X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Alternatywny rurociąg na Wiśle. "Wydajność instalacji rośnie"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 11:08
– Wydajność alternatywnego rurociągu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" stopniowo rośnie. Obecnie jest osiągnięty poziom 60 proc. – przekazał rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. – Wszystko wskazuje na to, że nie będzie żadnego wstrzymania pompowania ścieków – dodał.
Audio
  • Ścieki płyną do oczyszczalni Czajka przez tymczasowy rurociąg na Wiśle – Agnieszka Jasik (IAR)
Układanie rurociągu zastępczego na moście pontonowym na Wiśle
Układanie rurociągu zastępczego na moście pontonowym na WiśleFoto: PAP/Tomasz Gzell

Dworczyk o rurociągu pap 1200.jpg
Awaria Czajki. Michał Dworczyk: rurociąg działa, ścieki nie spływają już do Wisły

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w Radiu Zet, że od godz. 4 w poniedziałek rozpoczęło się tłoczenie nieczystości z części lewobrzeżnej Warszawy awaryjnym rurociągiem do oczyszczalni ścieków "Czajka". Według ministra, najpóźniej w środę rurociąg osiągnie 100 proc. wydajności.

Jak powiedział Sergiusz Kieruzel, nic nie wskazuje na to, aby była potrzeba wstrzymania prowadzonego od rana tłoczenia ścieków. Wyjaśnił, że zarówno rurociąg, jak i most, na którym umieszczono rury, bardzo dobrze funkcjonują.

"Osiągnięto poziom 60 proc. pompowania ścieków"

Obecnie – zaznaczył rzecznik Wód Polskich – osiągnięto poziom 60 proc. pompowania ścieków. Te testy, które zaczęły odbywać się od wczesnych godzin porannych, są stopniowo zwiększane i wszystko idzie dobrze – wskazał. Do Wisły aktualnie trafia ok. 40 proc. nieczystości, ale wydajność rurociągu rośnie. – Docelowo nic ma nie trafiać do Wisły – dodał S. Kieruzel.

1200_Horała_PAP.jpg
Marcin Horała: władze Warszawy powinny zająć się tym, do czego zostały powołane

Rzecznik dopytywany o skutki deszczu wobec funkcjonowania rurociągu podkreślił, że sieć jest tak skonstruowana, aby działać po podniesieniu się poziomu rzeki o ponad 2 metry. Wody Polskie monitorują w związku z tym prognozy pogody. – Nie ma obaw co do funkcjonalności systemu – wskazał rzecznik Wód Polskich.

Awaria dwóch kolektorów

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek 27 sierpnia i w środę 28 sierpnia. W efekcie, nieczystości zaczęto zrzucać do Wisły. W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, ulokowanego na moście pontonowym na Wiśle.

Zakład "Czajka" oczyszcza ścieki z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i okolicznych gmin, a od 2012 roku także te z centralnej i północnej części Warszawy lewobrzeżnej. Awarii uległy tylko kolektory przesyłające nieczystości z dzielnic na lewym brzegu Wisły – Bielan, Bemowa, Żoliborza, Woli, Śródmieścia, Ochoty, Włoch oraz części Mokotowa.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sergiusz Kieruzel (Wody Polskie): do Wisły wpadają olbrzymie ilości ścieków

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 10:56
Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich powiedział IAR, że fala Wisły z zanieczyszczoną wodą dotrze do Płocka najprawdopodobniej w piątek albo w sobotę. Różnice w podawanych datach są zależne od różnych czynników, takich jak pogoda czy godzina wycieku, a "sytuacja jest dynamiczna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: w sobotę po południu rozpoczną się próby ciśnieniowe rurociągu na moście pontonowym

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 11:23
- Dziś w godzinach popołudniowych rozpoczną się próby ciśnieniowe rurociągu zastępczego - powiedział w sobotę rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Sergiusz Kieruzel. Dodał, że prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GIOŚ: MPWiK zrzuciło do Wisły ponad 2 miliony metrów sześciennych ścieków

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 15:01
Warszawskie MPWiK zrzuciło awaryjnie do Wisły już ponad dwa miliony metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków komunalnych - poinformowała w niedzielę rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska.
rozwiń zwiń