X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Wyższa kara wobec kierowcy, który zabił trzy osoby. "Znaczna szkodliwość społeczna"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 15:11
Sąd Okręgowy Warszawa-Praga podwyższył karę dla Grzegorza W. za spowodowanie wypadku, w którym zginęły trzy kobiety, do sześciu lat pozbawienia wolności i do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów. W pierwszej instancji W. został skazany na cztery lata pozbawienia wolności i cztery lata zakazu prowadzenia pojazdów.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Zolnierek/ Shutterstock

Sędzia Sądu Okręgowego Zenon Stankiewicz zmienił wyrok dla Grzegorza W., podwyższając orzeczoną karę do 6 lat pozbawienia wolności, podwyższył także zakaz prowadzenia pojazdów do lat 10 i uchylił rozstrzygnięcie w przedmiocie zaliczenia okresu zatrzymania prawa jazdy.

polskie radio wypadek bielany 1200.jpg
Tragiczny wypadek w Warszawie. Kierowca wjechał w mężczyznę i dziecko

Znaczny stopień winy oskarżonego

Podczas ogłaszania wyroku sędzia Stankiewicz stwierdził, że "stopień społecznej szkodliwości jak i przede wszystkim stopień winy oskarżonego należy określić jako znaczny". Dodał, że "nie chodzi tu tylko o tragiczne skutki w postaci śmierci trzech osób, które w żaden sposób nie przyczyniły się do spowodowania zdarzenia. Chodzi przede wszystkim o to, że oskarżony w niezbyt korzystnych warunkach pogodowych, kiedy na jezdni pozostawały jeszcze kałuże wody, przekroczył dopuszczalną prędkość dość znacznym rozmiarze na terenie. Gdzie mógł rozwinąć 60 km/h, rozwinął prędkość do 96 km/h".

Sędzia wskazał też, że "bezpośrednio przed spowodowaniem wypadku, przed wjechaniem na przejście dla pieszych, pasażerka która z nim jechała przestrzegła go przed rozwinięciem zbyt dużej prędkości. Tę przestrogę oskarżony zlekceważył".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Śmiertelny wypadek na Bielanach. Sąd podjął decyzję ws. kierowcy BMW

Dodał też, że skrzyżowanie mimo późnej pory było doskonale widoczne, tak samo zresztą jak rejon przejścia dla pieszych, ponieważ oprócz prawidłowo ustawionej sygnalizacji znajdowało się tam również żółte pulsujące światło. - Wszystkie osoby, które znajdowały się w rejonie przejścia dla pieszych powinny być dla oskarżonego doskonale widoczne. Jeżeli tak nie było, to oznacza, że oskarżony niedostatecznie obserwował rejon, w którym poruszał się świadomie z prędkością, którą przekroczył o blisko połowę – tłumaczył sędzia.

Dolegliwa kara, prawomocny wyrok

- Ta kara pozbawienia wolności powinna być na tyle dla oskarżonego dolegliwa, by w przyszłości wiedzieć jakimi konsekwencjami kończy się nieprzestrzeganie elementarnych zasad ruchu drogowego – powiedział sędzia Stankiewicz.

Wyrok Sądu Okręgowego jest prawomocny. Stronom przysługuje od niego kasacja.

W lutym 2019 r. Sąd Rejonowy w Wołominie skazał Grzegorza W. na cztery lata pozbawienia wolności. Orzekł także czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów samochodowych. Taki wymiar kary sąd argumentował m.in. wcześniejszą niekaralnością oskarżonego, a także postawą W. po wypadku oraz w sądzie – pozostał na miejscu zdarzenia, wyraził skruchę, przeprosił bliskich ofiar.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szacunek do człowieka - podstawa bezpieczeństwa na drodze

Prokuratura zarzucała W., że 25 grudnia 2017 r., ok. godz. 1 w Kobyłce, jadąc ulicą Nadarzyńską "umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym", "nie zachował szczególnej ostrożności" w rejonie przejścia dla pieszych i "nieumyślnie spowodował wypadek", w którym zginęły trzy kobiety w wieku 16, 43 i 70 lat.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzmożone kontrole policji. Akcja Truck&Bus na drogach w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 06:46
- W czwartek policjanci przeprowadzą wzmożone kontrole ciężarówek i autobusów - poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Szczególną uwagę zwrócą na prawidłowość przewozu towarów i osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kradzież 8 mln zł. Pomysłodawca tzw. skoku stulecia przed łódzkim sądem

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 10:52
Przed Sądem Okręgowym w Łodzi rozpoczął się proces Grzegorz Łuczaka, uznawanego za pomysłodawcę tzw. skoku stulecia, w którym skradziono 8 mln zł. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia. Oskarżony nie przyznał się do winy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź światła w swoim aucie. Rusza ogólnopolska kampania

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 06:19
W Warszawie zostanie dziś zainaugurowana ogólnopolska kampania "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo" przygotowana przez Instytut Transportu Samochodowego, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów.
rozwiń zwiń