Instytut Pileckiego także w Berlinie. Piotr Gliński: musimy pokazywać naszą narrację

- Świat nie jest świadomy tego, co działo się w Polsce podczas II wojny światowej. Musimy pokazywać naszą narrację historyczną wszystkimi sposobami - powiedział w TVP minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wicepremier mówił także o nowej inicjatywie ministerstwa, opartej o koncerty muzyki klasycznej i o polskich dziełach sztuki utraconych w czasie II wojny światowej. 

2019-09-15, 21:33

Instytut Pileckiego także w Berlinie. Piotr Gliński: musimy pokazywać naszą narrację

Posłuchaj

Piotr Gliński: mamy w planach otwarcie oddziałów także w Nowym Jorku i w Izraelu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wicepremier komentował w rozmowie z Danutą Holecką m.in. niedawny sukces swojego resortu - odzyskanie przez Polskę obrazu "Wnętrze Katedry w Mediolanie" autorstwa XIX-wiecznego malarza Marcina Zaleskiego. Obraz zaginął w czasie drugiej wojny światowej.

Powiązany Artykuł

PAP Warszawa obraz Piotr Gliński 1200.jpg
Utracony w czasie wojny obraz wrócił do Polski. Piotr Gliński: możemy spodziewać się kolejnych sukcesów

Sukces Ministerstwa Kultury

- Wystosowałem apel do minister kultury Niemiec. Do tej pory nie mamy konkluzji, choć list ma być apelem do instytucji niemieckich, by poszukali w swoich piwnicach, czy czegoś tam nie mają - mówił w TVP Info minister kultury Piotr Gliński. 

Piotr Gliński dodał, polskie straty są "niepoliczalne". - My, w bazie danych, mamy 64 tysiące zidentyfikowanych obiektów kultury - mówił wicepremier

Piotr Gliński przekonywał, że odzyskanie dzieł sztuki nie jest proste, ale udaje się "przy użyciu pewnych trików prawnych" - mówił Piotr Gliński. - O swoje będziemy się domagać, z tego nie zrezygnujemy. To, co zostało zabrane, powinno być oddane - zapewniał. 

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ważna misja Instytutu Pileckiego

Wicepremier mówił też o polskiej polityce historycznej w kontekście poniedziałkowego otwarcia oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie. To pierwszy zagraniczny oddział tej instytucji. Otwarciu towarzyszyć jej będzie m.in. wernisaż wystawy poświęcony Witoldowi Pileckiemu oraz spektakl oparty na zapisach snów więźniów Auschwitz.

Powiązany Artykuł

W.Pilecki pap 1200.jpg
"Pokazujemy nieznaną poza granicami Polski historię". Otwarcie Instytutu Pileckiego w Berlinie

Minister kultury w rozmowie w TVP Info podkreślił, że Instytut Pileckiego zajmuje się polską pamięcią związaną z terrorem głównie II wojny światowej i po wojnie. Zwrócił przy tym uwagę, że zeznania setek tysięcy polskich ofiar II wojny światowej nigdy nie zostały przetłumaczone na język angielski. - My to robimy. Te zapisy terroru są w tej chwili dostępne w internecie w języku angielskim, tak żeby one trafiły do obiegu naukowego na świecie - zaznaczył minister.

Polska pokaże swoją narrację historyczną

- My musimy naszą narrację historyczną wszystkimi sposobami na świecie pokazywać. Właśnie po to otwieramy oddział w Berlinie - oświadczył Gliński.

REKLAMA

Dodał, że resort planuje otwarcie oddziałów Instytutu Pileckiego także w Nowym Jorku i Izraelu. "Po to, żeby prezentować to, co się stało w czasie II wojny światowej i po wojnie w Polsce. Świat tego nie jest świadomy. To jest nasz obowiązek" - podkreślił Gliński.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] P. Gliński: komunizm mordował, okradał i osłabił szanse rozwoju Polski

Otwarcie oddziału Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Berlinie rozpoczyna kolejny etap działalności Instytutu w Niemczech, pogłębiając trwającą już współpracę w zakresie badań i refleksji nad doświadczeniem XX wieku.

Współpraca z niemieckimi instytucjami

Od kilku miesięcy Instytut Pileckiego współpracuje z Bundesarchiv w zakresie cyfryzacji i udostępniania materiałów, co zaowocowało już m.in. 150 tysiącami zdigitalizowanych dokumentów obejmujących m.in. akta gestapo i niemieckiej policji działającej na terenie okupowanej Polski. Na terenie Polski, Niemiec i Izraela prowadzony jest także interdyscyplinarny projekt "Ćwiczenie nowoczesności" dla artystów i naukowców badających tematykę modernizmu i nowoczesności, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia XX wieku.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

czabański krzysztof-4 1200x660.jpg
K. Czabański: Nagrody Mediów Publicznych to forma mecenatu państwowego

Minister kultury Piotr Gliński mówił także w TVP Info, o nowej inicjatywie kierowanego przez niego resortu - "Z klasyką przez Polskę". W jego ramach, dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa, w małych miejscowościach będą odbywały się koncerty muzyki klasycznej.

Koncerty muzyki poważnej w małych miastach

W ciągu najbliższego roku, w niewielkich miejscowościach odbędą się koncerty najwybitniejszych polskich artystów muzyki poważnej. Piotr Gliński zapowiedział, że w małych salach w małych miejscowościach, gdzie nigdy nie było podobnych koncertów, wystąpią najwybitniejsi polscy symfonicy i soliści.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Resort kultury przekazał 6,5 mln zł na festiwal "Chopin i jego Europa". Piotr Gliński: tę markę trzeba promować

- Artyści bardzo cenią sobie kontakt z publicznością, która na co dzień nie ma dostępu do filharmonii - podkreślił gość TVP.

REKLAMA

Szef resortu kultury dodał, że w ciągu ostatnich czterech lat ministerstwo starało się dbać o dostęp do instytucji kultury dla wszystkich.

Ponad sto koncertów wybitnych muzyków

Projekt "Z klasyką przez Polskę" organizuje Polski Impresariat Muzyczny działający w ramach Instytutu Muzyki i Tańca, przy wsparciu i pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu w całej Polsce zaplanowanych jest ponad sto koncertów wybitnych muzyków.


IAR, PAP, TVP Info/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej