more_horiz
Wiadomości

Pieniądze dla Polski. UE przeznaczy miliony euro na infrastrukturę kolejową i drogową

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:45
676 milionów euro otrzyma Polska z unijnego budżetu na poprawę infrastruktury kolejowej i drogowej. Komisja Europejska przyjęła trzy duże projekty, które zostaną sfinansowane z polityki spójności i poprawią bezpieczeństwo pasażerów, przy jednoczesnym skróceniu czasu podróży i zmniejszeniu kosztów.
Audio
  • UE przeznaczy 676 mln euro na poprawę infrastruktury kolejowej. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Konrad Krajewski

Ponad 487 milionów euro będzie przekazane na modernizację krajowego systemu komunikacji kolejowej. Finansowane przez Unię prace będą polegały na zastąpieniu przestarzałej technologii i stworzeniu nowoczesnego systemu komunikacji na prawie 14 tysiącach kilometrów linii kolejowej w całym kraju. Ten projekt, oprócz poprawy bezpieczeństwa pasażerów i skrócenia czasu podróży, umożliwi Polsce wprowadzenie europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym, który połączy polskie linii kolejowe z europejską siecią kolejową.

Ujednolicenie systemów

Komisja, w oświadczeniu prasowym napisała, że dostosowanie polskich systemów komunikacyjnych do systemów istniejących w całej Europie pozwoli uniknąć konieczności zmiany lokomotyw lub urządzeń pokładowych na przejściach granicznych. Dzięki temu transport kolejowy będzie bardziej opłacalny i szybszy. Oczekuje się, że projekt rozpocznie się w lipcu 2023 roku.

Czytaj więcej
strzegowo 1200.jpg
Rozpoczyna się budowa dwóch odcinków S7. Minister: chcemy znieść wykluczenie komunikacyjne

>>> [ZOBACZ TAKŻE] NIK pozytywnie o budowie Via Carpatii

Z kolei prawie 117 milionów euro ma być przekazanych na modernizację linii kolejowych na Śląsku. Projekt obejmuje modernizację i elektryfikację 46 kilometrów linii kolejowych a także budowę lub remont stacji, peronów, wiaduktów i mostów na Śląsku. Ma on również umożliwić dostęp do peronów osobom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz budowę nowej stacji na międzynarodowym lotnisku w Pyrzowicach.

Poprawa infrastruktury

Prace mają umożliwić przywrócenie ruchu na linii kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry-Zawiercie, co zapewni bezpieczne i niezawodne połączenia z lotniskiem w Pyrzowicach. Prace mają zostać ukończone w maju 2022 roku. Projekt ma poprawić efektywność transportu towarowego i zapewnić wydajny ruch pasażerski. Ma to także przyczynić się do pobudzenia lokalnego rozwoju gospodarczego.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Z Warszawy na południe kierowcy pojadą szybciej. Wkrótce pełne otwarcie nowego odcinka S8

Trzeci projekt, opiewający na sumę prawie 72 milionów euro, ma przyczynić się do zmniejszenia natężenia ruchu w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowana zostanie obwodnica, która od wschodu omijać będzie Nowe Miasto Lubawskie w województwie warmińsko-mazurskim. Połączy ona województwo warmińsko-mazurskie z województwem kujawsko-pomorskim i tym samym zapewni łatwiejszy dojazd do Morza Bałtyckiego. Prace powinny zostać zakończone w czerwcu 2021 roku.

jp

Zobacz także

Zobacz także