Chcą radykalnej zmiany ws. matematyki na maturze. Wiceszefowa MEN komentuje

Katarzyna Lubnauer odniosła się we wtorek w RMF FM do pomysłu likwidacji obowiązkowej matury z matematyki. - Nie ma do tego podstaw - stwierdziła. Wiceszefowa MEN wyjaśniła też, dlaczego jest zwolenniczką pozostawienia obowiązkowego egzaminu z matematyki.

2025-04-29, 09:09

Chcą radykalnej zmiany ws. matematyki na maturze. Wiceszefowa MEN komentuje
Wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer. Foto: Wojciech Olkusnik/East News

Likwidacja matury obowiązkowej z matematyki. Lubnauer komentuje

Matura w 2025 roku obejmuje zmniejszoną o 20 proc. podstawę programową. Wśród uczniów pojawiają się jednak głosy, że należałoby zrezygnować z matematyki, ponieważ uczniowie mają różne zdolności i predyspozycje. Do MEN wpłynęła w tej sprawie petycja. 

"Zwracam się z żądaniem zniesienia obowiązkowej, pisemnej matury z matematyki. Obecny system edukacyjny, który wymaga od każdego ucznia przystąpienia do egzaminu z tego przedmiotu, nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce" - zaapelowała anonimowa autorka petycji. 

Dodała, że system powinien pozostać bez zmian w przypadku obowiązkowej matury z języka polskiego oraz języka obcego, ale zamiast obowiązkowej matematyki maturzyści powinni mieć prawo wyboru trzeciego przedmiotu spośród pełnego katalogu, czyli np. matematyki, fizyki, chemii, geografii, biologii czy historii.

REKLAMA

Czytaj także:

O ten pomysł we wtorek została zapytana na antenie RMF FM wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer. - Nie ma podstaw, by zlikwidować egzamin z matematyki na poziomie podstawowym na maturze. Ta wiedza pomoże uczniom w codziennym życiu - odpowiedziała wiceszefowa MEN.

Dopytywana, czy widziała już tegoroczny arkusz maturalny z matematyki, Lubnauer odparła, że nie. - Nie, nie chciałabym znać zadań maturalnych. Im mniej osób ma do nich dostęp przed egzaminem, tym lepiej - zaznaczyła.

Odpowiedź MEN na petycję

REKLAMA

Wcześniej resort edukacji przedstawił jasne stanowisko, że egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym pozostanie obowiązkowy. "Egzamin (...) to jedyne, rzetelne narzędzie służące weryfikacji poziomu wiadomości, a także umiejętności uczniów, m.in. w zakresie kompetencji matematycznych. Bez tych narzędzi nie będzie żadnej możliwości wyciągnięcia jakichkolwiek wniosków służących kształceniu" - uzasadniło MEN. 

Według ministerstwa liczba godzin przeznaczonych na realizację zajęć z matematyki umożliwia rzetelne przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Ponadto resort w odpowiedzi na petycję zwrócił uwagę, że funkcjonujące w systemie oświaty rozwiązania umożliwiają wsparcie dla osób ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. 

MEN zachęcił też do korzystania z materiałów przygotowanych przez CKE, które pomagają w nauce. "Systematyczna i spokojna nauka tego przedmiotu powinna zapewnić każdemu zdającemu uzyskanie na egzaminie wymaganego minimum, które wynosi jedynie 30 proc. pkt. W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej matematyka jest i powinna być przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich" - podsumowało ministerstwo.

Czytaj także:

REKLAMA

Źródła: PolskieRadio24.pl/RMF FM/MEN/ak/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej