X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Różaniec do granic" doczeka się kontynuacji. "Polska pod krzyżem" już 14 września

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 11:29
Organizatorzy akcji "Różaniec do granic" planują kontynuację akcji. 14 września na górę Świętego Krzyża ma przybyć 120 tys. osób, by wziąć udział w wydarzeniu "Polska pod krzyżem", którego celem jest ożywienie wiary i odpowiedź na profanacje i grzech pedofilii w Kościele.
Obywatele trzech państw - Polski, Niemiec i Czech podczas modlitwy różańcowej przy krzyżu na terenie trójstyku granic w Porajowie.
Obywatele trzech państw - Polski, Niemiec i Czech podczas modlitwy różańcowej przy krzyżu na terenie trójstyku granic w Porajowie. Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

Jak powiedział jeden z organizatorów "Różańca do granic", Maciej Bodasiński, pomysł akcji "Polska pod krzyżem" narodził się w 2017 r., tuż po zakończeniu "Różańca".

czestochowa-free-shut-1200.jpg
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Bp E. Frankowski: trwa atak na kościół

- Doszliśmy do przekonania, że akcja powinna mieć kontynuację. Napływały do nas setki maili z prośbami, by Różaniec do granic powtórzyć, nie chcieliśmy jednak tworzyć dokładnej kopii wydarzenia, ale je rozwinąć - wyjaśnił.

Od "Wielkiej Pokuty" do "Polski pod krzyżem"

Dodał, że pierwszym krokiem była "Wielka Pokuta". - Podczas tego nabożeństwa uznaliśmy przed Bogiem, że jesteśmy ludźmi grzesznymi i słabymi, i że potrzebujemy jego pomocy. Dokładnie w dniu "Wielkiej Pokuty" narodził się pomysł zorganizowania "Różańca do granic", podczas którego oddaliśmy się w opiekę Matce Bożej, która - jak wierzymy - wzięła nas za rękę i zaczęła prowadzić. Zadaliśmy więc sobie pytanie, dokąd prowadzi nas Maryja? Po wielu modlitwach, rozmowach z kapłanami z całej Polski i kilku miesiącach rozeznawania, jesteśmy przekonani, że Maryja prowadzi nas pod krzyż - podkreślił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] „Wielka Pokuta” i „Różaniec do Granic” drogą do duchowej odnowy człowieka

Maciej Bodasiński poinformował, że data i miejsce nowego wydarzenia nie są przypadkowe: odbędzie się ono 14 września - w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - w najstarszym polskim sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego w diecezji sandomierskiej na górze Świętego Krzyża.

- Przygotowujemy program, który ma przypomnieć nam korzenie naszej wiary, ale w sposób bardzo nowoczesny, oprócz modlitwy, spowiedzi, mszy św., także za pomocą światła, dźwięku i obrazu. Przygotowujemy scenariusz, który - jestem przekonany - będzie dla uczestników wielkim przeżyciem - ocenił.

Akcja odpowiedzią na bieżące wydarzenia

Maciej Bodasiński przyznał, że "Polska pod krzyżem" jest w pewien sposób odpowiedzią na wydarzenia, które wstrząsnęły polskim Kościołem w ostatnim roku, m.in. profanacje, grzech pedofilii w Kościele, przypadki księży popełniających samobójstwa i porzucających stan kapłański, czy liczne pożary kościołów.  

  

Maciej Bodasiński Obserwujemy dzisiaj, że coraz mniej osób chodzi w niedzielę do kościoła, (...) głównym celem wydarzenia "Polska pod krzyżem" jest odzyskanie wiary

- To, co spotyka Kościół, nie jest przypadkiem. Zło, które uderza w Kościół od zewnątrz i wylewa się z jego wnętrza, jest skutkiem braku wiary. Obserwujemy dzisiaj, że coraz mniej osób chodzi w niedzielę do kościoła, coraz mniej osób odnosi swoje życie do Boga, skupiając głównie na sprawach materialnych. Dlatego głównym celem wydarzenia "Polska pod krzyżem" jest odzyskanie wiary. Ci ludzie, którzy poświęcą ten dzień, by przybyć na górę Świętego Krzyża, będą prosić Pana Boga o łaskę wiary dla siebie i dla innych - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Polacy w całym kraju oddali się modlitwie. Akcja "Różaniec do Granic"

Przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1997 r. w Kielcach pytał Polaków, co zrobili ze swoją wiarą? - Jesteśmy przekonani, że odrzucając pomoc Boga, skazujemy się na głęboką życiową porażkę. Dlatego chcemy przyprowadzić ludzi pod krzyż Chrystusa, który jest początkiem chrześcijaństwa. Jezus nas zbawia na Krzyżu - tam razem z nim umierają nasze grzechy i tam się rodzi Kościół. Chcemy, jako wspólnota, powiedzieć Bogu "tak", tam, gdzie znajdują się relikwie krzyża Chrystusa - podkreślił Maciej Bodasiński.

Akcja szansą na "»podpięcie« Kościoła na nowo do krzyża" 

Zastrzegł, że wydarzenie zostało zaplanowane już prawie dwa lata temu, a decyzja dotycząca miejsca została podjęta na tydzień przed premierą filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". - Planując "Polskę pod krzyżem" zupełnie nie byliśmy tego świadomi, ale - jestem o tym przekonany - w planach bożych to wydarzenie jest odpowiedzią na to, co stało się w Polsce w ostatnich miesiącach i jednocześnie wielką szansą na "podpięcie" Kościoła na nowo do krzyża - ocenił.

Organizatorzy przygotowują się na przyjazd ponad 100 tys. osób. Wszystkie informacje będą pojawiać się na stronie internetowej polskapodkrzyzem.pl oraz na Facebooku.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Różaniec do granic: bądźmy wspólnotą

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Solo Dios Basta, która powstała w czerwcu 2015 r. z inicjatywy grupy świeckich ewangelizatorów, rekolekcjonistów i filmowców. Fundacja była organizatorem m.in. Wielkiej Pokuty, która 15 października 2016 r. zgromadziła na Jasnej Górze ok. 150 tys. ludzi. Głównym punktem nabożeństwa była msza św. na wałach jasnogórskich pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Ponadregionalny zasięg modlitwy

Akcja "Różaniec do granic" po raz pierwszy odbyła się w Polsce 7 października 2017 r., w uroczystość Matki Bożej Różańcowej. Tego dnia w 350 kościołach stacyjnych w 22 diecezjach na obrzeżach Polski ponad milion osób wzięło udział w mszy św., po czym poszło na granice kraju, gdzie odmówiło różaniec. Punkty modlitewne zostały także wyznaczone w 70 miejscach na całym świecie, m.in. w norweskim archipelagu Lofotów, za kołem podbiegunowym, w Auckland na Nowej Zelandii oraz w sanktuarium maryjnym w Akicie na wyspie Honsiu w Japonii. Podobne akcje odbyły się później w innych kilku krajach, m.in. we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Irlandii, Australii i państwach obu Ameryk.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja Różaniec Do Granic. "Polska kolejny raz musi oddać się w opiekę Matce Jezusa Chrystusa"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 20:34
– Skala naszego przedsięwzięcia jest ogromna – powiedział Maciej Bodasiński, reżyser i dokumentalista. 7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej, zorganizowana zostanie akcja Różaniec do Granic. Organizatorzy wydarzenia liczą, że w tej szczególnej modlitwie różańcowej weźmie udział ponad milion Polaków. Na temat akcji i siły różańca rozmawialiśmy w audycji „Życie z duszą, czy bez?”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różaniec do Granic. O doświadczeniu modlitwy różańcowej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 09:20
W najbliższą sobotę odbędzie się akcja Różaniec do Granic. O swoim doświadczeniu modlitwy różańcowej opowiadała w Polskim Radiu 24 aktorka Anna Musiał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otoczą modlitwą różańcową Wielka Brytanię

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 16:55
29 kwietnia Wielka Brytania ma zostać otoczona modlitwą różańcową. Inspiracją dla tej akcji modlitewnej jest m.in. Polska.
rozwiń zwiń