Wojciech Skurkiewicz: Polska nie może odstawać od innych państw NATO
Zależy nam, żeby polski żołnierz dysponował najlepszym sprzętem – powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podczas gali wręczenia nagród XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. - Nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia od innych armii NATO. Te targi pokazują, że przemysł obronny, ten rodzimy przemysł zbrojeniowy, jest w bardzo dobrej kondycji - dodał.
2019-09-06, 18:02
- W Kielcach zakończył się XXVII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
- W imprezie wzięło udział ponad 600 firm z 31 państw, z tego 65 z USA
- Wręczono nagrody Defender dla najciekawszych projektów, nagrodzono 10 podmiotów
- Wiceszef MON: polskie firmy zbrojeniowe wykonują bardzo dobry sprzęt
- "Na bezpieczeństwie państwa nie można oszczędzać" - mówił Wojciech Skurkiewicz
- Nie tylko te firmy, które są skupione w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale również firmy z udziałem kapitału prywatnego, wykonują bardzo dobry sprzęt – zaznaczył Wojciech Skurkiewicz.
Powiązany Artykuł
Jak będzie wyglądać Wojsko Polskie w 2035 roku? Prezydent podpisał dokument
"Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać"
Dodał, że "z tego sprzętu chętnie korzysta polskie wojsko".
- Cieszymy się z tego, że ten sprzęt jest nowoczesny i nie powstydziłby się go żaden producent, żaden kraj – podkreślił wiceminister obrony narodowej. Zaznaczył, że "na kwestii bezpieczeństwa państwa nie można oszczędzać".
- Zależy nam, żeby polski żołnierz dysponował najlepszym sprzętem, nie tylko produkowanym w polskich firmach, ale również poza granicami naszego kraju. Stąd też nasze zamówienia lokowane w Stanach Zjednoczonych, chociażby system Patriot, rakiety Himars, czy też dyskusja o możliwości zakupu samolotów F-35 na wyposażenie polskiej armii – powiedział Wojciech Skurkiewicz.
REKLAMA
Więcej pieniędzy na wojsko
Wiceszef MON dodał, że "nieprzypadkowo rząd PiS zadecydował o zwiększeniu finansowania wydatków obronnych".
- Rok 2020 będzie pierwszym, w którym będziemy wydawać już ponad 2 proc. PKB, to będzie 2,1 proc. PKB na obronność. To jest wzrost w porównaniu do roku 2019 o blisko 5 mld zł. To są naprawdę duże środki – przekonywał.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef MON: jesteśmy gotowi, by zadbać o bezpieczeństwo Polski i NATO
- Nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia, jako jedno z kluczowych państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, a na pewno jako najważniejsze państwo wschodniej flanki NATO. Pod tym względem nie możemy odstawać od innych armii, musimy dysponować tym, co jest najlepsze – stwierdził Wojciech Skurkiewicz.
REKLAMA
Nagrody za innowacje w zbrojeniówce
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński: rząd przywiązuje ogromną wagę do spraw bezpieczeństwa
Nagrodą Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy polskich Sił Zbrojnych uhonorowano GRUPĘ WB/WB ELECTRONICS S.A. z Ożarowa Mazowieckiego, Zakład Autonomicznych Systemów Bojowych Macierzysz za rodzinę systemów amunicji krążącej WARMATE.
Nagrodą specjalną ministra obrony narodowej wyróżniono konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola, za nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk.
Nagrodę ministra przedsiębiorczości i technologii w kategorii "Najlepszy polski eksporter uzbrojenia" wręczono dla przedsiębiorstwa LUBAWA S.A. z Ostrowa Wielkopolskiego.
REKLAMA
Najciekawsze projekty XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w obiektywie PolskiegoRadia24.pl
Podczas gali przyznano także nagrody Defender dla produktów przemysłu obronnego, wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej, walorami eksploatacyjnymi oraz korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi.
Nagrodzono 10 podmiotów: konsorcjum, którego liderem jest spółka TELDAT z Bydgoszczy (za węzeł teleinformatyczny wersji przenośnej); spółka UMO z Zielonki (za Black Hornet Nano); CSVeterans spółka cywilna Jacek Spionek i Łukasz Cander w konsorcjum z BUMEX Paweł Wychowaniec i HYDRONAUKA Jakub Nowaczyk z Bydgoszczy (za technologię i urządzenia do termohydrografiki); przedsiębiorstwo CELTECH z Poznania (za kontenerową pralnię polową KPP-600); konsorcjum, którego koordynatorem jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. z Radomia (za niszczyciel czołgów-koncepcja wariantowa Grupy Kapitałowej PGZ).
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowy bojowy wóz piechoty. Szef MON: to nowoczesny sprzęt polskiej konstrukcji
REKLAMA
Nagrody otrzymały także: konsorcjum, którego liderem jest Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki (za mobilny, modułowy symulator dla załogi czołgu LEOPARD 2A5); konsorcjum pod kierunkiem Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. z Bydgoszczy (za pierwszy polski małowrażliwy ładunek wybuchowy elaborowany w prototypie pocisku artyleryjskiego wraz ze stanowiskiem badawczym oraz kompletem badań zgodnych z wymaganiami STANAG 4439); GRUPA WB/WB ELECTRONICS S.A. z Ożarowa Mazowieckiego (za zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ); PCO S.A. z Warszawy (za lornetkę termowizyjną) NPL-1T AGAT i SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. z Bielska-Białej (za ciężki specjalny samochód ratownictwa drogowego na podwoziu Renault K520 8x4).
600 wystawców z 31 państw
MSPO odbywa się po raz 27. W tegorocznej edycji uczestniczy ponad 600 firm z 31 państw, z tego 65 z USA. Targi odwiedzają także przedstawiciele resortów obrony i sił zbrojnych blisko 40 krajów. We wtorkowym otwarciu imprezy udział wziął prezydent Andrzej Duda.
Na sobotę zaplanowano Dzień Otwarty, podczas którego będzie można zwiedzać m.in. ekspozycję Sił Zbrojnych RP. Wstęp na sobotnią ekspozycję jest wolny.
mbl
REKLAMA
REKLAMA