X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Raport PKWP: rośnie przemoc wobec Kościoła. Codziennie za wiarę ginie 11 chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 21:17
Przemoc wobec chrześcijan na świecie osiąga coraz wyższy poziom. Prześladowania najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej - wynika z raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), którego wnioski zaprezentowano w środę w Poznaniu.
Sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu podświetlone na czerwono na znak solidarności z chrześcijanami prześladowanymi na całym świecie
Sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu podświetlone na czerwono na znak solidarności z chrześcijanami prześladowanymi na całym świecieFoto: facebook.com/Misja na Szewskiej

Przed poznańskim Sanktuarium Świętego Józefa w środę wieczorem modlono się za prześladowanych chrześcijan. Jak podkreślono w trakcie wydarzenia, chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią świata, tymczasem wielu ludzi nie wie nic o skali problemu. Tę skalę obrazuje najnowszy raport PKWP "Prześladowani i zapomniani? Raport o chrześcijanach uciskanych za wiarę 2017-2019".

papiez franciszek pap 1200.jpg
Franciszek: pamięć o "otwarciu drzwi Chrystusowi" jest wciąż żywa

Raport o prześladowaniu chrześcijan

Jak wskazano w dokumencie, na całym świecie chrześcijanie są głównym celem brutalnych działań ekstremistów, którzy uderzają w ich wspólnoty, traktując je jako pośrednie uderzenie w cywilizację Zachodu. Prześladowanie najbardziej wzmogło się w Azji Południowej i Wschodniej. Jest to obecnie najgorętsze miejsce w regionie, jeśli chodzi o prześladowania.

Prześladowania chrześcijan w głównych krajach Bliskiego Wschodu tj. Syrii i Iraku częściowo ustały po okresie ludobójstwa z początku dekady. W niektórych częściach Afryki chrześcijanie są zagrożeni przez próbujących wyeliminować Kościół islamistów.

Obejmujący okres od lipca 2017 r. do lipca 2019 r. raport bada kluczowe wydarzenia w 12 krajach, które są przedmiotem szczególnej troski o chrześcijan cierpiących z powodu łamania praw człowieka. Opiera się na relacjach zebranych przez personel organizacji PKWP, którzy odwiedzili kraje uznane za miejsca prześladowania chrześcijan.

Raport: codziennie ginie za wiarę 11 chrześcijan

Według cytowanych w raporcie wyliczeń, w 2018 roku 73 kraje z 245 milionami chrześcijan "wykazywały ekstremalne, bardzo wysokie lub wysokie poziomy prześladowań". Wskazano, że codziennie 11 chrześcijan ginie za wiarę w 50 krajach, gdzie sytuacja jest najgorsza. Jak podkreślono, badania konsekwentnie pokazują, że przemoc wobec chrześcijan osiąga coraz wyższy poziom.

Spotkanie modlitewne w intencji prześladowanych chrześcijan zorganizowano w środę wieczorem przed Sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu. Fasada świątyni został podświetlona na czerwono, by zwrócić uwagę na chrześcijan prześladowanych i cierpiących ze względu na wyznawaną wiarę. Jak powiedział reprezentujący PKWP ks. Paweł Kaczmarczyk, to także wyraz solidarności z prześladowanymi.

Spotkanie modlitewne w Poznaniu jest elementem tzw. Red Week - przedsięwzięcia o zasięgu ogólnoświatowym. W minionych latach uczestniczyły w nim takie miasta jak Rzym, Londyn, Paryż, Aleppo czy Rio de Janeiro: w tych miastach podświetlane były reprezentacyjne i najbardziej charakterystyczne budowle. Poznań jest pierwszym miastem z tegorocznej edycji, które rozpoczęło ogólnoświatowy cykl iluminacji budynków.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biskup Polowy Józef Guzdek: ludzkość nie ma przyszłości, jeśli odrzuci Boga i Dekalog

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 16:24
- Ludzkość nie ma przyszłości, jeśli odrzuci Boga i zasady Dekalogu - podkreślił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas mszy św. sprawowanej w niedzielę w warszawskiej katedrze polowej w intencji pokoju w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biskup Wiesław Mering podsumowuje "Polskę pod Krzyżem": to była piękna manifestacja wiary

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 16:33
Zakończyło się spotkanie modlitewne "Polska pod Krzyżem". We wspólnej modlitwie na lotnisku w Kruszynie we Włocławku uczestniczyło ponad 60 tysięcy osób z całej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. M. Będziński: katolicyzm nie jest faworyzowany, tylko permanentnie prześladowany

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 12:06
- Należy podkreślić, że my nie jesteśmy religią faworyzowaną, ale w sposób permanentny, stały i zaplanowany religią prześladowaną. Co nie zwalnia nas z obowiązku głoszenia ewangelii - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Maciej Będziński, sekretarz Papieskich Dzieł Misyjnych.
rozwiń zwiń