Spotkania z weteranami, koncerty, wystawy. Program 75. rocznicy Powstania Warszawskiego
- Zależy nam, żeby 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była spotkaniem pokoleń - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. W programie obchodów znalazły się koncerty, wystawy, spektakl oraz spotkania z powstańcami. Najwięcej wydarzeń odbędzie się 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu zrywu.
2019-07-18, 16:43
Posłuchaj
- Obchody rozpoczną się 26 lipca wystawą w warszawskim Fotoplastikonie
- W programie także m.in. koncerty, spektakl teatralny, gra miejska
- Będzie można również spotkać się z powstańcami
- Zostanie odsłonięty pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego
- Najwięcej wydarzeń odbędzie się 1 sierpnia
O 17.00 na minutę zatrzyma się całe miasto. Wtedy przy pomniku Gloria Victis na Powązkach kwiaty złożą powstańcy oraz przedstawiciele władz.
Powiązany Artykuł
80. rocznica II wojny światowej. Wiemy, kto przyjedzie do Warszawy
"Niewiarygodne i niesamowite przeżycia"
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski mówił, że chce, by tegoroczne obchody były okazją do rozmów z powstańcami - rozmów o życiu. - Nam bardzo zależy na tym, żeby ta rocznica była rocznicą spotkań pokoleń. Żeby każdy z nas nie tylko zapytał powstańców, jak było 75 lat temu, ale żeby każdy z nas zapytał, co było wtedy dla nich ważne, a może nawet najważniejsze. Żebyśmy ich potraktowali jako źródło wartości - mówił w trakcie konferencji prasowej Jan Ołdakowski.
Obchody rozpoczną się 26 lipca wystawą "Utrwalone - Miasto, wojna, miłość. Warszawskie fotografie Tadeusza Bukowskiego z lat 1935–1955" w warszawskim Fotoplastikonie.
27 lipca odbędzie się pierwszy koncert w programie obchodów. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi raper Miuosh z FDG. Orkiestra oraz zaproszeni goście: Wojciech Waglewski, Bela Komoszyńska, Natalia Grosiak, Daria Ryczek i Mateusz Skonieczny. Poza utworami z albumu Miuosha zespół wykona także nowe kompozycje przygotowane specjalnie na obchody.
REKLAMA
29 lipca rozpocznie się zlot harcerski, w którym weźmie udział 1400 harcerzy z całego kraju i z zagranicy.
Podharcmistrzyni Kinga Kaczmarek podkreśla, jak ważne przy tym wydarzeniu są dla niej spotkania z powstańcami. - Jak najbardziej trzeba korzystać z tego, że są, że możemy spotkać się z nimi. Są to niewiarygodne i niesamowite przeżycia, to posłuchanie ich opowieści. Oprócz tego, że sama historia jest wzniosła, opowiadają też zwykłe przyziemne wspomnienia, na przykład, jak sobie radzili - dodaje Kinga Kaczmarek.
Marsz Pamięci
Na 31 lipca zaplanowano koncert "Tak tęsknię", podczas którego wystąpią m.in. Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski i Katarzyna Groniec, a dzień później na placu Piłsudskiego podczas koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" będzie można, wspólnie z chórem i orkiestrą pod kierownictwem Janusza Stokłosy, zaśpiewać powstańcze piosenki.
W dniach 1-5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć spektakl "Król Lear" w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej.
REKLAMA
Fotograficzna gra miejska, wystawa "Odbicie. Jestem jak ty zapewne", rowerowa Masa Powstańcza oraz spotkania edukacyjne dla dzieci - to kolejne punkty programu obchodów.
5 sierpnia ulicami Warszawy, kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, przejdzie Marsz Pamięci upamiętniający mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania. Marsz zakończy zapalenie zniczy na wystawie "Zachowajmy ich w pamięci" poświęconej ofiarom cywilnym Powstania.
Jan Ołdakowski zapowiedział również, że 2 sierpnia w parku marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego na Powiślu zostanie odsłonięty pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego.
"For Warsaw with love"
W ramach corocznego cyklu "Pamiętamy '44" 26 lipca ukaże się też płyta Michała Urbaniaka "For Warsaw with love". Artysta zaprosił do współpracy między innymi takich muzyków jak Marcus Miller, Herbie Hancock i David Gilmour.
REKLAMA
Jak mówi Michał Urbaniak, będzie to połączenie kilku gatunków muzycznych. - Będą sample z życia. Tętno miasta, życia, serca. Dużo rapu, który jest w większości dedykowany Warszawie. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, bo przed nagraniem płyty wysłałem zapytania do wielu przyjaciół z zagranicy z opisem, linkami. I oni zadali sobie trud, zapoznali się z tym i przejęli się tym projektem - mówi Michał Urbaniak.
Obchody zakończą się 2 października, czyli w rocznicę upadku Powstania. Wtedy na Kopcu Powstania Warszawskiego zgaśnie zapalony 1 sierpnia ogień pamięci.
dcz
REKLAMA