X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

D. Tusk i E. Kopacz przed Trybunał Stanu. Komisja śledcza ds. VAT przyjęła projekt raportu końcowego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:41
Sejmowa komisja badająca przypadki wyłudzania VAT przyjęła projekt raportu końcowego. Pojawiają się w nim wnioski o postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz ministrów finansów za rządów PO-PSL. Teraz raport trafi na posiedzenie Sejmu. 
Audio
  • Komisja ds. VAT przyjmie dziś raport końcowy. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)
  • Komisja VAT rozpatruje poprawki do raportu. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)
Komisja sejmowa ds. VAT
Komisja sejmowa ds. VATFoto: PAP/Rafał Guz

TRANSMISJA:

Projekt raportu końcowego został zaprezentowany na początku ubiegłego tygodnia. Dziś oprócz poprawek redakcyjnych głosowano nad poprawkami opozycji - między innymi o przesłuchanie byłego szefa CBA, obecnego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Została ona odrzucona. Raport ma zostać przedstawiony na następnym posiedzeniu Sejmu. Będzie go referował szef komisji, Marcin Horała. 

Projekt raportu końcowego

Horała przedstawił pod koniec sierpnia napisany przez siebie projekt sprawozdania tzw. komisji śledczej ds. VAT. Proponuje w nim postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz byłych ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.

W dokumencie napisano m.in., że "Donald Tusk (...) z całą pewnością powinien posiadać (wiedzę - PAP) na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej. Wskazywały na to zarówno oficjalne dokumenty sporządzane przez urzędników Ministerstwa Finansów, raporty przygotowywane przez Komisję Europejską jak i apele pochodzące z branż szczególnie narażonych na negatywne skutki nadużyć". 

Krzysztof Lipiec 1200.jpg
Krzysztof Lipiec: mam nadzieję, że ustalenia komisji VAT pojawią się przed Trybunałem Stanu

W ocenie Horały Polska była "zieloną wyspą dla oszustów podatkowych". 

Rozpatrzenie poprawek, przyjęcie projektu stanowiska

Podczas piątkowego posiedzenia planowane jest rozpatrzenie poprawek i przyjęcie projektu stanowiska komisji. 

Horała przyznał, że on sam również będzie proponował poprawki do projektu. Jak mówił - są one "rozszerzające i wzbogacające pewne wątki". - W swojej konstrukcji raport nie będzie się zmieniał, będą to drobne uzupełnienia - ujawnił. 

Przyznał też, że przy okazji zgłaszania poprawek, planowana jest dyskusja nad raportem. Dodał, że w "wariancie optymistycznym" posiedzenie może potrwać ok. dwóch godzin. 

Członek komisji Zbigniew Konwiński (PO-KO) powiedział, że podczas piątkowego posiedzenia odniesie się do raportu Horały, a szczególnie do rozdziału "Fakty ustalone przez komisję". 

- Mam zupełne inne zdanie niż przewodniczący - podkreślił. Dodał, że członkowie komisji związani z opozycją, czyli on sam, Mirosław Pampuch (PO-KO) i Genowefa Tokarska (PSL-KP) będą w piątek przygotowani do przedstawienia zdania odrębnego do raportu. 

Ponad rok pracy

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku, aby zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Badała okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Szewczak: Donald Tusk jest ojcem chrzestnym podatkowych afer

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 15:55
- Łączne straty podatkowe z czasów rządów PO-PSL to może być nawet około 400 miliardów złotych. Są to porażające fakty - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Szewczak, poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport komisji ds. VAT. Marcin Horała: skala luki godziła w bezpieczeństwo państwa

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 15:59
Skala zjawiska godziła w bezpieczeństwo ekonomiczne państwa; osoby, na których ciążyły konstytucyjne obowiązki z sposób rażący ich nie dopełniły - powiedział szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała (PiS), kończąc w poniedziałek prezentację projektu raportu z jej prac. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Lipiec: mam nadzieję, że ustalenia komisji VAT pojawią się przed Trybunałem Stanu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 18:00
- Podniosę rękę za Trybunałem Stanu dla Donalda Tuska i Ewy Kopacz jeżeli tylko taki wniosek się pojawi. Nie ulega wątpliwości, że sami sobie na to zasłużyli - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lipiec, poseł PiS.
rozwiń zwiń