X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

K. Szczerski: 1 września przemówienia prezydentów Polski, Niemiec i USA

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 11:29
– 1 września, podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpienia wygłoszą prezydenci: Polski – Andrzej Duda, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier i USA – Donald Trump – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Audio
  • Krzysztof Szczerski: "Pamięć i Przestroga" to hasło obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej (PR24)
Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski podczas wypowiedzi dla mediów
Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski podczas wypowiedzi dla mediówFoto: PAP/Radek Pietruszka

duda trump 1200 pap.jpg
Z. Lewicki: wizyta Trumpa może dać Polsce ogromne benefity
  • Główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce w Warszawie
  • Szef gabinetu prezydenta powiedział, że polska strona spodziewa się 40 delegacji zagranicznych
  • Motywem przewodnim obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą słowa "pamięć i przestroga"
  • W uroczystościach nie będzie delegacji Rosji
  • Cały czas trwają negocjacje ws. polsko-amerykańskich porozumień

Na briefingu prasowym Krzysztof Szczerski powiedział, że główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 na Placu Piłsudskiego.

– Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy. Wszyscy oni będą gośćmi pana prezydenta podczas tych uroczystości tutaj, w Warszawie – mówił szef gabinetu prezydenta.

"Pamięć i przestroga o II wojnie światowej"

– Motywem przewodnim obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września będą słowa "pamięć i przestroga" – poinformował szef gabinetu prezydenta RP.

Jacek Czaputowicz RB ONZ Twitter-1200.jpg
Szef MSZ spotkał się z Mikiem Pompeo w USA. Rozmowa o wizycie Trumpa w Polsce

Jak mówił na briefingu prasowym słowa "pamięć i przestroga" będą motywem przewodnim wystąpień prezydentów Polski, Niemiec i USA w Warszawie, ale znajdą się też na specjalnym dzwonie, który zostanie darowany miastu Wieluń. W czasie obchodów w Warszawie każdy przywódca w ten dzwon symbolicznie uderzy – zapowiedział Szczerski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Donald Trump nie odwiedzi bazy wojskowej w Powidzu

Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych – powiedział szef gabinetu prezydenta. Jak mówił, chodzi o to, żeby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, żeby nie paktować nad głowami i kosztem innych państw, nie ulegać agresywnym działaniom jednych krajów za cenę przedłużania pokoju, co przynosi potem jeszcze gorszą pożogę wojenną.

Podczas briefingu prasowego Szczerski podkreślił, że prezydenci Polski i Niemiec bardzo chcieli, aby podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej "podkreślić jej cywilne ofiary". 

Totalny wymiar II wojny światowej

– Wieluń był, jak państwo wiecie, tym miastem, które zostało zbombardowane jako jedno z pierwszych, całkowicie bezbronne i całkowicie niewinne miasto, niemające żadnego znaczenia wojskowego, żadnego znaczenia tak naprawdę strategicznego (...). Żeby także pokazać totalny wymiar tej wojny został zbombardowany szpital, kościół, synagoga po to tylko po prostu, żeby zasiać terror, rozpocząć wojnę totalną – mówił Szczerski.

Dodał, że "ten totalny wymiar wojny, gdzie nie tylko giną żołnierze, ale także cywile, jest też aktualny dzisiaj jako przestroga dla współczesnego świata". "Polska także dzisiaj w Radzie Bezpieczeństwa bardzo silnie podnosi kwestię cywilnych ofiar wojny, dzieci w konfliktach zbrojnych, wszystkich tych, którzy padają niewinnymi ofiarami wojny totalnej" – zwrócił uwagę szef gabinetu prezydenta. 

Kacper Płażyński 1200.jpg
Kacper Płażyński: Rosja fałszuje historię przeciw polskiej racji stanu

Kwestia obecności Rosji

W uroczystościach 1 września delegacja Rosji nie będzie uczestniczyła. Oczekujemy wysokiej rangą delegacji rosyjskiej na rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz w styczniu 2020 r. – poinformował szef gabinetu prezydenta RP.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef rosyjskiego wywiadu broni paktu Ribbentrop-Mołotow. "To było bezpieczeństwo narodowe"

– Klucz zapraszania na obchody 1 września był współczesny, pan prezydent zdecydował się zaprosić państwa UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego. W żadnej z tych trzech organizacji Rosja nie uczestniczy i tym samym, z racji klucza, nie bierze udziału w tych uroczystościach – powiedział Krzysztof Szczerski odpowiadając na pytania na briefingu.

Szansa na spotkanie

– Oczekujemy wysokiej rangi delegacji rosyjskiej na styczniowych obchodach rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Mamy nadzieję, że będziemy wtedy mogli gościć w Polsce taką delegację rosyjską, jak to bywało podczas poprzednich rocznic wyzwolenia obozu – dodał Krzysztof Szczerski.

>>> [ZOBACZ RÓWNIEŻ] Szef MSZ: chcemy zaostrzenia tonu Unii Europejskiej wobec Rosji 

Jak podkreślił Szczerski, zaproszenia na te uroczystości wystosowuje Muzeum Auschwitz. – Z naszej strony jest oczekiwanie, że będzie wysokiej rangi delegacja rosyjska – zaznaczył.

rakiety-1200.jpg
Koniec traktatu INF. Amerykanie będą instalować rakiety średniego zasięgu

Porozumienia polsko-amerykańskie

– Trwają negocjacje ws. polsko-amerykańskich porozumień: dotyczącego współpracy wojskowej, rozwijającego porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczącego gospodarki i energetyki – poinformował szef gabinetu prezydenta.

Krzysztof Szczerski przekazał, że negocjowanych jest "kilka dokumentów, które są możliwe do podpisania podczas wizyty prezydenta Trumpa". – Jedno dotyczące współpracy wojskowej, rozwijające porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczące gospodarki i energetyki – poinformował.

– Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego. W związku z powyższym także to będzie pewnie odnotowane przez prezydentów, że pod względem prawnym wszystkie wymogi, które były potrzebne do tego, żeby wejść w przyszłości do programu bezwizowego, te prace są zakończone, tych dokumentów już nie musimy negocjować, one są podpisane, myślę, że to też będzie odnotowane – mówił Krzysztof Szczerski.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trwają przygotowania do spotkania Duda-Trump. Szczerski: w sobotę zakończone zostały negocjacje bardzo ważnego dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 11:43
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że efektem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA może być "bardzo ważna polsko-amerykańska polityczna deklaracja o daleko posuniętej współpracy w obszarach: wojskowym, energetycznym i inwestycyjnym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: lada dzień oczekujemy formalnego ogłoszenia daty wizyty prezydenta w USA

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 09:24
- Lada dzień oczekujemy formalnego ogłoszenia daty wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że prezydent Donald Trump chce przedyskutować propozycję, którą ma dla Polski ws. zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce. 
rozwiń zwiń