Prezydent o egzekucjach w Palmirach: "wielka strata dla Ojczyzny"
- Naszym obowiązkiem jest pamięć o ofiarach zbrodni, ale także o bestialstwie sprawców, świadomość jest przestrogą – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości w podwarszawskich Palmirach.
2019-09-14, 19:44
W Palmirach spoczywa ponad 2 tys. polskich obywateli – Polaków i Żydów, głównie przedstawicieli inteligencji, zamordowanych przez niemieckich okupantów w kilkudziesięciu masowych egzekucjach. W Palmirach Niemcy rozstrzelali m.in. marszałka Sejmu Macieja Rataja, jednego z przywódców polskich socjalistów Mieczysława Niedziałkowskiego, złotego medalistę olimpijskiego Janusza Kusocińskiego oraz pisarza i redaktora pierwszego konspiracyjnego pisma "Polska Żyje" Witolda Hulewicza.
W obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i upamiętnieniu ofiar egzekucji w Puszczy Kampinoskiej wzięli udział minister obrony Mariusz Błaszczak i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Polska inteligencja ofiarą egzekucji
- W wyniku zaplanowanej i przeprowadzonej z przerażająca skrupulatnością akcji masowych rozstrzeliwań, śmierć poniosły tysiące polskich obywateli, którzy całym swoim życiem oddani byli ojczyźnie – napisał prezydent w liście odczytanym przez ministra w prezydenckiej kancelarii Andrzeja Derę. Przypomniał, że ofiarami egzekucji byli posłowie, samorządowcy wykładowcy, nauczyciele.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ]>>>Zbrodnia w Palmirach - egzekucja mieszkańców Legionowa
- Ich śmierć była dla naszej ojczyzny wielką stratą, ale przede wszystkim zbrodnią popełnioną na niewinnych ludziach. Dziś naszym obowiązkiem jest pamięć o pomordowanych, ale także pamięć o bestialstwie sprawców – zaznaczył prezydent. - Dlatego dobrze się stało, że w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej słowa pamięci i przestrogi zostały wypowiedziane w Warszawie nie tylko przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, ale także prezydenta Republiki Federalnej Niemiec – napisał prezydent, nawiązując do uroczystości 1 września z udziałem prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera.
Powiązany Artykuł
![Pl Pilsudskiego PAP-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/c38b2ebd-72a7-4b0f-a9cd-107afc7a9f86.jpg)
Obchody 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej [RELACJA]
Szef MON odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „Istnieją daty i miejsca wydarzeń historycznych, które odnotowujemy wyłącznie w kalendariach, ale są wśród nich te, które na zawsze muszą pozostać w zbiorowej pamięci narodu. Taką datą jest 1 września 1939, takim miejscem są Palmiry, symbol martyrologii naszego narodu” – napisał Mateusz Morawiecki.
jj
REKLAMA