraje te "wspierają się w zakresie różnych tematów, takich jak współpraca gospodarcza, wymiana handlowa i inwestycje".

Chorwacki premier przypomniał, że w Polsce działa wiele chorwackich firm, a w Chorwacji - wiele polskich.

Wyraził też zadowolenie z tego, że polscy turyści chętnie odwiedzają chorwackie plaże oraz korzystają z rosnącej wymiany kulturalnej między oboma krajami. - Teraz musimy pracować nad tym, by nasze stosunki były jeszcze lepsze - stwierdził.

Plenković zaznaczył, że Polska i Chorwacja współpracują też na poziomie UE i NATO. Przypomniał też, że wkrótce Chorwacja przejmie przewodnictwo w UE i będzie to czas, gdy będzie poruszany temat unijnych wieloletnich ram finansowych i brexitu.

- Dla Polski i Chorwacji bardzo ważne jest to, byśmy osiągnęli wspólne stanowiska, jeśli chodzi o sprawy związane z kluczowymi aspektami budżetu UE - podkreślił chorwacki polityk.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej