X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiesław Pomorski przed komisją ds. VAT: zabrakło silnego państwa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 17:05
- Jeżeli wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch prosiła mnie o opinię, to ją wyrażałem - zeznał w czwartek przed sejmową komisją śledczą ds. VAT doradca podatkowy Wiesław Pomorski. Podkreślił, że nie był doradcą społecznym w resorcie finansów. 
Posiedzenie komisji śledczej ds. VAT
Posiedzenie komisji śledczej ds. VATFoto: PAP/Tomasz Gzell

Świadek kilkakrotnie podczas przesłuchania podkreślał, że jest "czynnym i zapracowanym doradcą podatkowym". Przyznał, że sporządził notatkę, w której uważał, że likwidacja 30-proc. sankcji dla przedsiębiorców, którzy nie płacą VAT, jest zasadna. Podkreślił jednak, że pisząc tę opinię nie dysponował żadnym materiałem, który pochodziłby z Ministerstwa Finansów. 

- Nie pamiętam, żeby minister Chojna-Duch przekazywała mi jakieś materiały - powiedział. Zaznaczył również, że gdyby pisał tę notatkę rok później, nie dałby takiej rekomendacji, bo "jego wiedza o karuzelach była już większa". 

jarosz-1200-pap.jpg
Komisja ds. VAT. Stanisław Jarosz: ogromna skala strat z oszustw VAT w l. 2007-2015

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Możliwe doniesienie do prokuratury dot. m.in. b. ministra rządu PO-PSL

Wymiana poglądów z wiceminister

Pytany o to, jaki był charakter współpracy z Chojną-Duch, wskazał, że "to była wymiana poglądów". Powiedział, że znał się z nią bardzo długo, był jej doktorantem, a także miał jej pełnomocnictwo jako doradca podatkowy. Zaznaczył, że "jako doradca zawsze odpowiadałem na pytania, które zadawała pani Chojna-Duch, która w pewnym okresie została wiceministrem i chciała zasięgnąć mojej opinii". 

Pomorski podkreślił, że nie był doradcą społecznym w resorcie finansów. Tłumaczył, że na prośby wiceminister Chojny-Duch starał się odnosić na piśmie ponieważ bardzo ją ceni. 

Świadek pytany był także o to, czy wśród firm, które są jego klientami są też takie, które mają problemy karno-skarbowe. Powiedział, że nie brał spraw, w których świadomie wyłudzano VAT, natomiast wśród jego klientów były ofiary karuzel vatowskich.

Podkreślił poza tym, że w 2008 roku przeciętny podatnik nie miał wiedzy jak działa karuzela VAT. Mówił też, że organy podatkowe nie do końca chciały ścigać tych którzy kierowali tym procederem. - Zabrakło silnego państwa - dodał. 

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Tusk przed komisją VAT. "Uwiarygodnienie narracji PiS"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 09:30
Donald Tusk zeznawał przed komisją ds. VAT. Jarema Piekutowski uważa, że były premier podczas przesłuchania "odwracał uwagę od tego, co jest najistotniejsze", Mateusz Kosiński ocenił, iż "tylko ludzie zainteresowani polityką zwrócii uwagę" na to wydarzenie. Według Jakuba Maciejewskiego polityk "pokazał, że nie miał woli politycznej, żeby ukrócić te gigantyczne karuzele VAT".
rozwiń zwiń