X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

39. rocznica Porozumień Sierpniowych. "Dziedzictwo >>Solidarności<< spychano na margines"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 15:31
– Nikt nie ma prawa monopolizować ideałów i dziedzictwa "Solidarności" – powiedział Tomasz Truskawa, opozycjonista z okresu PRL. W tym roku, 31 sierpnia, przypada 39. rocznica Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność".  
Audio
  • 31.08.19 Tomasz Truskawa: ekipie liberalnej niezbyt wygodnie było mówić o godności świata pracy.
Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda złożył wieniec przed pomnikiem papieża Jana Pawła II - przy Bazylice św. Brygidy w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda złożył wieniec przed pomnikiem papieża Jana Pawła II - przy Bazylice św. Brygidy w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.Foto: PAP/Jan Dzban

Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa o dziedzictwie tej pierwszej w krajach komunistycznych organizacji związkowej i o tym, czym to dziedzictwo jest i jakie są jego źródła.

– To, co działo się w roku 1980, przed podpisaniem porozumień, było wojną o godność, którą z systemem komunistycznym polscy robotnicy wygrali. O tym trzeba przypominać i o tym należy pamiętać, tym bardziej, że przez wiele lat dziedzictwo "Solidarności" było spychane na dalszy plan. Ekipie liberalnej niezbyt wygodnie było mówić o godności świata pracy. To robotnicy stanowili o sile związków pracowniczych i zdecydowali o obaleniu komunizmu. Bez robotniczej siły i determinacji nie mogłoby do tego dojść – wskazał Tomasz Truskawa.

msza gdansk free twitter 1200.jpg
Gdańsk: rocznica zawarcia porozumień Sierpniowych. Powstanie Instytut Dziedzictwa "Solidarności"

Rozmówca Polskiego Radia 24 dodał też, że nikt nie ma prawa monopolizować ideałów "Solidarności".    

Niedokończona rewolucja

Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające uczestników wydarzeń z 1980 roku, wydało oświadczenie brzmiące "Wygrać wybory, dokończyć rewolucję >>Solidarności<<". Andrzej Michałowski, członek stowarzyszenia, wyjaśnił jaka rewolucja powinna być dokończona.

– Liberałowie, piąta kolumna, z tęczowymi hasłami i sztandarami. To wszystko opanowało dzisiaj przestrzeń życia społecznego i politycznego w naszym kraju. Ludzie "Solidarności" spychani są do dalekiego kąta. Jest ostatnia szansa na poparcie prawicy i zwycięstwo w wyborach. To obecny rząd realizuje większość postulatów socjalnych i pracowniczych. Jeżeli stracimy tę szansę, to przez najbliższych 30 lat będziemy tkwili w czarnej dziurze – zaznaczył były opozycjonista.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 31.08.2019

Godzina emisji: 13:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lech Zborowski o Sierpniu'80: taka solidarność już się nie powtórzy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 08:11
- Nie można zapomnieć tamtej solidarności, jako uczucia, sposobu zachowania, sposobu bycia. Wystarczyło stać w tamtym tłumie – mówił w Polskim Radiu 24 Lech Zborowski, były działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i opozycjonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nos Kleopatry". Jedno z najważniejszych porozumień w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 22:30
Porozumienia sierpniowe podpisano w dwóch egzemplarzach. Jeden przypadł strajkującym, drugi wicepremierowi Mieczysławowi Jagiellskiemu. Oryginałów dokumentów do wielu lat już nie widziano, niewiadomo co się z nimi stało. - To jest pewien paradoks, że jedno z najważniejszych porozumień w historii Polski zaginęło - mówił Grzegorz Wołk z IPN.
rozwiń zwiń