X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wojewoda małopolski: podczas burzy w Tatrach zginęły cztery osoby - dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 18:40
Wciąż trwa akcja ratunkowa po gwałtownej burzy, która przeszła w czwartek przez Tatry. Po posiedzeniu sztabu kryzysowego, który zebrał się w Zakopanem, wojewoda małopolski Piotr Ćwik poinformował, że po polskiej stronie gór życie straciły cztery osoby.
Audio
  • Wojewoda małopolski: cztery ofiary śmiertelne w Tartach - dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe (IAR)
  • Nie wiemy ile osób może być jeszcze w górach (IAR)
  • Trzeba podkreślić harmonię we współpracy służb ratowniczych (IAR)
Akcja ratownicza po gwałtownej burzy w Tatrach
Akcja ratownicza po gwałtownej burzy w TatrachFoto: PAP/Grzegorz Momot
  • Cztery ofiary śmiertelne po polskiej stronie po burzy w Tatrach - dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe.
  • Ponad 80 lżej poszkodowanych trafiło do szpitali, brak danych o osobach w stanie ciężkim.
  • Wciąż trwa akcja ratunkowa. Nie wiemy ile osób może być jeszcze w górach - wojewoda małopolski.
  • Ok. 21 do Zakopanego dotrze premier Mateusz Morawiecki.

Dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe zginęły w trakcie gwałtownej burzy, która przeszła przez Tatry. Prócz tego słowacka Horska Zachranna Slużba informuje o jednej ofierze śmiertelnej po ich stronie.

Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik po posiedzeniu sztabu kryzysowego

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Zakopanem, poinformował, że akcja ratunkowa trwa, a osoby poszkodowane są płynnie transportowane do szpitali.

Najlżej poszkodowani - 89 osób - trafili do szpitala w Zakopanem, pozostali do szpitali w Nowym Targu, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej i Krakowie. Nie ma danych o liczbie osób w stanie ciężkim.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Tragiczne skutki burzy w Tatrach. Nie żyje pięć osób, w tym dwoje dzieci

Wojewoda małopolski poinformował, że około 21.00 do Zakopanego przybędzie premier Morawiecki.

Premier jedzie na południe Polski. To reakcja na trudną sytuację w Tatrach
Burza tatru helikopter pap-1200.jpg
Premier jedzie na południe Polski. To reakcja na trudną sytuację w Tatrach

Tragiczna burza w Tatrach

W czwartek nad Tatrami przeszła gwałtowna i niespodziewana burza. W jej trakcie doszło m.in. do tragedii na Giewoncie, gdzie piorun uderzył w łańcuch, za pomocą którego turyści wspinają się na szczyt. Porażonych zostało kilkanaście osób, w tym 13-letni chłopiec, który - mimo reanimacji - zmarł.

Już teraz wiadomo, że w wyniku burzy w różnych miejscach Tatr poszkodowanych jest znacznie więcej, a 5 osób (w tym jedna po słowackiej stronie gór) straciło życie.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Gwałtowne zmiany pogodowe w Tatrach. Znamy kierunek przemieszczania się burzy

Wciąż trwa akcja ratunkowa

Na ratunek poszkodowanym przez burzę pospieszyło Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Rzeczniczka prasowa wojewody Joanna Paździo poinformowała, że akcją ratunkową kieruje TOPR, uczestniczą w niej cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, 13 karetek, 22 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, 87 strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej i Straż Parku. Działania wspiera Policja, Straż Graniczna i Straż Miejska. 

- Nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy akcja się zakończy - powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik. - Ratownicy pozostaną w górach tak długo jak będzie to potrzebne - dodał.

- Służby działają i pracują, aby dotrzeć do wszystkich poszkodowanych. Nie wiemy ile osób może być jeszcze w górach - podkreślił.

Odwołano imprezy i festiwale. Spływają kondolencje

Wszystkie wydarzenia, które miały dziś się odbyć w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zostały odwołane. Jubileuszowa Gala 100-lecia Związku Podhalan o godzinie 17 została zastąpiona modlitwą za poszkodowanych i oddaniem czci pamięci tragicznie zmarłych turystów.

Na godzinę 19:00 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zaplanowano mszę św. w intencji ofiar i o zdrowie dla poszkodowanych. Po niej odbędzie się Adoracja Najświętszego Sakramentu w tych samych intencjach.

Wyrazy współczucia osobom poszkodowanym tragedią złożył prezydent Andrzej Duda, a także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

- Usłyszałam właśnie o tragedii w Tatrach. Wyrazy ogromnego współczucia dla rodzin ofiar. Poszkodowanym życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia - napisała na Twitterze ambasador USA w Warszawie.

Uruchomiono specjalną infolinię

Wojewoda małopolski podkreślił, że szczególnie wdzięczny jest staroście powiatowemu za współpracę w kwestii uruchomienia infolinii dla rodzin osób poszkodowanych.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Została uruchomiona infolinia dla rodzin osób poszkodowanych w Tatrach

Do dyspozycji pozostają dwa numery telefonów: 18 201 71 00 oraz 18 202 39 14. Wsparcie psychologiczne dla potrzebujących jest udzielane w szpitalu w Zakopanem oraz pod numerami infolinii.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakopane: strażacy wspierają TOPR. Zostali włączeni do szerokiej akcji ratowniczej

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 16:40
Około 70 strażaków uczestniczy w akcji ratunkowej w Tatrach po burzy, w wyniku której od uderzenia piorunami zginęło kilka osób, a, jak informują media, co najmniej 22 osoby zostały ranne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczne skutki burzy w Tatrach. Nie żyje pięć osób, w tym dwoje dzieci

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 17:30
Prezydent Andrzej Duda złożył wyrazy współczucia osobom dotkniętym kataklizmem w Tatrach. Wskutek przejścia gwałtownej burzy zginęło tam pięć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych; akcja ratownicza trwa w kilku miejscach Tatr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza w Tatrach. Prezydent: wyrazy współczucia dla wszystkich dotkniętych kataklizmem

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 17:00
Prezydent Andrzej Duda złożył wyrazy współczucia wszystkim dotkniętych kataklizmem w Tatrach. Wskutek przejścia gwałtownej burzy zginęły tam trzy osoby, a co najmniej 22 zostały ranne. W kilku miejscach Tatr trwa akcja ratownicza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakopane: w związku z tragiczną sytuacją w Tatrach odwołano międzynarodowy festiwal

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 19:11
Burmistrz Miasta Zakopane informuje, że w związku z tragiczną sytuacją w Tatrach, gdzie w wyniku porażenia piorunem zginęło kilku turystów, a wiele osób zostało poszkodowanych, odwołane zostają wszystkie dzisiejsze wydarzenia organizowane w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
rozwiń zwiń