more_horiz
Wiadomości

Krzysztof Czabański: rząd Donalda Tuska rozmontował system abonamentowy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 17:42
– Konieczne jest szukanie innego rozwiązania na finansowanie mediów publicznych niż abonament – ocenił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. – Będzie nim najprawdopodobniej finansowanie bezpośrednio z budżetu państwa, jako część PKB – dodał.
Audio
  • 27.08.19 Krzysztof Czabański: wymagana zmiana finansowania mediów publicznych.
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio
  • Finansowanie mediów z budżetu państwa. To prawdopodobnie nowe rozwiązanie, które zastąpi system abonamentowy
  • Zdaniem szefa Rady Mediów Narodowych wysokość dotacji mogłaby wynieść 0,2 proc. PKB, czyli ok. 3-3,5 mld zł
  • W kampanii wyborczej mogą pojawić się zapowiedzi dotyczące docenienia osób płacących abonament. - Chciałbym, żeby stały się elementem obietnic wyborczych na przyszłą kadencję - zaznaczył Krzysztof Czabański

Jednym z zadań stojących przed rządem Prawa i Sprawiedliwości, w przypadku wygrania jesiennych wyborów parlamentarnych, może być zmiana formy finansowania mediów publicznych. Wspominał o tym przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Podkreślił, że jest to wręcz nieuniknione.

czabański 1200 pap.jpg
Krzysztof Czabański: dla przedstawicieli opozycji media publiczne nie mają przyszłości

– System abonamentowy został rozmontowany przez rząd Donalda Tuska. Wszyscy o tym pamiętamy. W kończącej się kadencji, jako rząd Prawa i Sprawiedliwości, wymyśliliśmy nowy sposób dotowania mediów publicznych. Są na to przeznaczane bardzo poważne pieniądze. Jednak rekompensaty za utracone wpływy z tytułu abonamentu to rozwiązanie tymczasowe. Nowym projektem będzie najprawdopodobniej finansowanie bezpośrednio z budżetu państwa – wskazał Krzysztof Czabański.

Ustawa mogłaby określić wysokość dofinansowania

Podkreślił, że istotne, by kwota, która miałaby zostać przeznaczona na media publiczne była określona w ustawie jako część PKB. W ten sposób kolejne rządy, które ustalałyby budżet państwa, miałyby utrudnioną drogę do ewentualnego zmniejszenia wysokości finansowania.

– Każdy rząd szuka oszczędności, więc takie pokusy u ministra finansów są sprawą naturalną. Nakłady finansowe przeznaczane na media publiczne mogłyby wynosić 0,2 proc PKB, czyli ok. 3-3,5 mld zł. Jeżeli to rozwiązanie zostałoby przyjęte, to fundament finansowy mediów publicznych będzie trwały i pozwoli na ich rozwój. Musimy otrzymać mandat do dalszego sprawowania władzy. Wtedy obiecuję, że odpowiednie reformy zostaną przeprowadzone – wskazał Krzysztof Czabański.   

Docenienie wkładu Polaków płacących abonament

Rogoyski1200.jpg
Andrzej Rogoyski: Tomasz Zimoch chciałby likwidacji Polskiego Radia. To niebezpieczne dla kultury

Na antenie Polskiego Radia 24 szef Rady Mediów Narodowych zaznaczył, że należy uszanować i wynagrodzić tych, którzy nie bacząc na różne destrukcyjne apele płacili abonament.

– Doceniali w ten sposób rolę mediów publicznych. Uważali, że to ich obywatelski obowiązek. Pewne pomysły, jak uhonorować takie osoby, pojawią się zapewne już w kampanii wyborczej. Będę chciał, by stały się elementem obietnic wyborczych na przyszłą kadencję – wyjaśnił.

Rząd Donalda Tuska jako dewastator systemu abonamentowego

Krzysztof Czabański przypomniał, że w 2007 roku ówczesny premier Donald Tusk, w imieniu rządu, de facto wezwał do niepłacenia abonamentu. Mówił, że to niepotrzebna danina ze strony obywateli, którą należy zlikwidować.

 Rząd Donalda Tuska skutecznie zniszczył system abonamentowy. Nie ma do niego powrotu. Stąd konieczność szukania innego rozwiązania. Jako prezes zarządu Polskiego Radia napisałem list otwarty w obronie mediów publicznych przeciwko premierowi. Twierdziłem, że chce on doprowadzić do ich marginalizacji – powiedział.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych w swoim liście wyraził przekonanie, że Donald Tusk "odpowie za niszczycielskie działania wobec mediów publicznych przed Trybunałem Stanu".

czabański 1200 pap.jpg
Krzysztof Czabański: postawiliśmy na media publiczne

Media publiczne mecenasem kultury

Krzysztof Czabański zauważył, że media publiczne mogą i powinny sprawować mecenat nad kulturą. W jego opinii media komercyjne nastawione są na zysk i inny rodzaj wartości.

– Media publiczne mają szansę ocalić kulturę i pewne standardy. Są w interesie obywateli po to, by życie społeczne było na cywilizowanym poziomie – dodał.

Z Krzysztofem Czabańskim rozmawiała Agata Woźniak.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 16:35

Zobacz także

Zobacz także