Sztuczna inteligencja przeanalizuje dane o chorobach nowotworowych
Powstanie system umożliwiający analizę danych z Krajowego Rejestru Nowotworów i onkologicznych rejestrów narządowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - informuje Ministerstwo Cyfryzacji na swoich stronach internetowych. Dane będą gromadzone na platformie e-KRN+.
2019-09-17, 13:48
Posłuchaj
- Platforma jest pierwszym krokiem do oceny jakości leczenia - podkreśla profesor Joanna Didkowska, Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów. - Będzie można ocenić istniejące terapie, a Ministerstwo Zdrowia będzie miało narzędzie do negocjowania z firmami albo niższych cen leków albo nowych rozwiązań, które pozwolą większej liczbie pacjentów uzyskać nowoczesne leczenie - dodaje.
Powiązany Artykuł
Ministerstwo Zdrowia: blisko 900 mln zł dla Centrum Onkologii w Warszawie
Możliwa ocena skuteczności terapii
O tworzenie rejestrów narządowych dotyczących leczenia różnych chorób od lat zabiegały organizacje pacjentów. Elżbieta Kozik - prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Amazonki dodaje, że dzięki zbieranym informacjom będzie można monitorować skuteczność stosowanych terapii. - Jeżeli nam się to uda zrobić, to rozpocznie się nowa era dla pacjentów - mówi.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Innowacyjne leki na raka refundowane od września
Doktor Urszula Wojciechowska - kierownik projektu wyjaśnia, że rejestr pozwoli również na porównanie skuteczności terapii onkologicznych w zależności od stanu pacjenta, w jakim rozpoczął leczenie.
REKLAMA
Dane o pacjentach i skuteczności terapii
Będą zbierane informacje nie tylko o zachorowaniu i sposobie diagnostyki, ale również o tym, jaki był stan pacjenta, w jakim stadium zaawansowania był nowotwór, jaka terapia została zastosowana, jak długo trwała, czy zakończyła się skutecznie, czy została przerwana.
Platforma e-KRN+ powstanie w ciągu 3 lat. Pierwszym rejestrem narządowym, który zostanie utworzony - to Polski Rejestr Onko-Hematologiczny.
mbl
REKLAMA