X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Piotr Woźniak-Starak zaginął na jeziorze Kisajno. Kamery termowizyjne i sonary, czyli jak poszukuje się zaginionych na jeziorach

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 16:01
Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe współuczestniczy w poszukiwaniu Piotra Woźniaka-Staraka na jeziorze Kisajno. Jarosław Sroka, dyrektor MOPR tłumaczy w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, jakie zwykle działania podejmują służby przy podobnych akcjach.
Poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka
Poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-StarakaFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

PolskieRadio24.pl: Jaka jest charakterystyka jeziora, na którym prowadzone są poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka?

Jarosław Sroka, dyrektor MOPR: Nie wyróżnia się ono w jakiś szczególny sposób. Jest to dość duże, znajdujące się na obszarze ponad 2 ha jezioro, o głębokości od 2 do 25 m. Dno akwenu jest zróżnicowane, znajdują się tam mielizny i płycizny. Ponadto Kisajno jest jeziorem przepływowym, czyli takim, w którym ruch wody zależny jest od siły, prędkości i kierunku wiatru. Dlatego, jeśli ktoś wypadnie z łodzi żaglowej, czy motorowej do wody, to po chwili nie wiemy, w którym dokładnie miejscu do tego doszło, ponieważ prąd szybko przemieszcza taką osobę dalej.

julia starak 1200 pap.jpg
Kim jest siostra zaginionego Piotra Woźniaka-Staraka? Media podają, że Julia miała być z nim na motorówce

PR24: Zatem rodzaj akwenu decyduje, jak wielki jest obszar poszukiwań?

Tak. My byliśmy pierwsi na miejscu zdarzenia. Świadek, z którym rozmawialiśmy, młoda kobieta, mówiła, że od miejsca, gdzie wraz z Piotrem Woźniakiem-Starakiem wpadła do wody, przepłynęła do brzegu około 100 m. Trzeba jednak pamiętać, że była w stresie, płynęła nocą i faktycznie mogła przepłynąć 50 albo nawet 250 m.

Rzeczywiście łódź dryfowała około 100 m od brzegu, ale ludzie mogli wypaść z niej kilometr wcześniej. Ta osoba, jak wpadła do wody, mogła też dostać się w jakiś prąd, który wyniósł ją dwa kilometry dalej. Tego nie wiemy. Dlatego obszar poszukiwań w takim wypadku jest zdecydowanie większy.

>>>CZYTAJ TAKŻE<<< Trzeci dzień poszukiwań Piotra Woźniaka-Staraka na jeziorze Kisajno

PR24: Jakie są podejmowane standardowe działania, gdy otrzymujecie państwo zgłoszenie o zaginięciu osoby na jeziorze?

Jeżeli od momentu zgłoszenia do wypadnięcia z łodzi osoba się nie pojawia i jeśli nikt jej nie podejmie w ciągu 2 godzin, to rozpoczynają się działania poszukiwawcze. W takim przypadku nie możemy mówić o akcji ratunkowej, bo jeżeli osoba wpadła do wody, to po godzinie, po dwóch nie ma możliwości, by przeżyła.

Wtedy wyznacza się określony teren. Bierze się pod uwagę, skąd wiał wiatr i podejmuje się działania poszukiwawcze na wodzie, ale też na lądzie wokół jeziora, ponieważ ciało mogło zdryfować w okolice trzcinowiska. To jezioro, w niektórych miejscach, ma od dwóch, trzech metrów głębokości, są też wypłycenia i mielizny, w takich miejscach - jeśli woda jest przejrzysta - widać gołym okiem, co się tam znajduje. W tej akcji wykorzystywany jest też do poszukiwań śmigłowiec.

PR24: Jaki jeszcze sprzęt jest wykorzystywany podczas takich poszukiwań?

Wykorzystuje się kamery termowizyjne, sonary. Korzystamy też z nowoczesnych łodzi. Pod względem wyposażenia nie odbiegamy od tego, czym dysponują podobne służby na Zachodzie. Do akcji poszukiwawczej wkraczają również płetwonurkowie, którzy przeczesują dno. Wszystkie ekipy biorące udział w akcji, kierują się określonym schematem działań. Stosuje się technikę poszukiwania od brzegu do brzegu i przesuwania się w dal.


jerzy starak 1200 pap.jpg
Jerzy Starak. Ojczym zaginionego Piotra Woźniak-Staraka to magnat farmaceutyczny

Można sobie to wyobrazić rysując zygzakiem linię na leżącej pionowo kartce A4. Tę linię przesuwamy z centymetrową różnicą do przodu kreśląc ją od prawej krawędzi kartki do lewej. Podobnie przeszukuje się jezioro, od prawego do lewego brzegu. To obrazuje, w jaki sposób przeczesuje się wyznaczony teren. Dodatkowo poszukiwania odbywają się wokół akwenu, w miejscach, gdzie znajdują się trzcinowiska i tereny zabagnione.

>>>CZYTAJ TAKŻE<<< Kim jest zaginiony na jeziorze Kisajno Piotr Woźniak-Starak?

PR24: W poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka zaangażowała się m.in. straż pożarna, policja. Obszar jeziora Kisajno przeszukiwały też wczoraj Wojska Obrony Terytorialnej. Akcję wspiera również Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

To dobrze, że te służby sią angażują. Każdy przypadek jest inny i należy go rozpatrywać indywidualnie. Poszukiwania zwykle trwają od kilku do kilkunastu dni. Ale w tym przypadku liczba tych służb i osób zaangażowanych w akcję jest bardzo duża.

Powołując się na moje doświadczenie, mogę powiedzieć, że na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zawsze udawało się znaleźć osoby, które zaginęły po wpadnięciu do wody. Czasem tylko dłużej to trwało. Jeśli zaginięcia miały miejsce późną jesienią, czy zimą, to ciało znajdowano na wiosnę, kiedy przyszły roztopy. Latem powinno się to stać szybciej.

Rozmawiał Paweł Kurek/PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wypadek na jeziorze Kisajno. Prokuratura potwierdza, że zaginionym jest Piotr Woźniak-Starak

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 09:41
Prokuratura potwierdziła, że osobą poszukiwaną na jez. Kisajno jest producent filmowy Piotr Woźniak-Starak. Informację przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim był Piotr Woźniak-Starak? Mężczyzna został wyłowiony z jeziora Kisajno

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 12:36
Nie żyje Piotr Woźniak-Starak. Znany celebryta i producent filmowy miał wypaść z motorówki. Jego ciało zostało wyłowione z jeziora Kisajno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Starak. Ojczym tragicznie zmarłego Piotra Woźniak-Staraka to magnat farmaceutyczny

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 12:05
Nie żyje Piotr Woźniak-Starak. Jego ojczym to szósty najbogatszy Polak, właściciel Polpharmy oraz były tajny współpracownik Służby Bezpiecześtwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest siostra Piotra Woźniaka-Staraka? To jego ciało wyłowiono z jeziora Kisajno

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 11:55
Nie żyje znany producent filmowy i biznesmen Piotr Woźniak-Starak. Wypadł on z motorówki na jeziorze Kisajno wraz z 27-letnią kobietą, która dopłynęła do brzegu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Woźniak-Starak. Matka zmarłego producenta to znana bizneswoman, restauratorka i kolekcjonerka sztuki

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 11:50
Nie żyje Piotr Woźniak-Starak. Znany producent filmowy był pasierbem Jerzego Staraka i synem Anny Woźniak-Starak, znanej m.in. z prowadzenia restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Woźniak-Starak. Żona zmarłego producenta filmowego to znana dziennikarka i prezenterka

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 12:57
Poznali się, bo uległa namowom znajomych, by pojechała do jego domu. Nieco przypadkowa znajomość Agnieszki Szulim i Piotra Woźniaka-Staraka szybko przerodziła się w miłość. Gdy trzy lata temu dziennikarka oraz prezenterka i znany producent filmowy brali ślub, byli na czołówkach wszystkich serwisów plotkarskich. Nic dziwnego, ponieważ w tle znajdowały się też gigantyczne pieniądze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeci dzień poszukiwań Piotra Woźniaka-Staraka na jeziorze Kisajno

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 10:40
Na mazurskim jeziorze Kisajno wznowiono poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, który w niedzielę nad ranem wypadł z motorówki. Akcja poszukiwawcza trwa już trzeci dzień i jest prowadzona od świtu do zmroku. 
rozwiń zwiń