Piorun może porazić nawet w mieszkaniu. Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed burzą

2019-08-23, 16:47

Piorun może porazić nawet w mieszkaniu. Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed burzą
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

W wyniku gwałtownej burzy w Tatrach zginęły cztery osoby po polskiej stronie gór, a kilkaset zostało rannych. Poruny mogą być niebezpiecznie nie tylko na otwartym terenie, ale także w budynkach. O czym należy pamiętać przebywając w domu podczas burzy? 

Burza może być groźna dla naszego życia nie tylko gdy złapie nas na owartym terenie lub w górach. Piorun może nas porazić nawet we własnym domu. Czasem wyładowanie atmosferyczne może uderzyć w linię elektryczną i przez instalację elektryczną dotrzeć do naszego domu nawet z odległości kilkuset metrów.

Powiązany Artykuł

East News Tatry burza piorun 1200.jpg
Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach podczas burz? "Unikajmy cieków wodnych i stania pod drzewem"

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Tragedia w Tatrach. Piotr Żurowski: to był wybryk natury

Jak zwiększyć bezpieczeństwo we własnym domu podczas burzy?

  • Eksperci zalecają zaopatrzyć się w ograniczniki przepięć, które zapobiegają pożarom wskutek uderzenia pioruna w sieć elektryczną. Są one kosztowne, zwłaszcza ich montaż, jednak skutecznie chronią urządzenia przed przepaleniem. Alternatywą mogą być niedrogie listwy antyprzepięciowe, które można tuż przed burzą z łatwością wyłączyć, odcinając dopływ prądu do urządzeń elektrycznych.
  • Warto również pomyśleć o kupnie popularnego piorunochronu. Ma on największą skuteczność w ochronie mieszkania przed skutkami burzy. Jego zadanie polega na jak najkrótszym sprowadzeniu pioruna na ziemię.
  • Gdy nie posiadasz w domu listw antyprzepięciowych warto na czas burzy wyciągnąć wszystkie wtyczki z gniazdek oraz odłączyć przewód internetowy i antenę telewizyjną.
  • Można także pomyśleć o kupnie odpowiedniego ubezpieczenia, wówczas unikniemy przykrej niespodzianki.
  • W czasie wyładowań atmosferycznych nie należy także brać kąpieli, nie powinno się używać telefonów komórkowych, wentylatorów, ani żadnych urządzeń elektrycznych. Lepiej także nie podchodzić do otwartych okien, drzwi, kominków, pieców, a nawet umywalek.
  • Eksperci przypominają, że jeśli jesteśmy na wsi, gdzie dominują linie napowietrzne, wówczas w trakcie burzy nie powinno się oglądać telewizji i należy wyłączyć z gniazdka wszelkie sprzęty, bo zagrożenie jest zwiększone. Natomiast w mieście zagrożenie jest znacznie mniejsze, ale również istnieje.

Według badań opublikowanych w artykule amerykańskiego Krajowego Laboratorium Burz, pt. "Demografia wypadków w wyniku rażenia piorunem w latach 1959-1994" to mężczyźni stanowią aż 84 proc. ofiar śmiertelnych piorunów.

dn/naukawpolsce.pap.pl/naszemiasto.pl/dziennikpolski24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej