X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Awaria Czajki. Michał Dworczyk: rurociąg działa, ścieki przestają spływać do Wisły

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 08:30
- Od godz. 4 rano ścieki tłoczone są awaryjnym rurociągiem do oczyszczalni Czajka - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak zaznaczył, rurociąg jeszcze tego dnia osiągnie 60 proc. wydajności, a 100 proc. - najdalej w środę.
Audio
  • Michał Dworczyk: stopniowo będziemy podnosić wydajność rurociągu (IAR)
  • Michał Dworczyk: w budowę mostu i rurociągu zaangażowanych było ponad 500 osób (IAR)
Budowa mostu pontonowego na Wiśle w Warszawie
Budowa mostu pontonowego na Wiśle w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Michał Dworczyk w rozmowie z Radiem ZET powiedział, że ma "dobrą informację dla warszawiaków". - - Dzisiaj, o godz. 4 rano rozpoczęło się tłoczenie i nieczystości już dopłynęły do Czajki awaryjnym rurociągiem - podkreślił.

mid-19907311.jpg
Awaria "Czajki". Marcin Horała: władze Warszawy powinny zająć się tym, do czego zostały powołane

Minister zaznaczył, że jeszcze dziś rurociąg osiągnie 60 proc. wydajności. Jak wyjaśnił, instalacja została zbudowana w "ekspresowym tempie dziesięciu dni", a prace nad nią trwały w ostatnim czasie 24 godziny na dobę. - W związku z tym ta instalacja wymaga rozruchu. Są cały czas robione pomiary i badania, czy wszystko jest szczelne - dodał. Wskazał jednocześnie, że jak na razie "wszystko doskonale działa".

100 proc. wydajności - na dniach

- W następnych dniach - we wtorek, najdalej w środę - już będzie 100 proc. wydajności - powiedział Michał Dworczyk.

Dopytywany, czy część ścieków jeszcze spływa do Wisły, szef KPRM odpowiedział, że przed rozpoczęciem szczytu porannego żadne ścieki nie trafiały już do rzeki. - Jak się rozpoczął szczyt poranny, to jeszcze jest niewielki przelew, ale tak jak powiedziałem, ta instalacja jest dopiero uruchamiana - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] GIOŚ: ścieki przemysłowe trafiają do Wisły, Rafał Trzaskowski zaprzeczał

Na pytanie, czy rząd ma plan "B" na wypadek, gdyby naprawa kolektora trwała więcej niż dwa miesiące, szef KPRM odpowiedział, że rząd właśnie realizuje plan "B". - Po kilku dniach, kiedy nie było propozycji ze strony władz Warszawy, jak problem rozwiązać, to premier podjął decyzję o zbudowaniu bypassu, którym popłyną nieczystości do oczyszczalni. W związku z tym to jest plan "B" - powiedział Dworczyk

Nitka wymagająca przekonstruowania

Początkowo zakładano, że awaryjne rurociągi rozpoczną pracę w weekend. Jednak, jak powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, "w niedzielę okazało się, że jedna z nitek rurociągu wymaga przekonstruowania".

Dworczyk wyjaśniał, że zakończono prace na moście pontonowym w miejscu, gdzie będzie wejście do kolektora oczyszczalni oraz zakończono próby szczelności. - W trakcie trwających prób okazało się, że trzeba pewne zmiany wprowadzić w samym doprowadzeniu do pomp - przekazał Dworczyk.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Olga Semeniuk: władze Warszawy lubią omijać prawo

Budowa rurociągu na moście pontonowym na Wiśle jest finansowana z budżetu państwa, pieniądze pochodzą z rezerwy ogólnej.

Ścieki zrzucane do Wisły

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek 27 sierpnia i w środę 28 sierpnia. W efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Według oceny Ministerstwa Środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześc. ścieków na dobę.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Awaria kolektorów oczyszczalni "Czajka". Tony ścieków wypływają do Wisły

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 20:21
Aż 260 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę wypływa z warszawskiej kanalizacji do Wisły. To efekt awarii dwóch kolektorów przesyłowych. Nieczystości w rzece sprawiły, że woda w niej od miejsca zrzutu zawiera wysokie stężenie azotu amonowego, bardzo groźnej substancji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Pinkas, GIS: ozonowanie da realną szansę na poprawę sytuacji w Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 11:19
- Jest realna szansa na to, że ta sytuacja na Wiśle poprawi się w ciągu kilku dni - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. - Wygląda na to, że bardzo szybko zostanie zastosowana technologia ozonowania wody, jest realna szansa, że istotnie zmniejszymy w ten sposób zagrożenie epidemiologiczne - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaria w "Czajce". R. Trzaskowski: brakuje pięcioletniego przeglądu tunelu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 11:00
– W toku analizowania dokumentów wyszło na jaw dosyć istotne uchybienie formalne, a mianowicie brak jest jednego przeglądu pięcioletniego tego tunelu – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej.
rozwiń zwiń