Święto plonów w Spale. Trwają Dożynki Prezydenckie
Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział we Mszy Św. odprawionej w Kaplicy Polowej AK w Spale. Po nabożeństwie para prezydencka przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowana jest ceremonia dożynkowa.
2019-09-15, 13:17
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Prezydent: dzięki rolnikom i ich pracy Polska jest bezpieczna
Po nabożeństwie para prezydencka - wraz z korowodem dożynkowym w strojach ludowych z różnych regionów Polski - przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowana jest ceremonia dożynkowa w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz wystąpienie Andrzeja Dudy.
Po części oficjalnej prezydent odwiedzi rozstawione na spalskim stadionie Miasteczko Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentuje każde z 16 województw.
Dożynkowe atrakcje - kiermasze i występy - będą trwać przez całą niedzielę, a ich zwieńczeniem będzie wieczorny plenerowy koncert muzyki disco.
Tradycja Dożynek Prezydenckich
Tradycja Dożynek Prezydenckich sięga 1927 roku, kiedy w II Rzeczpospolitej Ignacy Mościcki zorganizował ogólnopolskie święto rolników. Do Spały przybyło wówczas 10 tysięcy gości. W okresie międzywojennym ta znana miejscowość wypoczynkowa była letnią siedzibą prezydentów RP. Na potrzeby uroczystości w 1928 zbudowano tam stadion, a potem halę sportową na 38 tysięcy osób.
REKLAMA
- Czytaj także: Prezydent: wracamy do grona państw dobrobytu
Coroczne dożynki ogólnopaństwowe odbywały się w Spale do 1938 roku. Do tradycji tej powrócił w 2000 roku Aleksander Kwaśniewski. W późniejszym okresie, w latach 2006-2008, dożynki w Spale miały charakter regionalny. W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński powrócił do tradycji dożynek prezydenckich. Kontynuował ją Bronisław Komorowski, a od 2015 roku - Andrzej Duda.
pb
REKLAMA