Michał Woś: wyznawanie własnej religii jest fundamentalnym prawem człowieka
Możliwość wyznawania własnej religii jest fundamentalnym prawem każdego człowieka – powiedział w czwartek w Warszawie minister Michał Woś na konferencji prasowej poświęconej polskiej pomocy humanitarnej osobom prześladowanym m.in. w Iraku i w Syrii.
2019-08-22, 20:55
Konferencję zorganizowano z okazji przypadającego 22 sierpnia Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Ustanowiło go, z inicjatywy Polski, Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym roku jest obchodzony pierwszy raz.
- Wolność religijna, możliwość wyznawania własnej religii jest fundamentalnym prawem każdego człowieka, niestety to prawo jest na świecie naruszane - powiedział minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.
Misjonarze
Przypomniał, że polski rząd i organizacje pozarządowe, m.in. Caritas, Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Fundacja Orla Straż, realizują wiele projektów dotyczących pomocy na miejscu osobom prześladowanym.
- Jedną z największych wartości, jaką mamy jako Polska, to są nasi misjonarze - dodał Woś.
Minister poinformował również, że polski rząd i organizacje pozarządowe będą kontynuowały projekt pomocy medycznej dla Syrii. - Warto podkreślić, że za tę pomoc na miejscu Polska jest wyróżniana na arenie międzynarodowej - dodał.
REKLAMA
"Polska jako kraj wpisuje się w poszanowanie wolności religijnej"
Podkreślił, że Polska, pierwsza na świecie, podpisała memorandum z agencją pomocową USAID (United States Agency for International Development), co oznacza, że strona amerykańska będzie finansowała polskie projekty na Bliskim Wschodzie.
- Polska jako kraj, jako ojczyzna Jana Pawła II, wpisuje się w poszanowanie wolności religijnej – podstawowego prawa każdego człowieka - powiedział przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.
Ks. prof. przypomniał również, że Polska jest bardzo aktywna przez organizacje rządowe i pozarządowe w wielu miejscach konfliktów zbrojnych jak m.in Syria i Irak oraz dodał, że gdyby nie tego rodzaju polska pomoc wielu ludzi zmarło by z głodu lub z powodu chorób związanych z konfliktami zbrojnymi.
dcz
REKLAMA
REKLAMA