X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Piotr Müller: rząd kończy prace nad ustawą o lotach wysokich urzędników

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 19:11
Rząd pracuje nad projektem ustawy regulującej loty służbowe najważniejszych osób w państwie. - Jego założenia są finalizowane - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Powstanie projektu ustawy, który ma uregulować kwestie lotów służbowych najważniejszych osób w państwie zapowiedział wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Audio
  • Jarosław Kaczyński: reguły muszą być takie same dla wszystkich (IAR)
Rządowy Embraer 170-200LR
Rządowy Embraer 170-200LRFoto: shutterstock.com
  • Rząd przygotowuje projekt ustawy regulującej loty wysokich urzędników
  • Rzecznik rządu: prace nad tym prawem są na ukończeniu
  • Powstanie ustawy w tej sprawie zapowiedział Jarosław Kaczyński
  • Deklaracja prezesa PiS nastąpiła po ujawnieniu doniesień o lotach marszałka Sejmu
  • Media informowały, że Marek Kuchciński wykorzystywał służbowe samoloty do prywatnych celów

Prezes PiS 30 lipca zwrócił się do ministra obrony narodowej, oraz szefa KPRM i poprosił prezydenta, by stworzyć przepisy regulujące loty służbowe. Zadeklarował, że PiS chce, żeby w sytuacjach nieformalnych, gdy rodzina korzysta z przelotu, płacono cenę biletu rejsowego.

Rezygnacja marszałka Sejmu

pap_kuchcinski1200.jpg
Marek Kuchciński rezygnuje ze stanowiska marszałka Sejmu

W czwartek marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że w piątek złoży rezygnację z pełnionej funkcji w związku z informacjami o jego lotach służbowych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński na czwartkowym briefingu mówił, że w przypadku Marka Kuchcińskiego nie doszło  do złamania prawa i przypomniał zapowiedź uregulowania sprawy lotów.

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Oświadczenie marszałka Sejmu ws. lotów. "Działałem zgodnie z prawem"

W poniedziałek Marek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Polityk przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

Kancelaria Sejmu publikuje wykaz lotów

Z kolei w poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano "wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz CIS zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Jak wynika z wykazu, 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną). W wykazie opublikowanym przez CIS znalazły się też informacje dotyczące liczby podróży krajowych, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz cel wizyty.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Loty Marka Kuchcińskiego. Na stronach sejmowych opublikowano informacje

Kwestia lotów marszałka Kuchcińskiego była krytykowana przez polityków PO, którzy chcą, by przedstawił on szczegóły lotów rządowym samolotem, kiedy na pokładzie byli jego bliscy: ile było takich lotów i kto brał w nich udział. Posłowie PO w związku z informacjami o lotach Kuchcińskiego złożyli wniosek o odwołanie go z funkcji marszałka Sejmu, nad którym Sejm miał debatować w piątek.

Ponadto politycy PO-KO powołując się na doniesienia medialne zarzucili Markowi Kuchcińskiemu, że w sposób nieuprawniony podróżowali z nim podczas służbowych lotów m.in. poseł PiS Stanisław Piotrowicz i jego żona Maria, a także Zdzisław Krasnodębski, Anna Krasnodębska, Bogdan Rzońca, Krystyna Wróblewska "i wielu innych, w tym asystenci marszałka Kuchcińskiego".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Długa lista lotów Donalda Tuska. PiS ujawnia dokument

W środę Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami marszałka Marka Kuchcińskiego.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Müller: przeprosiny Marka Kuchcińskiego były ważnym elementem kultury politycznej

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 07:21
- W poniedziałek marszałek Sejmu jednocznacznie przeprosił za zachowanie, które mogło budzić wątpliwości, choć nie łamało prawa - powiedział w "Sygnałach dnia"  rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Kuchciński odpowiada posłowi PSL: atakowanie członków rodziny jest niestosowne

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 15:41
- Mój syn uczy się w Warszawie, w bieżącym roku zdał maturę, nie pracuje i jak każdy nastolatek ma prawo mieszkać z ojcem; atakowanie członków rodziny oponentów politycznych uważam za niestosowne - oświadczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Telus: samorządowcy powinni rozliczać delegacje. Jeśli coś dają, to dobrze

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 17:21
- Marszałek Kuchciński zachował się honorowo, ale musimy ustalić reguły, żeby nikt nigdy nie miał wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Robert Telus na temat lotów najważniejszych osób w państwie. Polityk skomentował także najnowsze informacje dotyczące współpracy PSL i ugrupowania Kukiz'15.
rozwiń zwiń