X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Włocławek: odsłona portretu kard. Stefana Wyszyńskiego z okazji rocznicy urodzin i święceń

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 08:26
- W sobotę przypadają dwie rocznice kard. Stefana Wyszyńskiego: 118. jego urodzin i 95. święceń kapłańskich. Są one okazją do refleksji nad znaczeniem osoby i dzieła Prymasa Tysiąclecia - powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Uroczystości upamiętniające kard. Stefana Wyszyńskiego odbędą się we włocławskiej katedrze.
Audio
  • Bp Wiesław Mering: odsłonięcie portretu Prymasa tysiąclecia będzie oddaniem mu hołdu (IAR)
Prymas Stefan Wyszyński przed uroczystą Mszą Św. na placu przed katedrą w Kielcach
Prymas Stefan Wyszyński przed uroczystą Mszą Św. na placu przed katedrą w KielcachFoto: NAC

- Wspominamy te dwie rocznice jak co roku, ale w tym są one szczególne. Nie w znaczeniu, że okrągłe, bo takie będą za parę lat, ale dlatego, że przygotowujemy się do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

nycz 1200.jpg
Kazimierz Nycz: kardynałowie August Hlond i Stefan Wyszyński byli ludźmi świętymi

Hierarcha dodał, że z tego względu musimy zastanowić się nad tym, w jakich sprawach jesteśmy zdolni wpatrywać się w postać kard. Wyszyńskiego. - Nie tylko po to, żeby się wpatrywać, ale w tym celu, żeby go naśladować, karmić się jego myślami i w ten sposób, przymierzając do dzisiejszych czasów, stawiać sobie pytania, co z nauczania Prymasa Tysiąclecia jest aktualne - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

"Jest dla nas wzorem relacji do człowieka, Kościoła i ojczyzny"

Dodał, że nie ma prostych przeniesień i porównań sytuacji z czasów, kiedy kard. Stefan Wyszyński prowadził polski Kościół wraz z kard. Karolem Wojtyłą, potem papieżem Janem Pawłem II.

- Jednak pewne analogie są bardzo głębokie i wiele możemy się uczyć. Możemy też stawiać sobie zasadne pytania, co by dzisiaj zrobił prymas Wyszyński, jakby zareagował w tym kontekście, w którym jesteśmy - zaznaczył metropolita warszawski.

Podkreślił jednocześnie, że patrzymy na kard. Stefana Wyszyńskiego jak na wielkiego orędownika, który wstawia się za nami, a także patrzymy na niego jako na wzór życia według zasad chrześcijańskich.

- Patrzymy na człowieka, który jest dla nas wzorem relacji do człowieka, Kościoła i ojczyzny. I we wszystkich tych wymiarach możemy szukać wielu wspaniałych myśli i wielu wspaniałych postaw, które zajmował Prymas Tysiąclecia w czasie, w którym żył - wskazał kard. Kazimierz Nycz.

Dodał, że pomoże nam to w przygotowaniu się do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która - jak sądzi - rychło nadejdzie. Według niego możemy z kard. Stefana Wyszyńskiego brać wzór, jeśli chodzi o jego troskę o człowieka, Kościół i ojczyznę, bo jesteśmy powołani do służby drugiemu człowiekowi i dobru wspólnemu.

Oddadzą hołd Prymasowi Tysiąclecia

Uroczystości upamiętniające kard. Stefana Wyszyńskiego odbędą się we włocławskiej katedrze. Mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 11, będzie przewodniczyć biskup włocławski Wiesław Mering. W kaplicy święceń księdza Wyszyńskiego odsłoni on portret Prymasa Tysiąclecia ufundowany przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".

Bp Wiesław Mering powiedział, że diecezja włocławska chce oddać w ten sposób hołd Prymasowi Tysiąclecia. - Cieszymy się, że kard. Stefan Wyszyński jest prezbiterem naszej diecezji, że zostawił tu ślady swojego myślenia i duszpasterskiej pracy - powiedział zapraszając na uroczystości. 

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. Po ukończeniu liceum we Włocławku wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego, a 3 sierpnia 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie we włocławskiej bazylice katedralnej z rąk biskup Wojciecha Owczarka. Tego samego dnia obchodził 23. urodziny.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kard. Kazimierz Nycz: módlmy się, abyśmy mogli bł. ks. Popiełuszkę nazywać świętym

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 17:16
- To, co możemy zrobić na pewno, to jest nasza modlitwa, abyśmy rychło, jak Pan Bóg tego chce, mogli nazywać go świętym i modlić się do niego – powiedział w niedzielę w Bydgoszczy podczas mszy św. w intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń