R. Trzaskowski: zleciłem pomiary wody na odcinku Warszawa-Płock
Prezydent Warszawy zlecił przygotowanie awaryjnego planu zmniejszenia zanieczyszczenia Wisły po awarii oczyszczalni ścieków. Po porannej naradzie z kierownictwem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zarządził przeprowadzenie pomiarów wody w Wiśle między Warszawą i Płockiem.
2019-08-29, 11:57
- Zleciłem MPWiK przeprowadzenie pomiarów wody w Wiśle na odcinku Warszawa-Płock i przygotowanie tymczasowego planu zmniejszenia wpływu ścieków do rzeki - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Powiązany Artykuł
Joachim Brudziński o awarii w "Czajce": wina nieodpowiedzialnych ludzi
Poinformował także na Twitterze, że przy naprawie uszkodzonych rurociągów, które doprowadzały ścieki do oczyszczlni, pracują najlepsi specjaliści - między innymi z Politechniki Warszawskiej.
Trzaskowski zapewnił, że cały czas trwają prace nad usunięciem awarii kolektora, a na miejscu pracują najlepsi eksperci, m.in. z Politechniki Warszawskiej. Minister środowiska Henryk Kowalczyk przekazał w środę, że stołeczna spółka wodociągowa przesłała informację o awarii do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w środę przed południem, podczas gdy pierwszy z kolektorów został uszkodzony we wtorek nad ranem. W ocenie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska jest to działanie niestandardowe, potęgujące zagrożenie.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] WIOŚ: opóźnienie informacji uniemożliwiło poinformowanie o zagrożeniu
We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości skierowano wówczas do drugiego z kolektorów, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.
O awarii władze Warszawy powiadomiły mieszkańców w środę. W południe zebrał się w tej sprawie powołany przez prezydenta stolicy sztab kryzysowy. Rano z udziałem Trzaskowskiego odbyła się narada w MPWiK.
Kiedy sytuacja kryzysowa?
Prezes MPWiK Renata Tomusiak tłumaczyła, że układ przesyłowy do "Czajki" jest zbudowany z myślą o zabezpieczeniu ewentualnych zdarzeń awaryjnych, więc we wtorek - po awarii jednego kolektora - ścieki zostały przekierowanego do drugiego. Następnego dnia z kolei - jak zapewniała - po awarii kolejnego z rurociągów, zgodnie z przepisami MPWiK informował służby. W ocenie stołecznego ratusza do sytuacji kryzysowej, o której należy powiadamiać odpowiednie służby, nie doszło we wtorek, lecz w środę - w chwili rozpoczęcia zrzutu nieczystości (około godz. 8).
Według MPWiK spływ nieoczyszczonych ścieków do rzeki nie stanowi zagrożenia dla wody w Wiśle, w tym warszawskiej kranówki. Jak tłumaczy, przeprowadzany z dawnego kanału ściekowego przy moście im. Marii Skłodowskiej Curie zrzut znajduje się poniżej ujęć wody, które umieszone są pomiędzy mostami Łazienkowskim i Siekierkowskim.
REKLAMA
Zakład "Czajka" oczyszcza ścieki z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i okolicznych gmin, a od 2012 roku także te z centralnej i północnej części Warszawy lewobrzeżnej. Awarii uległy tylko kolektory przesyłające nieczystości z dzielnic na lewym brzegu Wisły. Zrzut ścieków, przeprowadzany z dawnego kanału ściekowego przy moście im. Marii Skłodowskiej Curie, dotyczy Bielan, Bemowa, Żoliborza, Woli, Śródmieścia, Ochoty, Włoch oraz części Mokotowa.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Szef MON oferuje wsparcie wojska
W ciągu ostatnich dwóch dni uległy awarii oba rurociągi, dostarczające ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni. RCB apeluje, aby unikać kąpieli i sportów wodnych, nie pić i nie używać do mycia wody z Wisły. Podobne apele wydali Główny Inspektor Sanitarny oraz Sanepid. Zalecają, by w Wiśle, od Warszawy w stronę Gdańska, unikać kąpieli i sportów wodnych.
pg
REKLAMA
REKLAMA