Stanisław Karczewski: Polska jest otwarta na współpracę ze wszystkimi

- Jeśli Rosja zmieni swoją politykę, będziemy zapraszać Rosję do udziału we wszystkich uroczystościach. Jesteśmy otwarci, podobnie jak Senat, polski rząd i polskie państwo - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na które nie zostali zaproszeni przedstawiciele tego kraju.

2019-09-02, 14:37

Stanisław Karczewski: Polska jest otwarta na współpracę ze wszystkimi

Marszałek Senatu otworzył w poniedziałek seminarium "Rola kobiet w polityce" zorganizowane w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Gruzja w Senacie. W seminarium wzięła udział m.in. prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili oraz wicemarszałek Senatu Maria Koc.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rosyjskie MSZ: ZSRR uratował europejską demokrację przed zniszczeniem

Stanisław Karczewski w swoim wystąpieniu nawiązał do niedzielnych centralnych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej odpowiadając na zarzuty "izolacji Rosji" przez Polskę. - Nie izolujemy Rosji, Rosja izoluje się sama - mówił marszałek Senatu.

Powiązany Artykuł

warszawa ruiny 1945 1200 free.jpg
Reparacje wojenne od Niemiec. A. Mularczyk: Grecy zainteresowani współpracą z Polską

Jak dodał, Polska jest "otwarta na współpracę ze wszystkimi, tylko współpraca musi być budowana na wzajemnym szacunku".

REKLAMA

Podczas seminarium wyrażono poparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Gruzji w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

"Polska jest przyjacielem Gruzji"

- Nie uznajemy tzw. "wyborów parlamentarnych" przeprowadzonych 9 czerwca 2019 roku w regionie Cchinwali i Osetii Południowej oraz "wyborów prezydenckich" 25 sierpnia w regionie Abchazji - powiedziała wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Polska wraz z czternastoma innymi państwami uznała za nielegalne tzw. "wybory prezydenckie" przeprowadzone 25 sierpnia na obszarze gruzińskiego regionu Abchazji.

Powiązany Artykuł

uricz 1200.jpg
Rosyjska TV: Polska buduje obraz odmienny od prawdy. "Armia Czerwona zgniotła faszyzm"

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Marszałek Senatu: obchody 80. rocznicy wybuchu wojny to wydarzenie historyczne

REKLAMA

Piętnaście państw, w tym Polska wezwały też Federację Rosyjską do wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z Porozumienia Pokojowego z 2008 r., w tym do wycofania sił wojskowych na pozycje sprzed wojny rosyjsko-gruzińskiej, oraz zapewnienia nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej do tych regionów, jak również cofnięcia uznania niepodległości należących do Gruzji Abchazji i regionu Cchinwali/Osetii Południowej.

Maria Koc jednocześnie zapewniła, że "Polska jest przyjacielem Gruzji, a nasza współpraca rozwija się na wielu polach". Mówiła o "wzajemnym wsparciu na forach międzynarodowych i wymianie doświadczeń w rożnych dziedzinach".

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej