X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Do USA bez wiz. Prezydent: jestem wdzięczny prezydentowi Donaldowi Trumpowi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 19:01
- Mam nadzieję, że już niebawem ruch bezwizowy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi stanie się faktem - powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że jest za to wdzięczny prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.
Audio
  • Andrzej Duda: ogromnie się cieszę i jestem wdzięczny prezydentowi Donaldowi Trumpowi (IAR)
Prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump
Prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Prezydent USA Donald Trump podpisał pełne zniesienie obowiązku wizowego dla Polski
  • - Już niebawem ruch bezwizowy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi stanie się faktem - skomentował decyzję amerykańskiego proezydenta Andrzej Duda
  • Polski prezydent podkreślił, że za tę decyzję jest ogromnie wdzięczny Donaldowi Trumpowi
  • Jak podała ambasada USA w Polsce, dopełnione zostały warunki wszystkich umów dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa, a odsetek odmów wizowych kategorii B1/B2 (biznes/turystyka) spadł do wymaganego poziomu 3 proc.

Biały Dom ogłosił w piątek nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Prezydent USA Donald Trump powiedział dziennikarzom, że wkrótce będzie podpisywany "pełen program bezwizowy".

Shutterstock Donald Trump uśmiech 1200.jpg
Do USA bez wiz. Donald Trump podpisał historyczny dla Polski dokument

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że "już niebawem ruch bezwizowy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi stanie się faktem".

- Procedura dopuszczenia Polski do Visa Waiver Program ruszyła. To oznacza, że od strony polskiej wszystkie wymogi formalne zostały spełnione, zostało to przez amerykańską administrację zatwierdzone i w tej chwili ruszają procedury, które zawsze w takiej sytuacji są przeprowadzane - powiedział prezydent na piątkowym, wieczornym briefingu prasowym.

Rozmowa prezydentów ws. wiz

- Możemy się spodziewać, że w jakimś w miarę niedługim czasie, a nie chcę zapowiadać w jakim, bo kiedy byliśmy w Stanach Zjednoczonych, to mówiono nam, że będzie to kilka do kilkunastu tygodni, zostanie to zrealizowane i rzeczywiście Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz, by w celu turystycznym zobaczyć ten kraj czy odwiedzić swoje rodziny w USA - dodał prezydent.

Podkreślił, że jest wdzięczny prezydentowi Donaldowi Trumpowi. - Dlatego, że przez wiele, wiele lat nam to (zniesienie wiz - red.) obiecywano. Wielu prezydentów o tym mówiło i rzeczywiście jest tak, że odkąd przeprowadziłem z prezydentem Trumpem na ten temat dosyć długą rozmowę i on powiedział "musimy to załatwić, to musi być dokonane i Polacy musza być zwolnieni z wiz", to właśnie się dzieje. Bardzo się z tego cieszę - dodał prezydent.

Na pytanie, czy po Nowym Roku Polacy będą mogli jeździć do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego, prezydent odpowiedział, że ma taką nadzieję. Zaznaczył, że procedura potrzebna do przystąpienia Polski do tego programu najkrócej może trwać pięć tygodni. - Prosiłbym, żeby to traktować rzeczywiście jako najkrócej, bo zdarzały się przypadki, że to ciągnęło się nawet kilka miesięcy w przypadku innych krajów - zastrzegł.

- Nie jestem w stanie określić, ile rzeczywiście to będzie trwało, ale po cichu liczę, że być może udałoby się przed końcem roku jeszcze to zrealizować - dodał Andrzej Duda.

Kilka miesięcy procedur

Ambasada USA w Polsce przekazała, że dopełnione zostały warunki wszystkich umów dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa, a odsetek odmów wizowych kategorii B1/B2 (biznes/turystyka) spadł do wymaganego poziomu. Ostateczny odsetek tych odmów obywatelom Polski na całym świecie w ciągu amerykańskiego roku budżetowego kończącego się 30 września 2019 r. był niższy niż 3 proc.

Placówka podała, że Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, aby sfinalizować przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Ambasada poinformowała, że procedury te potrwają kilka miesięcy, zanim rozpocznie się podróżowanie bez wiz. Po zakończeniu tego procesu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosi datę rozpoczęcia podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bez wiz do USA. Prof. Bogdan Szafrański: wreszcie mamy uproszczoną procedurę

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 18:33
- Spełniliśmy warunki i mamy zniesiony obowiązek wizowy dla Polski. Tyle tylko, że jest to uproszczenie procedury wizowej i możliwość wyjechania na trzy miesiące do USA po decyzji urzędnika na amerykańskiej granicy - powiedział w audycji "Więcej Świata" prof. Bogdan Szafrański, amerykanista i ekonomista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń