X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dariusz Piontkowski: są wolne miejsca w szkołach średnich w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 17:58
- Wbrew kasandrycznym przepowiedniom władz Warszawy nie ma jakiegoś poważnego problemu z dostaniem się do szkół średnich – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej nt. rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych
Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej nt. rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że "wbrew takim kasandrycznym przepowiedniom władz Warszawy nie ma jakiegoś poważnego problemu z dostawaniem się do szkół średnich"
  • - Są wolne miejsca w szkołach średnich - dodał
  • - W tym roku do szkół w Warszawie po pierwszym etapie rekrutacji dostało się czy wiedziało, w jakich szkołach będzie się uczyć 93 proc. uczniów - zaznaczył

- Kolejny etap rekrutacji kończy się dziś w pięciu województwach, w tym w woj. mazowieckim. Z tego co wiemy, Warszawa poinformowała już, jak wygląda pierwszy etap rekrutacji, o godzinie 16.00 oficjalnie mają być wywieszone listy osób przyjętych do poszczególnych szkół - powiedział Piontkowski w czwartek na konferencji prasowej.

Przypomniał, że Warszawa jest miastem, w którym uczy się bardzo wielu uczniów.

szkoła podanie rekrutacja 1200.jpg
Rusza rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. Sprawdź, gdzie są jeszcze wolne miejsca

- Absolwentów w tym roku było około 28 tys., o miejsca w szkołach warszawskich aplikowało około 43 tys. uczniów. To pokazuje, że tak jak w innych dużych miastach, także w Warszawie dużo uczniów z mniejszych ośrodków, z mniejszych miejscowości, z mniejszych gmin otaczających duże miasta próbuje znaleźć swoje miejsca w szkołach średnich w dużych miastach, w tym przypadku w Warszawie – zauważył minister.

Piontkowski odniósł się do danych przedstawianych przez władze stolicy po pierwszym etapie rekrutacji do szkół średnich.

Do szkół dostało się 93 proc. uczniów

- Wbrew takim kasandrycznym przepowiedniom władz Warszawy nie ma jakiegoś poważnego problemu z dostawaniem się do szkół średnich. Wyraźnie mówiliśmy, że proces rekrutacji jest rozłożony na kilka etapów i przebiega podobnie jak w latach ubiegłych. W tym roku do szkół w Warszawie po pierwszym etapie rekrutacji dostało się czy wiedziało, w jakich szkołach będzie się uczyć 93 proc. uczniów. To jest zdecydowanie lepszy odsetek niż średnia krajowa. Bo (...) średnia krajowa wynosi około 89 proc. Stąd mówienie, że w Warszawie jest szczególnie trudna, inna sytuacja od tego, co dzieje się w pozostałej części kraju, jest po prostu nieprawdziwe – zaznaczył.

- Pokazywano również, że w Warszawie liczba miejsc jest zdecydowanie mniejsza niż liczba kandydatów. My pokazujemy, że w Warszawie wolne miejsca są zarówno w liceach, a także w innych typach szkół. Pojawiło się też zjawisko, o którym wiedzieliśmy, że nastąpi – to znaczy część uczniów ostatecznie nie złoży swoich dokumentów, oryginałów dokumentów do szkół, do których zostali zakwalifikowani i w związku z tym pojawią się dodatkowe miejsca – powiedział szef MEN.

Wzrasta liczba miejsc

- Stan pokazywany 16 lipca (w dniu ogłoszenia listy uczniów zakwalifikowanych do szkół – PAP), a dziś się różni, liczba miejsc wolnych w poszczególnych typach szkół wzrasta także w liceach, także w tych najbardziej popularnych (...). Z tego co wiemy, z danych przekazanych przez miasto Warszawa do kuratorium oświaty wynika, że około 400-500 miejsc jest w tych popularnych liceach dostępnych – dodał.

W czwartek władze stolicy przekazały, że w Warszawie w rekrutacji uzupełniającej jest 3514 wolnych miejsc w liceach ogólnokształcących, w tym 470 miejsc w 20 najlepszych w stolicy. W szkołach branżowych I stopnia pozostało 728 wolnych miejsc, a w technikach – 1979.

W czwartek w Warszawie oprócz list uczniów przyjętych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych przyjętych po pierwszym etapie rekrutacji opublikowano także listę szkół, w których pozostały wolne miejsca. W pierwszej rekrutacji do żadnej ze szkół nie dostało się 3173 kandydatów. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska poinformowała na czwartkowym briefingu, że spośród tych, którzy się dostali, 3587 nie złożyło wymaganych dokumentów – w tym 2619 kandydatów do liceów.

Dokumenty te były potrzebne, aby potwierdzić wolę nauki w danej szkole.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak