Prokuratura: śledztwo ws. przekroczenia uprawnień w MS podjęte już 21 sierpnia

2019-09-11, 17:25

Prokuratura: śledztwo ws. przekroczenia uprawnień w MS podjęte już 21 sierpnia
Siedziba Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prokuratura Okręgowa w Warszawie śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych pełniących funkcje w Ministerstwie Sprawiedliwości wszczęła nazajutrz po ukazaniu się publikacji prasowych na ten temat, czyli 21 sierpnia 2019 roku - przekazała w środę prokuratura.

- W związku z pytaniami mediów informujemy, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych pełniących funkcje w Ministerstwie Sprawiedliwości nazajutrz po ukazaniu się publikacji prasowych na ten temat, a więc 21 sierpnia 2019 roku - zaznaczyła w komunikacie wysłanym do PAP prokuratura.

Powiązany Artykuł

2019-09-03_SZEFERNAKER_forum_krynica_dadura.jpg
P. Szefernaker: w sprawie dyskredytowania sędziów wyciągnięto konsekwencje

Śledczy dodali, że w dniu wszczęcia śledztwa prokuratura podjęła czynności procesowe w celu zabezpieczenia komputerów, nośników elektronicznych i telefonów użytkowanych przez dwóch sędziów. - Zabezpieczyła również pełną treść ich korespondencji mailowej - dodano.

Prokuratura Regionalna w Lublinie przejmuje śledztwo

Jak poinformowano, ponieważ obaj sędziowie sprawują obowiązki w okręgu warszawskim, śledztwo przekazano Prokuraturze Regionalnej w Lublinie, aby zagwarantować bezstronność postępowania przygotowawczego.

Działania prokuratury mają związek z artykułami publikowanych w drugiej połowie sierpnia przez portal Onet, z których wynikało, że ówczesny wiceszef MS Łukasz Piebiak utrzymywał w mediach społecznościowych kontakt z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza. Miało się to odbywać za wiedzą wiceministra.

Według doniesień portalu w akcje hejtowania mieli być zaangażowani także m.in. członkowie KRS: Maciej Nawacki i Jarosław Dudzicz, sędzia SN Konrad Wytrykowski i sędzia delegowany do resortu sprawiedliwości Jakub Iwaniec. Po tych doniesieniach Piebiak podał się do dymisji, a Iwaniec zastał odwołany z delegacji do MS. Wytrykowski oświadczył, że informacje zawarte w publikacji Onet.pl są nieprawdziwe i godzą w jego dobre imię i reputację.

koz

Polecane

Wróć do strony głównej