Naukowcy podpisują list poparcia dla abp. Jędraszewskiego
Naukowcy zrzeszeni w krakowskim Akademickim Klubie Obywatelskim im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wyrażają poparcie dla metropolity krakowskiego. Zarząd organizacji wystosował list do Marka Jędraszewskiego - jako duchownego i naukowca.
2019-08-09, 12:13
Publikując list na swojej stronie, do jego podpisania zachęca Wydawnictwo "Biały Kruk". Podkreśla, że każdy wyraz wsparcia dla księdza arcybiskupa w tych trudnych chwilach jest ważny. W liście adresowanym do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego autorzy wyrażają wdzięczność za kazanie w Bazylice Mariackiej i - jak piszą - chcą okazać metropolicie krakowskiemu "solidarność w związku z agresywną kampanią polemiczną, wymierzoną w jego osobę". Chodzi o kontrowersje, które wywołały słowa wypowiedziane przez hierarchę w homilii Mszy św. w intencji Powstańców, odprawionej w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego: "czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa".
Autorzy listu wyrażają sceptycyzm wobec naukowości studiów genderowych. "Stwierdzamy, że w sferze publicznej funkcjonuje niewątpliwie ideologiczna platforma "ruchu LGBTQ"" - oświadczają naukowcy. Ideologiczny charakter wynika, ich zdaniem, zarówno z korzeni intelektualnych, jakim są "nowożytny synkretyzm kulturowy, koncepcje Marksa i Engelsa, neomarksizm", jak i "ze względu na realizowany cel, którym jest głęboka, nieorganiczna przemiana prawno-ustrojowa".
"Metodologia gwałtownej przemiany społecznej"
Według autorów listu, jest to "ideologia emancypacji zorientowana na konfliktowanie społeczeństwa, która ma też swych potężnych, zdeklarowanych beneficjentów ekonomicznych". Podkreślają, że z niepokojem odnotowują "negatywne skutki społeczne, pseudomedyczne, wręcz eugeniczne "ruchu LGBTQ"", o których - jak dodają - "na Zachodzie alarmuje nawet prasa liberalna".
Sygnatariusze listu ostrzegają też, że w Polsce zdaje się powtarzać "metodologia gwałtownej przemiany społecznej i ustrojowej realizowanej przez mniejszościową awangardę rewolucyjną". Do wprowadzania zmiany - jak piszą autorzy - używane bywają "środki często niezgodne z literą lub duchem prawa, powszechnie akceptowaną obyczajowością, czy kanonami tożsamości więzi społecznej".
REKLAMA
Krakowscy naukowcy podkreślają, że - ich zdaniem - arcybiskup Marek Jędraszewski "swą wyrazistą wypowiedzią opartą na prawomocnej analogii unaocznił doniosłość i dramatyzm decyzji światopoglądowej i obywatelskiej, przed którą stajemy w Polsce".
"Dla chrześcijan wśród nas, Polaków, to jak gdyby czas ponownego bierzmowania" - piszą autorzy listu, dodając, że słowa hierarchy "otworzyły wielu ludziom oczy na znaki czasu i umocniły wielu z nas, którzy zawierzyli nauczaniu świętego Kościoła powszechnego".
Wśród sygnatariuszy listu są między innymi przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego Bogusław Dopart i jego wiceprzewodniczący profesor Jan T. Duda oraz ze strony wydawnictwa "Biały Kruk" jego założyciel Leszek Sosnowski i fotografik Adam Bujak. List Zarządu krakowskiego Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma być odczytany podczas sobotniego wiecu wsparcia dla arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Wiec rozpocznie się w sobotę o godzinie 15:00 na ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie.
REKLAMA