Piotr Naimski o wyroku ws. OPAL-u: obroniliśmy polski interes

 - Jesteśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i powinniśmy korzystać ze swoich uprawnień. Udało się w tym przypadku obronić polski interes - powiedział o wyroku TSUE ws. gazociągu OPAL Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

2019-09-14, 15:22

Piotr Naimski o wyroku ws. OPAL-u: obroniliśmy polski interes
Piotr Naimski - pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.Foto: Sławek Pabian/PR

Posłuchaj

14.09.2019 Piotr Naimski o roli wyroku TSUE ws. gazociągu OPAL
+
Dodaj do playlisty

Sąd Unii Europejskiej unieważnił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu Opal, odnogi Nord Stream. Przyznał tym samym rację Polsce, która zaskarżyła tę decyzję. Chodzi o zgodę Brukseli z 2016 roku na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ekspert OSW: wyrok ws. OPAL-u otwiera nowe możliwości walki z Nord Stream 2

W opinii Piotra Naimskiego, wyrok TSUE "jest bardzo ważny". - Gazociąg OPAL jest przedłużeniem rosyjsko-niemieckiego połączenia, które już istnieje po zachodniej stronie Polski. Gazociąg ten łączy Bałtyk z Czechami i Europą Środkową - wyjaśnił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Powiązany Artykuł

gaz rura gazociąg.jpg
Operator gazociągu Opal ogranicza przesył Gazpromu. Efekt orzeczenia TSUE

"Dowód, że solidarność może być ważna w UE"

- OPAL to taki pierścień rosyjski, który zamyka Europę Środkową - wskazał Piotr Naimski i przypomniał, że "Rosjanie dostali od Komisji Europejskiej w 2016 r. zgodę na dysponowanie tą trasą przesyłową w stu porcentach". - To odstępstwo od regulacji unijnego prawa, które jest prawem rynkowym i mówi, że tego typu instalacja musi być dostępna dla wszystkich - podkreślił gość PR24.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Kulisy spraw. Prezes PGNiG o wyroku TSUE ws. gazociągu OPAL

Piotr Naimski powiedział, że "padł werdykt rozstrzygający na naszą korzyść, a to oznacza, że przesył rosyjskiego gazu do Europy Środkowej natychmiast musiał się zmniejszyć".

- To chyba pierwszy namacalny dowód na to, że jednak solidarność, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, to jest coś, co może być ważne w Unii Europejskiej - mówił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej na antenie Polskiego Radia 24.

***

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Prowadził Antoni Opaliński.

Data emisji: 14.09

Godzina emisji: 14.06

REKLAMA

PR24/msze, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej