X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wielka postać historii". Premier w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 16:15
Premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec na grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Dziś mija 35. rocznica męczeńskiej śmierci kapelana "Solidarności", zamordowanego przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki: bł. Jerzy Popiełuszko jest wielką postacią historii Polski (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki
Premier Mateusz Morawiecki przy grobie ks. Jerzego PopiełuszkiFoto: Twiiter/@PremierRP

Wcześniej premier podkreślił, że błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko jest jednym z ojców polskiej wolności i ważną postacią w historii naszego kraju.

Osobista znajomość z rodziną księdza Popiełuszki

Szef rządu powiedział, że poznał rodzinę księdza Jerzego Popiełuszki osobiście, bo wraz żoną po śmierci duchownego jeździł do państwa Popiełuszków pomagać przy żniwach.

Popieluszko_Europena_(04).jpg
Posłuchaj archiwalnego reportażu o męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

 

- Tam poznaliśmy jego braci, jego rodziców. Pani Marianna przyjeżdżała do nas, do Wrocławia, przez wiele lat później. Jeśli chodzi o postać księdza Jerzego, to jest to wielka postać historii Polski - mówił premier.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ks. S. Małkowski: trwa zmowa milczenia wokół śmierci ks. J. Popiełuszki

Wieczorem, o godz. 18.00, w warszawskim Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki zostanie odprawiona msza święta w intencji kanonizacji kapłana - męczennika.

Szczególna relikwia błogosławionego

W Sanktuarium w specjalnej gablocie zostanie wystawiona relikwia - sutanna kapłana, którą miał na sobie w czasie porwania i śmierci. Sutanna nosi ślady wydarzeń z 19 października 1984 roku, kiedy agenci służby bezpieczeństwa uprowadzili, a następnie zamordowali kapelana "Solidarności".

Andrzej Duda Popiełuszko KPRP-1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Założycielka i kierowniczka Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie Katarzyna Soborak wspomina jedną z ostatnich rozmów z biskupem Zbigniewem Kraszewskim. Duchowny wobec nękań bezpieki prosił księdza Jerzego o szczególną ostrożność. - Ksiądz Jerzy chwilę się zastanowił i mówi tak: jak już przeszedłem barierę strachu, jak już się niczego nie lękam, jestem gotowy na wszystko.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Orędownik i apostoł wolności. Świadkowie życia ks. Jerzego Popiełuszki oddali hołd

Jak powiedziała Katarzyna Soborak, ksiądz Jerzy zdawał sobie sprawę z zagrożenia dla jego życia, był śledzony, w mieszkaniu znajdowały się podsłuchy, do jego mieszkania na plebani wrzucono cegłę z ładunkiem wybuchowym.

Ostatnia msza ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnią mszę ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawił 19 października 1984 roku w kościele Braci Męczenników w Bydgoszczy. Nie wygłosił kazania, lecz poprowadził rozważania różańcowe, podczas których mówił o prawdziwe i miłości, cnocie męstwa, by zło dobrem zwyciężać. Zakończył słowami: "Módlmy się byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy".

 

SERWIS SPECJALNY
popiełuszko1200.jpg
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - serwis specjalny PolskieRadio.pl

W drodze powrotnej do Warszawy samochód prowadzony przez Waldemara Chrostowskiego został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki, ubranych w mundury drogówki. Esbecy uprowadzili zarówno księdza, jak i Waldemara Chrostowskiego. Kierowcy udało się uciec, ksiądz Jerzy został zamordowany. Jego ciało wyłowiono z Wisły w pobliżu Włocławka 30 października 1984. 3 listopada odbył się pogrzeb kapelana "Solidarności".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] M. Kindziuk: ks. Jerzy Popiełuszko wpisuje się w tradycje polskich duchownych niezłomnych

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku. Na ołtarze wyniósł go papież Benedykt XVI.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Duchowni w PRL. "Kościół z zasady potępia komunizm"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 15:40
Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Losy Prymasa Tysiąclecia łączą się ściśle z historycznymi dziejami Polski i innymi wielkimi duchownymi, którzy swoją bohaterską postawą dali świadectwo następnym pokoleniom. Sytuację Kościoła w PRL w Polskim Radiu 24 nakreślili historycy i publicyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Łysakowski: kościół katolicki od początku był na celowniku służb PRL

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 22:30
- Kościół katolicki wymykał się pełnej kontroli władz, więc tę instytucję należało osłabić, poprzez ataki fizyczne i propagandę - powiedział dr Piotr Łysakowski z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niech będą dla nas wzorem". Abp Gądecki o bohaterskich duchownych

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 06:59
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych przypada 19 października, w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Jest oddanie hołdu wszystkim kapłanom, którzy w polskiej historii swoją postawą dawali świadectwo wiary oraz patriotyzmu.
rozwiń zwiń