Pożegnano Ludmiłę Łączyńską, nestorkę radiowych "Matysiaków"

Rodzina, znajomi i słuchacze pożegnali w katedrze warszawsko - praskiej Ludmiłę Łączyńską. Aktorka przez ponad pół wieku związana z Polskim Radiem, znana między innymi z roli Wisi w powieści radiowej "Matysiakowie" zmarła 3 sierpnia w wieku 96 lat. 

2019-08-08, 15:38

Pożegnano Ludmiłę Łączyńską, nestorkę radiowych "Matysiaków"
Ludmiła Łączyńska. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

W homilii ksiądz Andrzej Dusza wezwał do dbałości o kulturę współczesnego języka. Zmarłą nazwał "służebnicą polskiego słowa" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W homilii ksiądz Andrzej Dusza wezwał do dbałości o kulturę współczesnego języka. Zmarłą nazwał "służebnicą polskiego słowa". 

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wspominał zmarłą jako osobę pogodną, która wpisała się w historię polskiego aktorstwa. 

Bożena Dykiel ciepło wspomina Ludmiłę Łączyńską. Aktorki występowały razem w "Matysiakach". Bożena Dykiel podkreśliła, że Ludmiła Łączyńska była ciepła, matczyna wobec młodych aktorów i chętnie udzielała im przydatnych rad. Dodała, że Ludmiła Łączyńska była "skowronkiem" radiowym. 

Dekady w radiowym słuchowisku

Ludmiła Łączyńska, urodzona w roku 1923 w Lublinie, była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, rocznik '52. Debiutowała w Teatrze Polskim w Warszawie. Przez lata była związana z Teatrem Ludowym Krystyny Zelwerowicz i Władysława Hańczy. Słuchaczom Polskiego Rana znana była między innymi z występów w popularnym "Podwieczorku przy mikrofonie". Zagrała też w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, także w audycjach dla dzieci. 

REKLAMA

Łączyńska zadebiutowała w 16. odcinku "Matysiaków" w 1957 roku. W 2001 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji 45-lecia powieści radiowej "Matysiakowie”. 

Ludmiła Łączyńska zostanie pochowana w Leżajsku w najbliższą sobotę 10 sierpnia o godzinie 14.00. 

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej