X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: MPWiK przyznaje, że w "Czajce" od niemal roku nie działa spalarnia

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 09:28
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie potwierdza, że pod koniec ubiegłego roku doszło do awarii Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych. Od tego czasu wyspecjalizowane firmy wywożą nieczystości z oczyszczalni "Czajka" - łącznie do środy było to ponad 100 tysięcy ton osadów, czytamy w komunikacie MPWiK.
Audio
  • Rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowska: spalarnia nie działa od grudnia, zawiadomiono CBA (IAR)
Oczyszczalnia ścieków Czajka
Oczyszczalnia ścieków "Czajka"Foto: PAP/Paweł Brzeziński

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska 19 września złożył do Centralnego Biura Antykorupcyjnego zawiadomienie w sprawie niesprawnej spalarni.

tusk waltz 1200 pap.jpg
Awaria "Czajki", czyli śmierdząca inwestycja za 3,7 mld złotych

Rzeczniczka Inspektoratu Agnieszka Borowska powiedziała IAR, że kontrola wykazała, iż awaria była ukrywana od końca ubiegłego roku. Podkreśliła, że na modernizację "Czajki" wydano 700 milionów euro, a mimo to stacja spalania osadów nie działa od grudnia, a przestój w jej pracy będzie prawdopodobnie trwał do listopada.

Cała inwestycja MPWiK kosztowała 3 miliardy 800 milionów złotych, z czego miliard 700 milionów pochodziło z unijnego Funduszu Spójności. Modernizacja i rozbudowa "Czajki", spalarnia i rurociąg pod Wisłą były trzecią i czwartą fazą projektu i kosztowały 700 milionów euro.

pap czajka rurociąg tymczasowy 1200.jpg
Doradca prezydenta: propozycje ws. "Czajki" powinien złożyć R. Trzaskowski

MPWiK w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej pisze, że po stwierdzeniu awarii wezwała wykonawcę, firmę Veolia Water Technologies, do naprawy usterki w ramach gwarancji, na co wykonawca się nie zgodził. W związku z tym miejska spółka "niezwłocznie zapewniła bieżący odbiór osadów z terenu zakładu »Czajka« przez wyspecjalizowane firmy". Dziennie wywożonych jest 380 ton osadów ściekowych.

Jak czytamy w komunikacie MPWiK, awaria "nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska", a wyłączenie stacji "nie ma żadnego wpływu na sprawne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków". Przedsiębiorstwo zaprzecza też, jakoby ukrywała fakt wystąpienia awarii i wskazuje, że informacje na jej temat przekazała m.in. do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu m.st. Warszawy oraz Burmistrza Dzielnicy Białołęka.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". MPWiK podjęło więc decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. Awaryjny rurociąg umieszczono na moście pontonowym zbudowanym przez wojsko na rzece. W połowie września instalacja osiągnęła 100 procent wydajności. Nadzór nad rurociągiem sprawują Wody Polskie.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pytania ws. "Czajki" bez odpowiedzi. Radni KO zablokowali dyskusję

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 23:28
Po dyskusji na temat awarii kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka", Rada Warszawa na wniosek Koalicji Obywatelskiej przerwała obrady do 26 września. Przeciwni przerwie byli radni PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Efekt "Czajki". Gminy muszą sprawdzić procedury na wypadek awarii

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 21:01
Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska wezwał gminy, aby sprawdziły procedury na wypadek poważnej awarii w oczyszczalniach ścieków - przekazała rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowska. Od przyszłego roku mają też zostać przeprowadzone kontrole oczyszczalni w całej Polsce. 
rozwiń zwiń