Wyniki wyborów do Senatu. PiS złożyło protesty ws. przeliczenia głosów

2019-10-21, 15:00

Wyniki wyborów do Senatu. PiS złożyło protesty ws. przeliczenia głosów

PiS złożyło wnioski do Sądu Najwyższego w ramach protestów wyborczych. Chodzi o ponowne przeliczenie głosów w dwóch okręgach w wyborach do Senatu: nr 75 (Katowice) i nr 100 (Koszalin) - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w partii.

Posłuchaj

Krzysztof Sobolewski: PiS złożył protest wyborczy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W okręgu nr 75 do Senatu została wybrana wiceprezeska partii Wiosna Gabriela Morawska-Stanecka (KW SLD). Poparło ją 50,93 proc. głosujących. Jej kontrkandydat, senator minionej kadencji, Czesław Ryszka (PiS) otrzymał poparcie 49,07 proc. wyborców. Na Gabrielę Morawską-Stanecką głosowały 64 172 osoby, a na Czesława Ryszkę 61 823 wyborców.

Powiązany Artykuł

Radosław Fogiel 1200 F.jpg
R. Fogiel: PiS nie wyklucza kolejnych protestów ws. wyborów do Senatu

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] B. Pęk: senatorowie opozycji mogą jedynie robić hucpę medialną

Z kolei w okregu nr 100 senacki mandat zdobył poseł PO Stanisław Gawłowski, startujący jednak z własnego komitetu. W okręgu obejmującym powiaty koszaliński, sławieński, szczecinecki i Koszalin, Gawłowski zdobył 44 956 głosów i uzyskał poparcie na poziomie 33,67 proc.

O mandat senacki w okręgu nr 100 z Gawłowskim rywalizowało dwóch kandydatów. Krzysztof Nieckarz z PiS uzyskał 44 636 głosów (33,43 proc.). Drugim kontrkandydatem Gawłowskiego był lekarz Krzysztof Berezowski. Na niego zagłosowało 43 933 wyborców (32,90 proc.).

Rozstrzygnięcie nie później niż w ciągu 90 dni po wyborach

Sąd Najwyższy rozpatruje wniesione protesty w składzie trzech sędziów nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, w postępowaniu nieprocesowym i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] M. Dzierżanowski: PiS będzie chciał budować większość w Senacie

Po rozpoznaniu wszystkich protestów - na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz opinii ws. protestów - SN rozstrzyga o ważności wyborów. Rozstrzygnięcie ma formę uchwały podjętej w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, nie później niż w 90 dniu po dniu wyborów.

Niewielkie różnice

Krzysztof Sobolewski wyjaśniał, że protest został złożony, ponieważ w okręgu na Pomorzu Zachodnim różnica między kandydatem, który uzyskał mandat senatora, a przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości, który mandatu nie uzyskał, wyniosła 320 głosów, a liczba nieważnych głosów - kilka tysięcy.

Powiązany Artykuł

Waldemar Buda 1200_.jpg
W. Buda: chcemy sprawdzić jak komisja kwalifikowała nieważne głosy

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Andrzej Stankiewicz: te wybory były nie do wygrania dla PO

- Zarówno w jednym, jak i w drugim okręgu różnica między kandydatami była mniejsza niż liczba głosów nieważnych i w naszym proteście podnosimy głównie te kwestie - powiedział szef komitetu wykonawczego PiS

Protest wpłynął w piątek. Rozpatrzy go Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w trzyosobowym składzie. Sąd Najwyższy ma 90 dni od daty wyborów na rozpoznanie protestów i wydanie uchwały o ważności wyborów. Głosowanie odbyło się 13 października.

kad

Polecane

Wróć do strony głównej