X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Awaria oczyszczalni. Ekolog: bardziej ucierpi środowisko niż człowiek

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 12:11
- Każdy wyciek ścieków powoduje degradację środowiska, a im dłużej on trwa, tym to środowisko, ulokowane najbliżej źródła wylotu nieczystości, bardziej cierpi - powiedział dla portalu PolskieRadio24.pl dr Tomasz Jurczak z Katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.
Ścieki wpływające do Wisły na wysokości ul. Farysa na Bielanach gdzie doszło do awarii kolektora
Ścieki wpływające do Wisły na wysokości ul. Farysa na Bielanach gdzie doszło do awarii kolektoraFoto: PAP/Tomasz Gzell
  • Wskutek awarii oczyszczalni "Czajka" zarząd MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły
  • Zdaniem ekologa dr. Tomasza Jurczaka "bardziej ucierpi środowisko niż człowiek"
  • Ekspert przyznał, że "nie powinno być problemu z wodą pitną, kranową", jednak "wszystkie kąpieliska przy Wiśle powinny być zamknięte, również wędkarze powinni zaprzestać łowienia ryb"

O awarii układu przesyłowego ścieków, władze Warszawy powiadomiły mieszkańców w środę. We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka".

ścieki 1200 pap.jpg
Komentując wyciek z "Czajki" Greenpeace pisze o… Puszczy Białowieskiej

Nieczystości skierowano wówczas do drugiego z kolektorów, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły. Do rzeki, od środy od ok. godz. 8, trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Sanepid i RCB zalecają ostrożność w korzystaniu z wody. Apel także do rolników

Zdaniem ekologa "każdy wyciek ścieków powoduje degradację środowiska, a im dłużej on trwa, tym to środowisko, ulokowane najbliżej źródła wylotu nieczystości, bardziej cierpi". - Myślę tutaj przede wszystkim o jakości wody, ale także o organizmach, które w tej wodzie się znajdują, jak ryby, ptactwo wodne. To wszystko ma wpływ na ich zdrowie, a jakość wody jest bardzo zła. Problemem są pewne drobnoustroje i wirusy - powiedział Jurczak.

"Samooczyszczanie rzek"

- Rzeki mają zdolność samooczyszczania i im dalej od źródła wycieku, tym jakość wody będzie się poprawiała. Mikroorganizmy w wodzie, proces jej mieszania się, napowietrzania, roślinność przy strefie przybrzeżnej, to wszystko będzie pomocne w usuwaniu zanieczyszczeń w formie rozpuszczonej. A zatem z każdym kolejnym kilometrem jakość wody będzie się poprawiała - stwierdził ekspert.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Radni PiS: Rafał Trzaskowski zataił skalę awarii przed opinią publiczną

Jak zauważył, "niestety do takich awarii dochodzi, jakiś czas temu mieliśmy podobną sytuację w Gdańsku i tam też wyciekły nieczystości, co prawda nie przepłynęły wtedy przez pół Polski, ale dostały się do Morza Bałtyckiego". - Gdybyśmy mieli do czynienia z mniejszą rzeką, z mniejszym przepływem, to przy takiej ilości nieczystości, byłby poważny problem, bo wtedy skala zanieczyszczeń byłaby nieporównywalnie większa. Tutaj już przy samym wylocie te ścieki są rozcieńczane - mówił.

"Bardziej ucierpi środowisko"

- Obecne systemy wodociągowe są już na tyle nowoczesne, że spokojnie poradzą sobie z tymi zanieczyszczeniami. Znamy skład tych ścieków i wiemy jak dostosować do nich procesy oczyszczania, by wyeliminować najgroźniejsze substancje. Dużo gorzej, gdyby to były zanieczyszczenia chemiczne, wtedy nie bylibyśmy do końca pewni ich składu - przyznał ekspert.

Zdaniem dr Jurczaka "nie powinno być problemu z wodą pitną, kranową". - Tu bardziej ucierpi środowisko niż człowiek. Wszystkie kąpieliska przy Wiśle powinny być zamknięte, również wędkarze powinni zaprzestać łowienia ryb. Im dłużej ten wyciek będzie trwał, tym będą gorsze skutki dla środowiska, być może zobaczymy ptaki, które padły w okolicach Wisły, śnięte ryby - stwierdził ekolog z Katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.

Damian Nejman, PolskieRadio24.pl

Czytaj także

Ścieki z Warszawy zrzucone do Wisły. Kiedy dopłyną do kolejnych miast?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 22:53
W związku z awarią kolektorów ściekowych w oczyszczalni "Czajka" w Warszawie zarząd MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły. Do rzeki jednostkowo trafiło 50 tys. metrów sześciennych nieczystości,  po awarii do Wisły trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę. Centrum Operacyjnego Wód Polskich oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowały analizę, kiedy czoło fali ścieków dotrze do innych położonych nad Wisłą miast.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sanepid: ujęcia wody pitnej w Warszawie są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 08:43
Ujęcia wody pitnej w Warszawie są bezpieczne mimo awarii kolektorów odprowadzających nieczystości z lewobrzeżnej części miasta. Stołeczne służby miejskie od wczoraj prowadzą kontrolowany zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radni PiS: Rafał Trzaskowski zataił skalę awarii przed opinią publiczną

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 11:28
- Pan prezydent powiedział o awarii jednego kolektora, dopiero minister środowiska ujawnił informację do której przyznał się ratusz, że padł cały system, czyli obie rury przesyłowe - powiedział warszawski radny PiS Maciej Binkowski. Politycy krytykują działania Rafała Trzaskowskiego i ratusza w tej sprawie.
rozwiń zwiń