Dziś pogrzeb ojca Jacka Pleskaczyńskiego

2019-08-21, 07:10

Dziś pogrzeb ojca Jacka Pleskaczyńskiego
Ojciec Jacek Pleskaczyński. Foto: screen youtube/Polska Mówi

W Sanktuarium św. Andrzeja Boboli i na warszawskich Powązkach odbędą się uroczystości pogrzebowe ojca Jacka Pleskaczyńskiego. Był duszpasterzem środowisk akademickich, zaangażowany w działalność opozycyjną, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Zmarł 17 sierpnia 2019 roku w Warszawie w wieku 71 lat

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz powiedział Polskiemu Radiu, że ojciec Pleskaczyński, jako były kapelan więzienny stał się duchowym opiekunem powstającego muzeum. Wspomina, że razem z ojcem Jackiem Pleskaczyńskim przywieźli do muzeum obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który znajduje się w kaplicy więzienia.

Ojciec Pleskaczyński sprawował okolicznościowe msze święte w murach byłego więzienia. Jacek Pawłowicz wspomina, że ojciec Pleskaczyński osobiście przysłał do muzeum stolarza, który wykonał ołtarz, a po jakimś czasie zorganizował szaty oraz naczynia liturgiczne do kaplicy. Jak opowiada, pewnego dnia przyszedł prosić o samochód, by móc przywieźć kompletne, nowe wyposażenie do kaplicy. - To był niezwykle zacny, niezwykle ciepły, ale równocześnie niezwykle wymagający kapłan - dodał Jacek Pawłowicz.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona o 11.00 w kościele ojców Jezuitów na ulicy Rakowieckiej w Warszawie, a o 12.30 spod IV bramy Cmentarza na Powązkach wyruszy kondukt pogrzebowy do grobowca ojców Jezuitów.

Działalność opozycyjna

Ojciec Jacek Krzysztof Pleskaczyński był duszpasterzem akademickim w Toruniu, na początku 1985 roku zaangażował się w prace Komitetu Budowy Pomnika Upamiętniającego Uprowadzenie księdza Jerzego Popiełuszki. W latach 1985-1989 prowadził Duszpasterstwo Akademickie w Łodzi, celebrował msze św. dla harcerzy, licealistów i kombatantów.

Współorganizował wystawę poświęconą piątej rocznicy strajków studenckich w Łodzi, w maju 1989 roku, objął opieką duszpasterską strajkujących studentów w okupowanym budynku tzw. "Akwarium". 

W latach 1975-1977 podlegał inwigilacji ze strony SB. Został Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2019), Krzyżem Wolności i Solidarności (2019) oraz Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis".

jp

Polecane

Wróć do strony głównej