Wyjątkowo groźny sezon grypowy w Polsce. Ponad 2 mln zachorowań
Tegoroczna fala grypy w Polsce była rekordowa. W największym szczycie zachorowań Główny Inspektorat Sanitarny informował o ponad 2 mln przypadków. Z powodu grypy i jej powikłań zmarło około tysiąca osób. Jak podkreślają eksperci, najlepszym sposobem na uniknięcie choroby jest profilaktyka.
2025-04-29, 10:31
Rekordowa epidemia grypy. Ponad 2 mln zachorowań
Tegoroczna fala grypy wyraźnie różniła się od ubiegłorocznej. Notowano trzykrotnie więcej zachorowań - przekazał w lutym główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Z powodu grypy i jej powikłań zmarło około tysiąca osób, a ponad 23 tys. były hospitalizowane. Główny inspektor sanitarny wskazał, że wirusom sprzyja smog. Zła jakość powietrza bywa dużym problemem w czasie mroźnych dni.
- Szacujemy, że łącznie od początku sezonu mogło zachorować na grypę nawet około 2-2,5 miliona ludzi - podkreślał w połowie lutego dr Grzesiowski.
Odnotowano również tysiące przypadków zachorowań na RSV, COVID-19 i krztusiec. W marcu szef GIS mówił o około 85 tys. przypadków zachorowań na grypę tygodniowo. Słoneczna pogoda i wyższa temperatura poprawiają sytuację.
Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka. Szczepienia przeciwko grypie
Jak podkreślają eksperci najlepszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym, są szczepienia, które chronią przed groźnymi powikłaniami. Szczepienie przeciwko grypie zalecane jest przed rozpoczęciem sezonu grypowego. W obecnym sezonie przeciw grypie zaszczepiło się około 1,8 miliona osób, co stanowi 5 proc. populacji - przekazał w lutym Główny Inspektorat Sanitarny. Coroczne szczepienia są zalecane przede wszystkim osobom cierpiącym na choroby przewlekłe, zdrowym dzieciom (od 6. miesiąca do 18. roku życia), osobom powyżej 55. roku życia, pracownikom służby zdrowia i placówek opiekuńczych, a także osobom wykonującym zawody, które wymagają stałe kontaktu z ludźmi.
REKLAMA
Czytaj także:
- Zdradliwy przednówek. Sutkowski: okres nasilenia infekcji u seniorów
- Gdzie Polacy jadą na majówkę? Szokujące zmiany w trendach turystycznych
- Chcą radykalnej zmiany ws. matematyki na maturze. Wiceszefowa MEN komentuje
Źródło: Polskie Radio/Główny Inspektorat Sanitarny/k
REKLAMA