Bożena Borys-Szopa: przeszło ćwierć miliona dzieci otrzymało już świadczenie 500+

- Do tej pory złożono już ponad 2,39 mln wniosków o świadczenie z programu "Rodzina 500+" - ogłosiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Podkreśliła, że świadczenie otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci. Poinformowała również, że do tej pory złożono niemal 1,44 mln wniosków online o tzw. wyprawkę szkolną z programu "Dobry start".

2019-07-24, 12:10

Bożena Borys-Szopa: przeszło ćwierć miliona dzieci otrzymało już świadczenie 500+
Złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r.Foto: Twitter/MRPiPS

Minister rodziny na konferencji prasowej podsumowała pierwsze tygodnie funkcjonowania programu "Rodzina 500+" w nowej, rozszerzonej odsłonie.

Powiązany Artykuł

szopa-1200-tw.jpg
Bożena Borys-Szopa: rodzina jest naszym priorytetem i najlepszą inwestycją

Niemal połowa wniosków z pozytywną decyzją o przyznaniu świadczenia

Szefowa MRPiPS poinformowała, że do tej pory złożono już ponad 2,39 mln wniosków o przyznanie świadczenia. Przypomniała, że samorządy mają trzy miesiące na rozpatrzenie tych wniosków. - Dotychczasowa praktyka pokazuje jednak, że samorządy robią to znacznie szybciej. W okresie od 1 do 18 lipca dla 39 proc. wniosków wydano już informacje o przyznaniu świadczenia. Oznacza to, że gminy wydały blisko 900 tys. takich informacji - wskazała Borys-Szopa.

Podkreśliła, że świadczenie 500+ otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci (253,6 tys.), na kwotę ponad 125 mln zł. - Najwięcej wypłat w stosunku do złożonych wniosków zanotowaliśmy w tym okresie w woj. świętokrzyskim (24 proc.), podkarpackim (21 proc.) i lubuskim (18 proc.) - dodała. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

szwed stanislaw_1200.jpg
Stanisław Szwed o 500+ dla niepełnosprawnych: wnioski od 1 października

Minister rodziny podziękowała samorządom za szybką i sprawną realizację programu, mimo że liczba dzieci objętych programem jest niemal dwukrotnie wyższa niż rok temu. 

Powiązany Artykuł

rafalska 1200 pap.jpg
Elżbieta Rafalska: Rodzina 500+ okazał się najbardziej przełomowym programem społecznym

Zaapelowała jednocześnie, by władze samorządowe rozważyły zwiększenie częstotliwości wypłat. - Dzięki temu świadczenia będą mogły szybciej trafiać do tych, którzy złożyli wnioski wcześniej. Byłoby to rozwiązanie szczególnie pomocne dla rodzin w okresie wakacyjnym, kiedy muszą liczyć się z dodatkowymi wydatkami - zaznaczyła.

REKLAMA

Od 1 lipca ruszył rozszerzony program "Rodzina 500 plus". Zakłada on przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną - za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.


Powiązany Artykuł

jedynka bożena borys szopa 1200.jpg
Bożena Borys-Szopa: zachęcamy do wnioskowania o 500+ przez internet

Ogromne zainteresowanie programem "Dobry start"

- Do tej pory złożono już prawie 1,44 mln wniosków online o tzw. wyprawkę szkolną z programu "Doby start" - poinformowała także minister. Przypomniała, że od 1 sierpnia rozszerzona zostanie grupa beneficjentów tego programu o ucznióq szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

- Rozwiązanie to nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które ma przysługiwać świadczenie. Przysługuje ono nadal na dzieci uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20 roku życia, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność – do ukończenia 24 roku życia - podkreśliła Borys-Szopa. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock szkoła zajęcia nauka dzieci 1200.jpg
Rząd: program "Dobry start" obejmie też uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych

Zaznaczyła, że wnioski o świadczenie dla dodatkowej grupy uczniów składać będzie można tylko drogą tradycyjną - podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą. 

- Także od 1 sierpnia wprowadzamy dla wszystkich rodziców i opiekunów możliwość ubiegania się oświadczenie "Dobry start" za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a więc nie jak było do tej pory tylko za pomocą portalu Emp@tia i kanałów bankowości elektronicznej - wskazała minister. 

Powiązany Artykuł

premier_morawiecki1200.jpg
Premier Mateusz Morawiecki: rodziny powinny być fundamentem rozwoju

REKLAMA

Powiązany Artykuł

dobry start 1200 pap.jpg
Program "Dobry Start". Składanie wniosków o wyprawkę szkolną przez internet już możliwe

Świadczenie z programu "Dobry start" jest przyznawane w wysokości 300 zł i przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. 

Równolegle resort rodziny pracuje nad projektem ustawy o świadczeniu "Dobry start", która ma zapewnić stabilizacje świadczenia i dać większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania. Obecnie program jest realizowany na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów.

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej