Szef MSWiA: policjant musi czuć, że stoi za nim siła państwa polskiego
142 policjantów otrzymało w Warszawie nagrody ministra spraw wewnętrznych. To funkcjonariusze, którzy w czasie wolnym od pracy ratowali życie i zdrowie innych. - Przestępca, który podnosi rękę na funkcjonariusza, musi wiedzieć, że reakcja państwa polskiego będzie nieuchronna i szybka - powiedział Mariusz Kamiński.
2019-09-26, 16:49
Posłuchaj
M. Kamiński: poprawimy sytuację prawną i materialną polskich policjantów (IAR)
Dodaj do playlisty
Jak podkreślił Mariusz Kamiński podczas uroczystości wręczenia wyróżnień dla policjantów, spotkanie z grupą wybitnych funkcjonariuszy jest dla niego wielkim zaszczytem. - Mamy dzisiaj 142 funkcjonariuszy, którzy dokonali w ostatnim czasie rzeczy niezwykłych - wskazał. - Za waszą ofiarność, za krew, którą przelaliście da obywateli wielkie podziękowania i słowa najwyższego szacunku - powiedział szef MSWiA.
Powiązany Artykuł
Premier: jestem dumny, że polska policja nabiera nowego kształtu
Zobacz bohaterów w mundurach - materiał Wojciecha Cegielskiego (Polskie Radio)
- Funkcjonariusz policji, który przeprowadza interwencję, musi czuć, że za nim stoi siła państwa polskiego, a przestępca, który podnosi rękę na funkcjonariusza, musi wiedzieć, że reakcja państwa polskiego będzie nieuchronna i szybka - podkreślił minister. Zapewnił, że wzmocnienie sytuacji prawnej polskich funkcjonariuszy jest jednym z priorytetów resortu spraw wewnętrznych. - Przygotowujemy nowe rozwiązania - zapowiedział.
"Ja nie czuję się bohaterem"
Wyróżnieni policjanci ratowali dzieci z autobusu, który uległ wypadkowi, wynosili ludzi z gruzów budynków czy bronili starsze osoby przed agresywnymi napastnikami. Jednym z uhonorowanych jest sierżant sztabowy Patryk Chrastek z Poznania, który na początku września w czasie wakacji w egipskiej Hurgadzie uratował tonącą 5-latkę.
- Ja się nie czuję bohaterem. Wykonywałem to, co należy do każdego człowieka i nie myślałem, że będę z rąk ministra odbierał wyróżnienie czy nagrodę - mówił policjant w rozmowie z Polskim Radiem. Jak dodał, gdy zauważył, że dziewczynka zaczęła tonąć, pobiegł i wyciągnął ją na brzeg, zgodnie z zasadami, jakich się uczył. Policjant jest bowiem także ratownikiem wodnym.
REKLAMA
"Nie może być tak, że funkcjonariusz policji, który niesie pomoc obywatelowi, spotyka się z agresją"
Minister przywołał statystykę, z której wynika, że w ciągu ośmiu miesięcy tego roku doszło do 1249 czynnych napaści na policjantów. - Czas z tym skończyć - podkreślił. - Nie może być tak, że funkcjonariusz policji, który niesie pomoc obywatelowi, spotyka się z agresją - dodał.
Jak zaznaczył, praca policjantów jest oceniana przede wszystkim przez obywateli. - Ta ocena jest niezwykle wysoka - zauważył. - To jest wasz wielki sukces. To jest wielki sukces polskiej policji i jej funkcjonariuszy - powiedział.
Powiązany Artykuł
Policja podsumowała akcję "Telefony". Ponad 14 tys. wykroczeń
Cel: poprawa statusu materialnego polskiego policjanta
Szef MSWiA jako rolę rządu wymienił zapewnienia funkcjonariuszom uposażeń adekwatnych do ich pracy i ofiarności. - Czynimy wszelkie starania, aby status materialny polskiego policjanta był jak najlepszy - zadeklarował. Wskazał jednocześnie, że od 1 stycznia 2020 roku każdy policjant otrzyma podwyżkę w wysokości 500 zł brutto.
- Chcę ponadto powiedzieć, że w resorcie intensywnie pracujemy nad nowym motywacyjnym systemem dla tych funkcjonariuszy, którzy ukończyli 25 lat służby, którzy uzyskali uprawnienia emerytalne, a którzy chcielibyśmy, żeby dalej pozostali w służbie. Chcemy stworzyć taki system, żeby ci najlepsi chcieli dalej służyć w policji - podkreślił Mariusz Kamiński.
REKLAMA
pb
REKLAMA