X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Donald Trump odwiedzi tylko Warszawę. Bez wizyty w amerykańskiej bazie wojskowej

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 14:39
Niecałe dwie doby spędzi w Polsce amerykański prezydent Donald Trump. Przyleci do Warszawy na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz na spotkania polskich i amerykańskich polityków. Nie będzie natomiast przewidywanych wcześniej spotkań z żołnierzami w bazach wojskowych.
Audio
Strona polska zaproponowała kilka nowych dat ewentualnej wizyty w ciągu najbliższych trzech miesięcy
Strona polska zaproponowała kilka nowych dat ewentualnej wizyty w ciągu najbliższych trzech miesięcyFoto: Jakub Szymczuk/KPRP
  • Donald Trump spędzi w Polsce dwa dni. Weźmie udział w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz spotka się z prezydentem i premierem.
  • Prezydent USA, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie odwiedzi żadnej z amerykańskich baz wojskowych w Polsce.
  • Przywódca Stanów Zjednoczonych będzie przemawiał na pl. Piłsudskiego oraz po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
  • Wraz z Donaldem Trumpem do Polski przybędą amerykańscy politycy: Mike Pompeo, John Bolton oraz Rick Perry.

Według przedstawionych przez stronę polską informacji, Donald Trump przyleci do Warszawy 31 sierpnia. Następnego dnia będzie jednym z trzech prezydentów, który przemówi w czasie uroczystości rocznicy wybuchu wojny. 2 września zostanie przyjęty w Pałacu Prezydenckim przez Andrzeja Dudę.

K. Szczerski: 1 września przemówienia prezydentów Polski, Niemiec i USA
1200_Szczerski_PAP.jpg
K. Szczerski: 1 września przemówienia prezydentów Polski, Niemiec i USA

Donald Trump tylko w Warszawie. Nie będzie spotkania z amerykańskimi żołnierzami

Od początku planowano, że podczas wizyty w Polsce amerykański prezydent spotka się z Andrzejem Dudą w jednej z amerykańskich baz wojskowych na terenie naszego kraju. Planowano, że to tam przywódca USA wygłosi publiczne przemówienie.

Okazuje się jednak, że do takiego wyjazdu nie dojdzie. Po spotkaniu z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim Donald Trump pojedzie do Mateusza Morawieckiego, a następnie odleci do Waszyngtonu.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Marcin Makowski: skrócenie wizyty Donalda Trumpa w Polsce nie świadczy o tym, że prezydent USA nas lekceważy

Kancelaria Prezydenta nie chce powiedzieć, dlaczego nie dojdzie do planowanej wcześniej wizyty Donalda Trumpa u stacjonujących w Polsce amerykańskich żołnierzy w Powidzu lub w Drawsku. Wcześniej pojawiały się także rozważania na temat odwiedzin jednego z miejsc, w których planowane są przyszłe bazy wojsk USA w Polsce. Taka wizyta też nie bedzie miała miejsca.

Prezydent USA dwukrotnie przemówi w Polsce

Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiada, że po spotkaniu z Andrzejem Dudą Donald Trump ma złożyć bliżej nieokreśloną deklarację polityczną.

- O ile na placu Piłsudskiego pan prezydent Donald Trump wygłosi wystąpienie, które będzie miało charakter odnoszący się do historii, do rocznicy wojny, o tyle tutaj w Pałacu Prezydenckim to będzie przesłanie polityczne, które prezydent Trump przekaże - powiedział Krzysztof Szczerski.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Z. Lewicki: wizyta Trumpa może dać Polsce ogromne benefity

Niewykluczone, że ta deklaracja może dotyczyć przyszłego włączenia Polski do ruchu bezwizowego, choć ostateczne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Wspólne rozmowy polsko-amerykańskie. Wizy, energetyka czy obronność?

Dr Marcin Zaborowski o relacjach polsko-amerykańskich: złoty okres. Współpraca jest niezwykle dynamiczna
duda trump 1200 pap.jpg
Dr Marcin Zaborowski o relacjach polsko-amerykańskich: złoty okres. Współpraca jest niezwykle dynamiczna

W tym samym czasie w Polsce będą także amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, doradca amerykańskiego prezydenta do spraw bezpieczeństwa John Bolton oraz sekretarz energii Rick Perry.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce. Komentarz politologów

Niewykluczone, że amerykańscy politycy będą z polskimi władzami podpisywali kolejne umowy wojskowe bądź energetyczne. Pełna lista dokumentów do podpisu może być znana w połowie przyszłego tygodnia.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Relacje Polska-USA. Jak kształtowały się w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 14:56
– Pokrewieństwo ideologiczne pomiędzy polskim rządem, a Donaldem Trumpem jest jednym z głównych powodów tego, że stale utrzymują się dobre relacje pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi – wyjaśnił amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. W Polskim Radiu 24 podsumowanie stosunków polsko-amerykańskich w mijającym 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: będą zaproszenia do światowych przywódców na uroczystości na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 21:34
- Na uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej zostaną wysłane zaproszenia do światowych przywódców - przede wszystkim tych państw, które brały w niej udział, po stronie wolnego świata, także do prezydenta USA Donalda Trumpa - zapowiedział prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

T. Szatkowski: ponadpartyjne porozumienie w w USA co do zwiększenia ilości wojsk w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 12:05
- Istniało pewne ryzyko, że nasza inicjatywa padnie ofiarą skojarzenia z tylko jedną opcją polityczną w USA. W Waszyngtonie jednak, dzięki komunikacji z obiema siłami w Kongresie, udało nam się to ryzyko zminimalizować - wyjaśnił ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski we wtorkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha o wizycie Donalda Trumpa w Polsce: będzie przemówienie prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 11:32
- Szczególnie dobre osobiste relacje prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa wzmacniają pozycję naszego kraju - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w Polskim Radiu 24. Minister zapowiedział wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.
rozwiń zwiń