"Potrzebna edukacja i zdrowy rozsądek". Specjalna komisja zabrała głos ws. burzy w Tatrach

Edukowanie na temat zagrożeń podczas wypoczynku w górach oraz przegląd systemów ostrzegania turystów – to główne postulaty z dezyderatu sejmowej komisji przyjętego w piątek w związku z tragiczną burzą w Tatrach.

2019-08-30, 15:31

"Potrzebna edukacja i zdrowy rozsądek". Specjalna komisja zabrała głos ws. burzy w Tatrach
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Tomas Indrak

Powiązany Artykuł

shutterstock Giewont 1200.jpg
Tatry po burzy: uszkodzony szlak na Giewont. Remont ruszy w poniedziałek

– Po pierwsze polityka edukacyjna. Apelujemy o to, aby minister edukacji wprowadził do programów nauczania edukację o tym, jak należy zachowywać się w górach, jakie zagrożenia możemy napotkać, w jaki sposób należy korzystać z informacji, która przecież jest dostępna, a nie zawsze dociera do turystów – mówił dziennikarzom po piątkowym posiedzeniu komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki jej przewodniczący Ireneusz Raś (PO-KO).

Jak dodał konieczny jest też "przegląd procedur dotyczących informowania turystów o pojawiających się zagrożeniach", a także popularyzacja tych systemów ostrzegania. Wskazał również, iż potrzebne jest uruchomienie programów współpracy z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się bezpieczeństwem w górach i nad wodą.

"Niezbędne jest zwiększenie wynagrodzeń dla ratowników"

Na inny z postulatów zawartych w dezyderacie zwróciła uwagę Jagna Marczułajtis-Walczak (PO-KO). Jak zaznaczyła niezbędne jest zwiększenie wynagrodzeń dla ratowników. – Aby zostali w polskich górach i służyli polskim turystom – powiedziała o ratownikach GOPR, TOPR i WOPR. Obecnie z danych MSWiA wynika, że średnia pensja ratownika górskiego wynosi 6,8 tys. zł brutto.

Powiązany Artykuł

morskie-oko-tpn-tatry-free-pixabay-1200.jpg
Bezpieczeństwo na górskich szlakach. O czym nie wolno zapomnieć?

Postulaty dezyderatu zostały przyjęte przez komisję jednogłośnie. Ponieważ problematyka dezyderatu dotyczy kompetencji kilku resortów, pismo zostanie skierowane do premiera.

– Myślę, że we wnioskach podsumowujących pracę naszej komisji w tej kadencji to będzie taki mocny alert dla naszych następców, aby do tematu natychmiast wrócić i wypracować pewien pakiet rozwiązań – mówił Ireneusz Raś podczas posiedzenia komisji.

Wcześniej sejmowa komisja zapoznała się z informacją resortu spraw wewnętrznych i administracji na temat przebiegu zdarzeń podczas zeszłotygodniowej tragedii w Tatrach. Podczas burzy 22 sierpnia zostało poszkodowanych ponad 150 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. Gwałtowne wyładowania atmosferyczne spowodowały śmierć czterech osób, w tym dwojga dzieci. Piąta osoba, w wyniku wyładowań, poniosła śmierć w słowackiej części Tatr.

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej