X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Paweł Poprawa: Rosjanie tracą pozycję na naszym rynku gazu na rzecz Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 16:35
– Do tej pory byliśmy obiektem monopolu i szantażu rosyjskich dostawców, którzy dyktowali swoje warunki cenowe. Dostępność do globalnych rynków to duża zmiana, która będzie procentowała dla naszego sektora energetycznego – powiedział Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych.
Audio
  • 26.07.19 Paweł Poprawa: szantaż energetyczny Rosji to przeszłość.
Pierwszy transport amerykańskiego gazu skroplonego w Świnoujściu. Transport odbywa się w ramach wieloletniego kontraktu z koncernem Cheniere Energy.
Pierwszy transport amerykańskiego gazu skroplonego w Świnoujściu. Transport odbywa się w ramach wieloletniego kontraktu z koncernem Cheniere Energy.Foto: PAP/Marcin Bielecki

Pierwszy transport skroplonego gazu ze Stanów Zjednoczonych do Polski stał się faktem. Do Świnoujścia dotarł gazowiec OAK Spirit z surowcem zakupionym w ramach wieloletniego kontraktu z Cheniere Energy. W trakcie 24-letniej umowy amerykańska firma ma dostarczyć Polski w sumie 39 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.

mid-19726055.jpg
Krok do niezależności energetycznej Polski. Statek z amerykańskim LNG w Świnoujściu

– Wydarzenie to ma duże znaczenie dla Polski. To kontrakt długoterminowy na rynku, który do tej pory był zmonopolizowany przez Gazprom. Kontrakty długoterminowe o dużej skali znacząco zmieniają sytuację na rynku gazu. Polsce zapewnią bezpieczeństwo strategiczne, a także ekonomiczne. Do tej pory byliśmy obiektem monopolu i szantażu rosyjskich dostawców, którzy dyktowali swoje warunki cenowe. Dostępność do globalnych rynków to duża zmiana, która będzie procentowała dla naszego sektora energetycznego – zaznaczył Paweł Poprawa.

Rosjanie tracą pozycję na europejskim rynku gazu

PGNiG podpisało jeszcze trzy inne umowy długoterminowe z amerykańskimi dostawcami - z firmami Venture Global LNG i Sempra Energy. Polska spółka zacznie kupować gaz na podstawie tych kontraktów na przełomie lat 2022 i 2023.

– Można powiedzieć, że Rosjanie tracą pozycję na naszym rynku gazu na rzecz Amerykanów. Zmienia to dotychczasową rzeczywistość. Jeszcze do niedawna rosyjscy dostawcy nie musieli niepokoić się o swoje interesy, bo obrót gazem LNG nie miał aż tak dużej skali. (…) Zagrożenie szantażem energetycznym ze strony Rosji jest już przeszłością – ocenił Paweł Poprawa.

Szansa na reeksport nadmiaru surowca

LNG (2).jpg
Eksperci: gazowy kontrakt z USA pozwoli PGNiG wejść na globalny rynek LNG

Umowę z Cheniere Energy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w listopadzie ubiegłego roku. Wolumen dzisiejszej dostawy, przywiezionej przez metanowiec Oak Spirit, to około 165 tysięcy metrów sześciennych LNG, po regazyfikacji odpowiada to 95 milionom metrów sześciennych gazu ziemnego. Do 2023 roku amerykańskie przedsiębiorstwo dostarczy do naszego kraju 700 milionów metrów sześciennych gazu. Za cztery lata dostawy mają wynieść prawie dwa miliardy metrów sześciennych rocznie.

– W niedalekiej przyszłości część gazu sprowadzanego z zewnątrz będziemy mogli reeksportować do krajów sąsiednich jeśli będą one tym zainteresowane - wskazał Paweł Poprawa.

Amerykańska dostawa to 65. dostawa LNG do Polski od momentu powstania gazoportu.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 26.07.2019

Godzina emisji: 12.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski: intensywnie pracujemy nad dywersyfikacją dostaw gazu

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 11:50
- Bardzo intensywnie pracujemy nad dywersyfikacją dostaw gazu. To się dzieje na naszych oczach. Dzieje się coś, co było do tej pory w sferze polskich planów. Chodzi o to, byśmy mogli niezależnie decydować, gdzie kupujemy gaz – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zasoby energetyczne Polski. Czy grozi nam blackout?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 20:43
– Energetycy cały czas z tyłu głowy mają widmo blackoutu, które pojawiło się w sierpniu 2015 roku – powiedział Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com. W audycji "Kulisy spraw" rozmowa o bezpieczeństwie oraz zasobach energetycznych Polski.
rozwiń zwiń