X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Białystok: sąd zezwolił na organizację Marszu Rodzin równolegle z Marszem Równości

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 17:59
 - Od początku podnosiliśmy kwestię, że prezydent miasta faworyzuje marsz środowisk LGBT kosztem innych zgromadzeń i dzisiaj sędzia przyznała nam rację - powiedział organizator marszu Jacek Słoma w rozmowie z portalem tvp.info. Wcześniej zgody na Marsz Rodzin i Tradycji nie wydał magistrat, uznając, że odbywa się on w tym samym czasie i częściowo na tej samej trasie, co Marsz Równości i może to zagrażać bezpieczeństwu.
Marsz dla życia i rodziny (zdj. ilustracyjne)
Marsz dla życia i rodziny (zdj. ilustracyjne)Foto: PAP/Wojciech Pacewicz
  • Sąd zezwolił na organizację Marszu Rodzin i Tradycji
  • Wcześniej zgody na imprezę nie dały władze miasta
  • Marsz ma odbywać się równolegle z Marszem Równości
  • Trasy obu imprez częściowo pokrywają się
  • Postanowienie sądu nie jest prawomocne
marsz 1200 pap.jpg
W niedzielę Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie ulicami Białegostoku

W sobotę 20 lipca w Białymstoku ma się odbyć pierwszy Marsz Równości. Do Urzędu Miasta w Białymstoku wpłynęło kilkadziesiąt wniosków na organizację w ten dzień innych manifestacji, pikiet i marszów, przy czym część tras i miejsc pokrywa się.

Miasto: szybsi mają pierwszeństwo

W ocenie miasta, pierwszeństwo w organizacji ma Marsz Równości, którego wniosek wpłynął jako pierwszy, o kilka sekund wcześniej od drugiego, dotyczącego Marszu Rodzin w Obronie Tradycyjnych Wartości i Rodziny.

Trasz obu marszów częściowo się pokrywają. Organizatorzy marszu rodzin na rozprawie administracyjnej w białostockim magistracie nie wyrazili zgody na zmianę miejsca i czasu zgromadzenia. Urząd, w ocenie którego spotkanie dwóch marszów może zagrażać życiu i zdrowiu uczestników, nie wydał więc pozwolenia na organizację imprezy.

Wyrok, który "nie jest zaskoczeniem"

Od tej decyzji odwołali się jego organizatorzy, którzy domagali się uchylenia decyzji władz miasta. W czwartek Sąd Okręgowy rozpatrzył tę sprawę i przychylił się do wniosku organizatorów marszu. Postanowienie sądu nie jest prawomocne.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Kraków: sprawy edukacji seksualnej tematem Marszu dla Życia i Rodziny

Organizator Marszu Rodzin, Jacek Słoma ocenił w rozmowie z portalem TVP.info, że "wyrok nie jest zaskoczeniem". - Od początku podnosiliśmy kwestię, że prezydent miasta faworyzuje marsz środowisk LGBT kosztem innych zgromadzeń i dzisiaj sędzia przyznała nam rację - mówił Jacek Słoma, cytowany przez TVP.info. 

Sąd: służby nie potwierdzają zagrożenia

Jak wyjaśniała sędzia Bogusława Zieleniewska-Masłowska, prezydent Białegostoku wydając decyzję 15 lipca zakazującą zgromadzenia, powołał się na to, iż - jak cytowała tę decyzję sędzia - "biorąc pod uwagę odmienne wartości ideologiczne, a także nastawienie konfrontacyjne głoszone przez przedstawicieli obu zgromadzeń planowanych w dniu 20 lipca b.r., nie ma możliwości odbycia obu zgromadzeń w sposób bezpieczny dla uczestników i istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakłócenia przebiegu obu zgromadzeń mogących zagrażać życiu i zdrowiu oraz mieniu w znacznych rozmiarach".

Sędzia mówiła, że sąd rozpoznając sprawę analizował przedstawione w tej sprawie dowody, jednym z nich jest protokół z rozprawy administracyjnej, w którym nie ma - jak podkreśliła - "nawet śladu informacji ze strony kogokolwiek, czy policji, czy straży, że nie są w stanie zabezpieczyć prawidłowego przebiegu tej demonstracji". Dodała, że o zagrożeniu mówił tylko przedstawiciel miasta w sądzie, ale nie ma odzwierciedlenia tego w protokole.

Sąd: wnioski zakazujące nie mogą opierać się na przypuszczeniach

Zieleniewska-Masłowska uzasadniając orzeczenie, mówiła, iż w demokratycznym kraju jest "swoboda publicznego, nieskrępowanego wyrażania poglądów i przekonań i gromadzenia się w tym celu", a organizowanie pokojowych zgromadzeń i uczestniczenie w nich zostało zaliczone do wolności konstytucyjnych. Dodała, że ograniczenie wolności zgromadzeń powinno być traktowane jako "absolutny wyjątek". Dodała, że każdy wniosek zakazujący musi być oparty i uzasadniony i nie może opierać się na przypuszczeniach lub spekulacjach. W ocenie sądu, w tej sprawie jest brak dowodów na to, że zgromadzenie to będzie zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] XIV Marsz Świętości Życia. Kard. Nycz: życie ludzkie jest najważniejszą wartością

Sędzia odniosła się też do kolejności zgłoszeń zgromadzeń. Podkreśliła, że o kolejności decydują, zgodnie z ustawą, minuty, a nie sekundy, zatem dwa zgromadzenia zostały zgłoszone w tym samym czasie. Dodała, że z ustawy nie wynika też, iż jest zakaz organizowania dwóch czy więcej zgromadzeń odmiennych światopoglądowo w tym samym miejscu i czasie.

Dodała, że trzeba wykazać zebranymi dowodami, iż nie ma możliwości odbycia dwóch marszów na raz. Stwierdziła również, że odmienne cele oraz hasła obu marszów nie są wystarczającą przesłanką do uznania, iż ich równoczesna organizacja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

- Nie mogą te zagrożenia, o których mówimy, być tylko hipotetyczne, nie mogą wynikać z samego faktu, że (jeśli) są dwa zgromadzenia, to na pewno coś się wydarzy. Taka ewentualność hipotetyczna nie jest wystarczająca do wydania decyzji zakazującej - uzasadniała Zieleniewska-Masłowska.

Miasto analizuje możliwości odwołania

Pytany przez dziennikarzy przedstawiciel miasta, czy miasto będzie się odwoływać od tej decyzji, Marian Maciejewski szef miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego powiedział, że "będzie to analizowane".

>>> [JEDYNKA]: LGBT. Groźna ideologia czy propagowanie równości?

Sąd Okręgowy rozpatrzył w czwartek także wniosek organizatorów czuwania przy pomniku Bohaterów Białostocczyzny, który znajduje się w sąsiedztwie placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów, skąd ma startować Marsz Równości. Miasto zakazało zgromadzenia przy pomniku, zaś sąd uchylił w czwartek ten zakaz powołując się na wolność zgromadzeń.

PAP, TVP.info/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowy Marsz Życia przejdzie ulicami Warszawy. "To głos tych, którzy nie mogą walczyć o swoje prawa"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 13:48
W niedzielę ulicami Warszawy przejdzie pierwszy ogólnopolski Narodowy Marsz Życia. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że będzie to wielkie święto rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeszów: uczestnicy marszu równości obrzuceni jajkami

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 19:18
Ulicami Rzeszowa przeszedł II Marsz Równości, pod hasłem "Ze wszystkimi jest nam po drodze". W imprezie wzięło udział kilkaset osób. Wydarzenie zakłóciło około 20 mężczyzn, z chustami na twarzach, którzy rzucali jajkami.
rozwiń zwiń