Krzysztof Czabański: nie będzie powrotu do abonamentu ws. mediów publicznych

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański mówił w TVP Info, że konieczne jest wypracowanie trwałego systemu finansowania mediów publicznych. Jego zdaniem, powinien to być system odmienny od abonamentu, być może środki na ten cel będą pochodziły z budżetu państwa.  

2019-07-30, 21:43

Krzysztof Czabański: nie będzie powrotu do abonamentu ws. mediów publicznych
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański . Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Posłuchaj

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych o finansowaniu mediów publicznych (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

System finansowania mediów publicznych musi być trwały. Nie będzie powrotu do abonamentu, być może finansowanie będzie z budżetu, to jeszcze nie jest przesądzone - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Krzysztof Czabański powiedział, że system abonamentowy został zniszczony, m.in. przez zachęty do niepłacenia na rzecz publicznych mediów przez Donalda Tuska.

Powiązany Artykuł

Polskie Radio Krzysztof Czabański 1200.jpg
Krzysztof Czabański: media publiczne wypełniają to, czego obywatele powinni od nich oczekiwać

- Usiłujemy się z tego wygrzebać poprzez system rekompensat - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

"Jedno z pierwszych zadań"

Dodał, że "od półtora roku media publiczne dostają bardzo poważne pieniądze" i dzięki temu mogą odbudować się technologicznie i kadrowo.

REKLAMA

Krzysztof Czabański mówił, że konieczny jest nowy system finansowania - trwały i strukturalny.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych dodał, że jest to jedno z pierwszych zadań do zrealizowania, jeśli Polacy w najbliższych wyborach udzielą Prawu i Sprawiedliwości mandatu na kolejną kadencję.

Środki mogą pochodzić z budżetu

Krzysztof Czabański podkreślił, że rozwiązania budżetowe nie są złą propozycją, ale pod dwoma warunkami: "żeby pieniądze były zdecydowanie wyższe niż te przedstawione w propozycji PO, a po drugie, żeby był zapis taki, jak przy finansowaniu sił zbrojnych. Żeby ta kwota była ułamkiem PKB i nie mogła ulegać zmianie w zależności od preferencji czy widzimisię rządu".

Stwierdził, że system finansowania mediów publicznych "musi być trwały, w pewnym sensie strukturalny i musimy wymyśleć ten system".

REKLAMA

- Będziemy się też zajmować innymi sprawami na rynku medialnym, które wymagają regulacji - dodał. 

Szef RMN o projektach opozycji

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański ocenił też, w TVP Info, że plany opozycji dotyczące mediów publicznych, mają na celu ich zniszczenie strukturalne, kadrowe i finansowe. Jego zdaniem, wycofanie mediów publicznych z regionów pozostawiłoby tam puste pole medialne dla obcego kapitału, a wymiana i późniejsza weryfikacja kadr, to "czystki". Jak mówił Krzysztof Czabański, trzeci element czyli niszczenie finansowe mediów publicznych, to - jego zdaniem-  m.in. wycofanie z rynku reklam.

Po takich zmianach- jak mówił Krzysztof Czabański- media publiczne byłyby słabe i nie miałyby szans w rywalizacji z mediami komercyjnymi, także na rynku reklam. - Społeczeństwo nie może się wyzbyć mediów publicznych, bo to tak. jakby się wyzbywało elementu suwerenności - dodał przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Propozycje zmian w mediach w wywiadzie dla sobotniej "Gazety Wyborczej" przedstawiła posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska. Zakładają one m.in. likwidację Rady Mediów Narodowych oraz spółek medialnych w obecnym kształcie.

REKLAMA

IAR/PAP/in./


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej