Marszałek Senatu Stanisław Karczewski otworzył wystawę "Senackie spotkania"
Marszałek izby wyższej Stanisław Karczewski zainaugurował otwarcie wystawy "Senackie spotkania", którą można ją oglądać w budynku Senatu - Jest to wystawa wyjątkowa, która w pewien sposób jest podsumowaniem 30 lat pracy Senatu - powiedział marszałek.
2019-07-04, 16:28
- To jest prezentacja ułamku naszej działalności: mojej, marszałka Bogdana Borusewicza, poprzednich marszałków, wicemarszałków, senatorów. Chcieliśmy państwu pokazać ten obszar naszej działalności, który często jest niezauważany, zapomniany, a dyplomacja parlamentarna to ważna rola izby wyższej - powiedział w Senacie marszałek Stanisław Karczewski.
Udokumentowane spotkania
Marszałek stwierdził, że "liczne spotkania z głowami państw, premierami, naszymi odpowiednikami z całego świata to niezwykle istotna rola Senatu" oraz, że na wystawie prezentowany jest "urywek wielu spotkań, które odbyliśmy i rozmów o naszej współpracy międzynarodowej". Jak zauważył, wystawa pokazuje zdjęcia z wielu wizyt głów państw w parlamencie, w tym niezwykle ważną wizytę Jana Pawła II.
- Nie przedstawiliśmy tego na wystawie, ale wspomnę, że ważną rolą senacką jest opieka nad Polakami mieszkającymi za granicą. Chciałbym podziękować za 30 lat wspierania Polonii, już od pierwszej kadencji, kiedy marszałkiem Senatu był Andrzej Stelmachowski. To bardzo ważne, żeby przybliżyć Polaków, którzy mieszkają za granicą do Polski - powiedział Karczewski.
Wyjątkowe fotografie
Wśród prezentowanych zdjęć, obok fotografii Jana Pawła II, który odwiedził polski parlament podczas pielgrzymi w czerwcu 1999 r. na wystawie prezentowane są także zdjęcia z wizyt prezydentów państw, duchownych, królowej Elżbiety II, sekretarza ONZ Kofiego Annana, cesarza Japonii Akihito, króla Hiszpanii Juana Carlosa.
REKLAMA
Na zdjęciach można zobaczyć również Helmuta Kohla, Margaret Thatcher oraz Wojciecha Jaruzelskiego, George'a H.W. Busha i Andrzeja Stelmachowskiego na wspólnym posiedzeniu Sejmu i Senatu w 1989 r. Uwieczniono także przekazanie insygniów władzy państwowej Lechowi Wałęsie przez prezydenta RP na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego w 1990 r.
Pośród medali, rzeźb i innych prezentów pokazywanych na wystawie są m.in. podarunki od liderów takich państw, jak: Chiny, Tajlandia, Indonezja, Izrael, Gruzja, Węgry, Japonia, Egipt, Szwecja, Hiszpania, Kenia, Iran.
REKLAMA