X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Każda złotówka wydana na CPK da 10 groszy zysku w kolejnych latach

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 20:30
Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy było unikalną okazją do wyminy opinii z rządowymi ekspertami o najważniejszych inwestycjach planowanych w najbliższych latach. Mikołaj Wild sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), przedstawił plany związane z budową tego gigantycznego lotniczo-kolejowego węzła komunikacyjnego, który będzie obsługiwał Polskę oraz kraje Europy Środkowo-Wschodniej. 
Mikołaj Wild, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego
Mikołaj Wild, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu KomunikacyjnegoFoto: PR 24

Mikołaj Wild pytany przez Danutę Holecką czy lotnisko w Berlinie nie będzie groźnym rywalem dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, odpowiedział, że oba porty lotnicze mają zupełnie inne przeznaczenie. Lotnisko nad Szprewą nastawione jest na obsługę ruchu turystycznego ograniczoną do  mieszkańców stolicy Niemiec.

CPK zlokalizowany 36 km od Warszawy, ma zapewnić wszystkim Polakom dostęp do lotniczych połączeń międzykontynentalnych. System połączeń kolejowych zapewni dotarcie do CPK w ciągu maksimum 2,5 godzin z dowolnego miejsca w kraju.

CPK znaczący w całym regionie?

W opinii Mikołaja Wilda port lotniczy w Berlinie przejdzie do historii za sposób w jaki jest budowany. - To  porażka naszego zachodniego sąsiada, skoro z tego lotniska nie chce korzystać nawet Lufthansa - dodał.

- Mam nadzieję, że za parę lat będziemy mogli powiedzieć po co komu port w Berlinie, skoro mamy Centralny Port Komunikacyjny, który może objąć swoim działaniem nie tylko obszar Polski, ale także całej Europy Środkowo-Wschodniej - stwierdził pełnomocnik rządu ds. CPK.

Zwrócił uwagę na fakt, że dziś nasi rodacy planujący podróż na Daleki Wschód muszą lecieć do komunikacyjnych hub-ów takich jak Frankfurt. A potem podczas powrotu do domu muszą korzystać z tego samego tranzytowego połączenia. Takie zupełnie zbędne loty do zachodnich hub-ów lotniczych są dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego, nie licząc kosztów i straconego czasu.

Przyszłość lotniska na Okęciu

Mikołaj Wild pytany o dalsze losy warszawskiego Okęcia, odpowiedział, że planowana jest jego modernizacja tylko do czasu, gdy CPK przejmie większość polskiego ruchu lotniczego. Zwrócił uwagę na fakt, że Okęcie położone w centrum miasta jest dla jego mieszkańców sporym obciążeniem z uwagi na hałas.

Pytany, czy port komunikacyjny im Chopina będzie równie obciążony jak obecnie po uruchomieniu PCK, Mikołaj Wild przypomniał, że z ekonomicznego punktu widzenia nie będzie to miało sensu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezes CPK: musimy szukać finansowania komercyjnego, myślimy o kierunkach dalekowschodnich

- Tam gdzie powstają nowe porty lotnicze po jakimś czasie ogranicza się działalność starych lotnisk. Tym bardziej, że CPK położone z dala od mieszkańców Warszawy zapewni komunikację lotniczą 24 godziny na dobę, 365 dni w roku - stwierdził Mikołaj Wild. 

W jego opinii możliwość CPK będzie można wykorzystać także na potrzeby ponad 180 milionów mieszkanców innych krajów Europy Środowo-Wschodniej.

Pytany przez Danutę Holecką dlaczego zamiast w budowę nowego CPK nie inwestuje się w rozbudowę lotniska w Modlinie i Radomiu, zwrócił uwagę na fakt, że dalszy rozwój wciąż deficytowego Modlina jest ograniczony z powodu pobliskich rezerwatów przyrody. A rozproszenie ruchu powietrznego pomiędzy Modlin i Radom nie ma sensu z uwagi na interesy narodowego przewoźnika PLL LOT. 

- Centralny Port Komunikacyjny to projekt, w którym dużo się dzieje - mówił w Krynicy Mikołaj Wild portalowi PolskieRadio24.pl

Po co Polsce CPK?

Mikołaj Wild stwierdził, że dlaszy rozwój gospodarczy Polski jest uzależniony od powstania CPK, który stworzy nową sieć połączeń kolejowych, które do tej pory biegły tak jak je podczas zaborów wyznaczyły Prusy, Rosja i Austria.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
cpk projekt 1200.jpg
Jak będzie wyglądać Centralny Port Komunikacyjny? Opublikowano wstępne projekty

Dlatego nowy, narodowy hub komunikacyjny ułatwi życie wszystkim mieszkańcom Polski i przyczyni się do szybszego rozwoju gospodarczego.

Zwrócił uwagę na fakt, że region w którym powstaje Centralny Port Komunikacyjny jest dotknięty "dwucyfrowym bezrobociem, a funkcjonowanie CPK da dodatkowe 135 tysięcy miejsc pracy". Zgodnie z planami rządu PiS  CPK zacznie przyjmować i odprawiać samoloty zimą 2027 roku.

SW  

PolskieRadio24/IAR/PAP

Czytaj także

Forum w Krynicy. Porozumienie w sprawie rozwoju ruchu lotniczego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 17:20
Spółka zarządzająca budową Centralnego Portu Komunikacyjnego podpisała porozumienie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej w sprawie zaprojektowania nowej przestrzeni powietrznej. Podpisanie umowy ogłoszono podczas 29 Forum Ekonomicznego w Krynicy.
rozwiń zwiń