X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: Jan Paweł II był dla świata najważniejszym Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 16:35
- Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest bardzo ważne dla naszej przyszłości - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas prezentacji ekspozycji głównej Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
Audio
  • Andrzej Duda: Jan Paweł II był jednym z tych, którzy doprowadzili bezpośrednio do upadku komunizmu (IAR)
  • Prezydent: świat wartości powinien trwać. On powinien zwyciężać (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystej prezentacji ekspozycji głównej Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystej prezentacji ekspozycji głównej Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa WyszyńskiegoFoto: PAP/Tomasz Gzell
  • Ekspozycja główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej
  • Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum - Jana Pawła II oraz prymasa Stefana Wyszyńskiego
  • Prezydent podkreślił, że "następne pokolenia muszą zobaczyć, co znaczą te dwie postaci"

- Dla tych, którzy żyli w latach 80., 90., obcowanie z Ojcem Świętym, wcześniej z księdzem kardynałem, było czymś naturalnym. Mam to szczęście, że należę do pokolenia, które pamięta jeszcze żyjącego księdza kardynała. Wielokrotnie miałem możliwość słuchania Ojca Świętego, tego, co mówił, oglądania go. Dzisiaj to już jest historia, przychodzą następne pokolenia, które muszą zobaczyć, co znaczą te dwie postaci - powiedział prezydent.

663x364-JP2.jpg
41. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża - serwis specjalny

Podkreślił, że Jan Paweł II był "najważniejszym dla świata Polakiem w historii" i że "był jednym z tych, którzy bezpośrednim swoim działaniem doprowadzili do upadku komunizmu". Zaznaczył, że papieża przez wiele lat wspierał prymas Wyszyński.

"Wartości, które pozwoliły przetrwać najtrudniejsze momenty"

Wspominając wybór Karola Wojtyły na papieża, którego 41. rocznica przypada w środę, prezydent powiedział, że "to był niesłychany moment, trudny do opisania". - Dzisiaj się nie zdarza, że nagle Polak zajmuje taką pozycję na świecie, najbardziej powszechną, o tak niezwykłej mocy oddziaływania. To muzeum jest tak ważne, bo ono ma to pokazać - podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że Jan Paweł II i prymas Wyszyński prezentowali świat wartości, który pozwolił nam przetrwać najtrudniejsze momenty naszej historii. Dodał, że istotą muzeum jest przekazanie tych wartości młodym pokoleniom.

Historia dwóch patronów

Prócz prezydenta w uroczystości wzięli udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin, metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, który dokonał poświęcenia muzeum, władze placówki oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie wraz z opiekunami. Młodzież wzięła udział w prowadzonej przez redaktor Annę Popek lekcji muzealnej na temat "Każdy ma swoje Westerplatte".

W programie uroczystości przewidziano także zwiedzanie wystawy z przewodnikiem oraz performance Jerzego Kaliny "Strumień Pamięci. Suplikacja". Ekspozycja główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej, na wysokości 26 metrów, czyli ósmego piętra. Zajmuje około 2000 metrów kwadratowych. Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum - Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego - na tle stulecia, w którym żyli. Nazwa Mt 5,14 nawiązuje do słów Ewangelii świętego Mateusza: "Wy jesteście światłem świata".

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marzena Szczepkowska: pontyfikat Jana Pawła II jest wielkim zobowiązaniem dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 12:23
- Pontyfikat św. Jana Pawła II zapisał się w historii Polski i świata, a jednocześnie rodzi wielkie zobowiązanie dla nas Polaków. Pytanie na ile dziedzictwo nauczania Jana Pawła II potrafimy zachować i korzystać - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marzena Szczepkowska, teolog. Gościem audycji był także ks. Andrzej Majewski z Redakcji Katolickiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Maria Szewek: to była pamiętna msza Jana Pawła II na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 16:27
-  Papież odmawiał wtedy na Wawelu modlitwę brewiarzową. Mimo, że była cisza, nikt nic nie śpiewał, nikt nic nie grał, to odbywała się telewizyjna transmisja tego wydarzenia. Jan Paweł II pokazał wtedy ogromną wartość modlitwy medytacyjnej. W jakiś sposób powtórzył to później papież Franciszek, kiedy modlił się w Auschwitz - mówił w Dwójce duchowny z Krakowskiej Prowincji Franciszkanów.
rozwiń zwiń