X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Szef KPRM o sprawie Mariana Banasia: żadne przepisy nie zostały złamane

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 09:24
- Sprawa prezesa NIK Mariana Banasia na pewno będzie przedmiotem rozmów wśród najważniejszych polityków w państwie - stwierdził szef KPRM Michał Dworczyk. Zapewnił, że jeśli chodzi o powoływanie wiceministrów, ministrów, i dotyczy to również Banasia, żadne przepisy nie zostały złamane.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Piotr Molecki/East News

Michał Dworczyk pytany w TVN24, czy głosując za powołaniem b. ministra finansów Mariana Banasia na prezesa NIK, miał świadomość, że jego oświadczenie majątkowe jest badane przez CBA, stwierdził, że parlamentarzyści "tego rodzaju informacji nie otrzymują". - Analiza przedkontrolna, tak jak powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości, nie jest taką procedurą, która by wykluczała polityka z życia publicznego - tłumaczył.

jerzy kwieciński 1200.jpg
Jerzy Kwieciński: dziennikarze nie biorą takich informacji sami z siebie

Szef KPRM pytany, czy premier Mateusz Morawiecki zwróci się do CBA o wyjaśnienia sprawy Banasia, stwierdził, że "na pewno ta sprawa będzie przedmiotem rozmów wśród najważniejszych polityków w państwie". - Nie chcę mówić o procedurach i konkretnych działaniach, które podejmuje, bądź będzie podejmował premier - dodał.

Dworczyk oznajmił, że nie miał wiedzy, iż CBA uznało, że musi wszcząć oficjalną kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia. - Chyba niedobrze byłoby, gdyby wszyscy politycy mieli szczegółową wiedzę na temat działań CBA - powiedział szef KPRM.

Podkreślił jednocześnie, że "jeżeli chodzi o powoływanie wszystkich ministrów, wiceministrów i oczywiście również dotyczy to Mariana Banasia, dziś prezesa NIK, żadne procedury, żadne przepisy nie zostały złamane".

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Zbigniew Ziobro ws. prezesa NIK

Jak mówił, są takie sytuacje, o których służby powinny informować, jeśli jest poważny problem, "a są takie sytuacje, które nie dyskwalifikują kandydata na dane stanowisko". - Jeżeli nie było takiej informacji, która by zablokowała powołanie pana Mariana Banasia (...) to znaczy, że nie było takich przesłanek - zaznaczył.

W ocenie Dworczyka dobrze się stało, że Banaś wydał oświadczenie i zdecydował się na bezpłatny urlop do czasu wyjaśnienia sprawy. "Jeżeli były zmanipulowane informacje, to rozumiem, że złoży, tak jak zapowiedział, dzisiaj stosowny pozew w sądzie. Również uważam, że dobrze się stało, że zdecydował o zawieszeniu swojej funkcji prezesa NIK i podjął decyzję o bezpłatnym urlopie do zamknięcia i pełnego wyjaśnienia tej sprawy" - powiedział szef KPRM.

Marian Banaś 1200 F.jpg
M. Banaś: ten reportaż to prowokacja. Miał uderzyć we mnie i w rząd

Informacje medialne

Jak zaznaczył na razie mamy do czynienia z informacjami medialnymi i na podstawie tych informacji medialnych ocenił, że "nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków".

- Opieram się na tym, co mówi prezes Banaś, nie mam powodu, żeby mu nie wierzyć. On swoim życiem, zarówno w czasach jeszcze przed 1989 r., kiedy zapisał piękną kartę opozycyjną, jak i później - walcząc z różnymi patologiami - takimi jak mafie VAT-owskie czy budując system fiskalny, dał dowód, że jest uczciwym człowiekiem i nie mam teraz przesłanek, żeby nie wierzyć w jego słowa - uważa Dworczyk.

Szef KPRM zapytany, czy wyobraża sobie sytuację, że PiS wycofa rekomendację dla Banasia i wezwie go do ustąpienia z funkcji prezesa NIK, odpowiedział, że jest przekonany, iż "gdyby istniały przekonujące dowody na to, że jakikolwiek urzędnik (...) złamał prawo, byśmy w sposób jednoznaczny postępowali".

- Natomiast na podstawie przesłanek wynikających z jednego programu telewizyjnego myślę, że wzywanie kogokolwiek do ustąpienia z funkcji byłoby po prostu nieodpowiedzialne -

Materiał "Superwizjera"

"Superwizjer" TVN poinformował w sobotę, że były minister finansów i nowy szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę położoną w krakowskiej dzielnicy Podgórze. "Superwizjer" podał, że w kamienicy mieści się niewielki pensjonat, który oferuje gościom pokoje na godziny.

Według "Superwizjera", w 2016 r. Banaś zadeklarował, że sprzeda kamienicę, ale nigdy do tego nie doszło. Umowa przedwstępna - zaznaczyli dziennikarze "Superwizjera" - została jednak odnotowana w dokumentach sądowych. Jak podano, niedoszłym nabywcą jest 30-letni Dawid O., który jednocześnie prowadzi pensjonat w kamienicy ministra. Według autorów materiału Banaś nie wpisał do oświadczenia informacji o zabezpieczeniu na hipotece kamienicy na krakowskim Podgórzu dla kredytu na kwotę ponad 2,6 miliona zł przyznanego przez Bank Ochrony Środowiska firmie, w której pracował jego syn.

Oświadczenie prezesa NIK

Banaś w oświadczeniu zaznaczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, a obecnie nie jest właścicielem tej nieruchomości. Jak dodał, "materiał odbiera jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia" nie tylko jego, ale również kierowanych przez niego instytucji i zamierza skierować sprawę na drogę sądową.

Biuro Organizacyjne NIK poinformowało, że najpóźniej we wtorek prezes NIK złoży pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko osobom, które mogą być pociągnięte do odpowiedzialności w związku z sobotnim reportażem.

Banaś poinformował w poniedziałek, że we wtorek wystąpi z wnioskiem do marszałek Sejmu o bezpłatny urlop do czasu dogłębnego wyjaśnienia sprawy przez CBA. W poniedziałek CBA poinformowało, że od kwietnia kontroluje oświadczenia majątkowe Banasia, a kontrola ma się zakończyć w drugiej połowie października.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Sasin ws. Mariana Banasia: to człowiek, który zaoszczędził w budżecie miliardy złotych

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 09:00
– Ufam obecnemu prezesowi Naczelnej Izby Kontroli, bo znam go z działalności, którą od czterech lat prowadził w rządzie jako szef służb skarbowych. To człowiek, który zaoszczędził w budżecie dziesiątki miliardów złotych. Gdyby był nieuczciwy, tych sukcesów na pewno by nie odniósł – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" wicepremier Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Banaś: zawieszam działalność do zakończenia postępowania CBA

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 20:50
Marian Banaś, szef Najwyższej Izby Kontroli, zapowiedział w TVP Info, że zawiesza sprawowanie funkcji i idzie na bezpłatny urlop do czasu zakończenia postępowania CBA, sprawdzającego jego oświadczenia majątkowe. Jutro wniosek w tej sprawie złoży do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
rozwiń zwiń